W ramach małej odskoczni od fortów pierścienia zewnetrznego zapraszm do wędrówki po bramach pierścienia wewnętrznego twierdzy:
Cały Przemyśl otoczony był wałami tworzącymi wraz z fortami wewnętrznymi pierścień wewnętrzny. W wale okalającym miasto wybudowano bramy forteczne (strażnice)_Bramy te nazwano od kierunków na które one wychodziły np.. Brama Sanocka -kierunek Sanok ,Brama Dobromilska- Dobromil. Bramy te były rozbudowane bardziej lub mniej .Temat zacznę od bramy Sanockiej Dolnej.
Brama Sanocka Dolna (wybudowana przy drodze wylotowej na Sanok)- jest najbardziej rozbudowana brama w twierdzy i jest to najlepiej znany obiekt z racji swojego położenia. Szaniec wraz z wartownią wykonaną z cegieł założono narzucie prostokąta z półkolista basteja powstał w latach osiemdziesiątych XIX w. chociaż strop wartowni stalowo – betonowy może świadczyć o późniejszym jej powstaniu. Przy bramie zachowały się dwa ceglane słupy z zawiasami i wejściem do barykadowania. Przy ścianie wartowni znajduje się (jeden z dwóch zachowanych w twierdzy ) stalowy sponson Sponson ma kształt trójkątny, a jego zwięczenie zakończone jest grzebieniem. Przy sponsonie zachowała się furtka dla ruchu pieszego. Od Bramy Sanockiej Dolnej do Bramy Sanockiej Górnej ciągnie się zamiast wałów ceglany mur posiadający strzelnice flankujace dla broni ręcznej. Mur ten wybudowano dlatego ,że teren jest dość stromy, a wał ziemny z czasem by się obsuwał.
Brama do końca roku 1999 wykorzystywana była jako filia muzeum,jednak z powodu braku funduszy zrezygnowano z niej . Ostatnio obiekt został wydzierżawiony Stowarzyszeniu im. Dobrego Wojaka Szwejka i coś się zaczyna dziać
[ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ]jako,że obiekt dzierzawi "Stowarzyszewnie Dobrego Wojaka Szwejka" to i coś z tego tematu:
[ img ][ img ]Ceglany mur ze strzelnicami flankującymi, od Bramy Sanockiej Dolnej do Bramy Sanockiej Górnej ( zdjęcia zrobione zaraz po wycince drzew „):
[ img ][ img ][ img ][ img ]Kierując się od „Bramy Sanockiej Dolnej” wzdłuż muru dochodzimy do „Bramy Sanockiej Górnej”.
„ Brama Sanocka Górna” jest o wiele mniejsza od „Dolnej” nie posiada strażnicy .Brama ta powstała w podobnym okresie jak „Brama Sanocka Dolna” w załamaniu wału przed fortem „Trzy Krzyże”. Przejazd w wale ujęto dwoma ceglanymi murami z zawiasami i wejściami do barykadowania żelaznych skrzydeł bramy. Mur od strony „ Bramy Sanockiej Dolnej” opatrzony został 9 pionowymi strzelnicami w których do dzisiaj zachowały się płyty pancerne, a w furcie dla ruchu pieszego skrzydło pancerne. Przez furte wchodzi się na fort XVc Trzy Krzyże (fort pierścienia wewnętrznego) .
Fot. „Bramy Sanockiej Górnej”:
[ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ]Furta do ruchu pieszego ,z zachowanym pancernym skrzydłem bramy:
[ img ][ img ][ img ][ img ]Żeby nie pisać następnego posta fotki bramy oddzielajacej część zachodnią od wschodniej fortu Trzy Krzyże onbiekt polozony powyżej bramy"Górnej" i blokhaus na tym forcie zapezpieczjacy bramę Sanocka Górną. Wtrącę,że część wschodnia fortu miesciła sie za wałem okalajacym miasto ,a zachodnia po drugiej stronie wału (stad brama),sam blokhauz znajdował sie powyżej Bramy Sanockiej Górnej i miał za zadanie jej osłonę.Jest to jeden z dwóch blokhauzów wybudowanych w twierdzy (drugi znajdowal sie na Winnej Górze) i jedyny zachowany.
Fotki bramy w wale dzielącej fort Trzy Krzyze:
[ img ][ img ][URL=http://www.fotosik.pl][IMG]
http://images50.fotosik.pl/199/b6d98ec2379e9cf9med.jpg[/IMG][/URL]
[ img ][ img ]parę szczegułów:
[ img ][ img ][ img ][ img ][ img ][ img ]i fotki Blokhauzu
[ img ][ img ][ img ][ img ]Małe wyjasnienia okresleń fortyfikacyjnych używanych w tym poście
Sponson to niewielka stalowa kostrukcja,osadzona na betonowym postumęcie i zakotwiona w scianę(tu w scianę wartowni). W fortyfikacji austryjackiej sponson używany był rownież do obrony wjazdu do fortu i obrony zapola fosy(jego uzbrojenie w zalężnosci do czego słuzył to max dwa ckm lub strzelnica dla broni ręcznej jak w tym przypadku).
Furta przejscie zaopatrzone w stalwą bramkę( w naszym przypadku wejście i wyjscie dla pieszych z twierdzy) :oops: dobrze sie pisze, ale jak już przyjdzie wytlumaczyć to problem, napisałem to własnymi słowami i z głowy na szybko, więc może ktoś coś dorzuci dla wiekszego zrozumienia :)
W nastepnym poście kolejne bramy ;)