Teraz jest wtorek, 22 lipca 2025, 13:10

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pomnik na wzgórzu Kaim znika wśród domów
PostNapisane: wtorek, 5 grudnia 2017, 01:30 
Offline
Major
Major

Dołączył(a): poniedziałek, 20 czerwca 2011, 19:46
Posty: 422
Urzędnicy nie potrafią ochronić miejsca pamięci narodowej, WKZ nie jest w stanie ochronić zabytku a dwie gminy dogadać się ze sobą...
Czy nie podchodzi to pod ustawę o ochronie i niszczeniu zabytków ?
W tym kraju byli, są i będą równi i równiejsi, masz pieniądze możesz wszystko.


http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosc ... ,12728992/

Wzgórzem Kaim na granicy Wieliczki i Krakowa, zwieńczonym monumentem z I wojny światowej, zawładnęli deweloperzy. Do obelisku nie ma już dojazdu. Są obawy, że domy zasłonią wkrótce pomnik. Mieszkańcy są oburzeni. Urzędnicy próbują rozwiązać problem.
Do pomnika upamiętniającego odparcie ofensywy wojsk rosyjskich na Kraków w 1914 roku, można dojść obecnie już tylko wąską ścieżką. Jakiś czas temu tuż przy obelisku ogrodzono działki budowlane, szykując się do wzniesienia kolejnych domów. Bo całe wzgórze to działki prywatne i w większości budowlane.
Pomnik na wzgórzu Kaim znajduje się na granicy wielickiego osiedla Bogucice oraz krakowskiego Bieżanowa. Administracyjnie obelisk jest w Krakowie, natomiast w granicach Wieliczki ulokowano część jego podstawy. Kraków - Bieżanów nie ma miejscowego planu zagospodarowania, a w takim dokumencie dla Wieliczki - procedowanym i przyjmowanym w latach 2008-2010 - pomnika nie ujęto, bo jak tłumaczą wieliccy urzędnicy - monument jest w Krakowie (szczyt wzgórza Kaim oddalony jest od administracyjnej granicy Wieliczki o około pięć metrów). A efekt tego „zamieszania” jest taki, że pomnik z I wojny światowej pozostał bez żadnej ochrony. Intensywna zabudowa wzgórza Kaim trwa obecnie od strony Wieliczki. Mieszkańcy osiedla Bogucice są tą sytuacją bardzo oburzeni, a pasjonat historii Bieżanowa, krakowianin Stanisław Kumon, nazywa to co dzieje się na wzgórzu Kaim - skandalem.
- Wieliczka powinna wykupić lub zamienić te grunty. Można było także zmienić punktowo plan miejscowy i zablokować budowlane inwestycje w górnej części wzgórza. Tymczasem wydawano zezwolenia na budowę, pomimo pisemnych próśb o ochronę wzniesienia. To wstyd, że nie zajęto się tą sprawą - bulwersuje się Stanisław Kumon. Sytuacją na wzgórzu Kaim zajmują się obecnie urzędnicy w Wieliczce i Krakowie oraz wojewódzki konserwator zabytków. - Wieliczka wykupi po swojej stronie teren wokół pomnika, tak by zapewnić 15 metrów strefy ochronnej, jak nakazał wojewódzki konserwator zabytków. Jest też plan budowy dojścia do pomnika. Mają być to szerokie na trzy metry schody, które będą wykonane na odcinku ok. 200 metrów, od ulicy Winnickiej w Bogucicach do monumentu - mówi pełnomocnik burmistrza Wieliczki ds. komunalnych Piotr Ptak. Dodaje, że wykup gruntów wokół obelisku pozwoli także na odsunięcie od obelisku, najbliższej mu budowy.
- Rozmowy z właścicielami działek w górnej części wzniesienia jeszcze trwają, ostatnie ustalenia w tej sprawie powinny być w poniedziałek. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dojście do pomnika od naszej strony powinno zostać zapewnione przed końcem przyszłego roku - powiedział nam Piotr Ptak. Wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski mówi, że na razie nie chce oceniać, czy wielicki projekt zadbania o wzgórze Kaim, jest dobry i zgodny z jego wskazówkami. - Tego nie da się ocenić zza biurka. Będą mógł wypowiedzieć się o tym po 7 grudnia, kiedy zaplanowaliśmy na wzgórzu Kaim spotkanie wszystkich stron zainteresowanych tą sprawą. Zdecydujemy wtedy także, jaka część wzgórza powinna zostać wraz z pomnikiem wpisana do rejestru zabytków - zapowiada małopolski konserwator zabytków. Dodaje, że sprawa wzgórza Kaim jest skomplikowana (m.in. z uwagi na ulokowanie obelisku na granicy miast) i cieszy się, że Wieliczka rozpoczęła starania o zapewnienie ochrony wzniesienia od swej strony. - W przeciwieństwie do Krakowa, gdzie kwestia ta ciągle tkwi w miejscu - komentuje Jan Janczykowski.

Natomiast zdaniem Stanisława Kumona, działania podjęte przez Wieliczkę to „tylko półśrodki, a nie rozwiązanie problemu”. Pasjonat lokalnej historii uważa, że budowa domów w najbliższym sąsiedztwie monumentu powinna zostać wstrzymana. - Bez tego nie będzie możliwości faktycznej ochrony pomnika czy wykonania tam drogi dojazdowej. Nie będzie też możliwości prowadzenia tam prac archeologicznych i konserwatorskich - twierdzi Stanisław Kumon. Na razie pewne jest w tej sprawie jedno: zaskoczenie i oburzenie tym, co dzieje się w rejonie pomnika na wzgórzu Kaim - konsulów Węgier i Austrii oraz innych uczestników uroczystości z okazji 102. rocznicy odsłonięcia wojennego obelisku, zaplanowanych na wzniesieniu na 9 grudnia...

"Krakowski cud” na wzgórzu Wzniesienie na granicy Wieliczki i Krakowa zarezerwowała dla siebie historia. Znajdujący się tam kilkumetrowy obelisk zaprojektował malarz i rzeźbiarz Henryk Nitra. Na pomniku widnieje napis „Tu odparto w dniu 6 grudnia 1914 roku oddziały rosyjskiej armii”. Słowa te - oraz herb monarchii austriackiej - wykuto w kamieniu po niemiecku i po polsku. Grudniowe wydarzenia sprzed 103 lat, są często nazywane „krakowskim cudem”. Na wzgórzu Kaim austriaccy i węgierscy żołnierze obronili twierdzę Kraków, zmuszając Rosjan do wycofania się (z wielkimi stratami) pod Wieliczkę. Kraków został ocalony. Według zapisków kronikarzy, 6 grudnia 1914 roku, obrońcy wzgórza posiadali amunicję wystarczającą tylko na jeszcze jeden dzień walki. Rosjanie szczęśliwie o tym nie wiedzieli. W grudniu 1915 roku na szczycie wielicko-krakowskiego wzniesienia, w miejscu, gdzie „najdalej na zachód stanęła stopa rosyjska” - odsłonięto pamiątkowy obelisk.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pomnik na wzgórzu Kaim znika wśród domów
PostNapisane: piątek, 8 grudnia 2017, 11:07 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 18 stycznia 2015, 15:37
Posty: 241
Właśnie obejrzałem ten materiał i nóż w kieszeni się otwiera widząc jak skrajne bieguny ma aktualne prawo, z jednej strony za guziki i plomby zamykają, a z drugiej jawne niszczenie miejsc pamięci tak ważnych dla regionu postępujące jak się okazuje pod czujnym okiem konserwatora! No pomnik im wyparował...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pomnik na wzgórzu Kaim znika wśród domów
PostNapisane: piątek, 8 grudnia 2017, 14:24 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
W teorii istnieje coś takiego jak strefa ochronna zabytku. Jak przychodzi co do czego to się okazuje że nic nie można zrobić, bo strefa ochronna to pojęcie czysto teoretyczne. Ja ten pomnik pamiętam jak otaczły go tylko krzaki, jak ostatnio to przeczytałem to mnie cholera wzięła. Podobna akcje mieliśmy z jakims cmentarzem pierwszowojnnym, miasto go wchłonęło, ludzie tak zabudowali okolice że nie da rady na niego się dostać. Jak ktoś pamięta, to chętnie bym zobaczył jak to dziś wygląda.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL