To tu masz tak na szybko wybrane komentarze do obiektu na twoim zdjęciu:
NID 2015 - Zabytek zadbany. Co to znaczy? Iwona Liżewska - Adaptacja obiektów zabytkowych
Cytuj:
Do czasow obecnych założenie zachowało się w stanie trwałej ruiny. W roku 2007 rozpoczęto prace mające na celu zabezpieczenie i utrwalenie wartości zabytkowych tego szczególnie trudnego obiektu, jakim jest trwała ruina pozbawiona wartości użytkowych. Inwestycja poprzedzona do funkcji turystycznej jako specyficznej formy zabytku ukształtowanej w wyniku kilkusetletniego procesu niszczenia, zasługuje na szczególną uwagę i wyrożnienie, zwłaszcza w kontekście rozpowszechniającej się i znajdującej niestety pozytywny oddźwięk praktyki odbudowywania i rekonstrukcji tego rodzaju obiektów (Bobolice, Tykocin, Poznań).
Zamki w ruinie - zasady postępowania konserwatorskiego, Paweł Dettloff - Problem ochrony ruiny zamków w Polsce. Refleksje w kontekście dziejów konserwatorstwa europejskiego i współczesnych praktyk.
Cytuj:
Pozostaje nam zatem pytanie o wartości, które dziś chcemy chronić. Brak zdecydowanej odpowiedzi na to pytanie lub brak świadomości tych wartości skutkuje akceptacją lub tolerowaniem kontrowersyjnych lub wręcz negatywnych realizacji (odbudowy – przykładami Bobolice, Tropsztyn, Tykocin – nie autentyczne, ani nie „prawdziwe”, będące tak naprawdę tylko pewną wizją i fantazjowaniem na temat przeszłości).
Zamki w ruinie - zasady postępowania konserwatorskiego, Tomasz Ratajczak - Nowy zamek w Poznaniu – negatywny przykład adaptacji reliktów średniowiecznej architektury
Cytuj:
Najbardziej jaskrawymi przykładami działań, które doprowadziły do destrukcji zabytkowych walorów krajobrazowych, utrwalonych istnieniem w terenie od setek lat skromnych pozostałości budowli zamkowych, są wzniesione wbrew wszelkim doktrynom konserwatorskim i bez oparcia na mocnych naukowych podstawach nowe zamki w Bobolicach, Wytrzyszcce (zamek Tropsztyn) i Tykocinie.
ARCHAEOLOGICA HEREDITAS 03, Jacek Wysocki - „Gargamelizacja” przestrzeni zabytkowej jako cecha krajobrazu kulturowego Polski w XXI wieku
Cytuj:
Kolejnym etapem ekspansji było pojawienie się „gargamelowatych” rozwiązań architektoniczno-estetycznych w bezpośrednim otoczeniu istotnych obiektów zabytkowych, a nawet takich, które aspirują do bycia „częścią” zespołu zabytkowego, z czym mamy do czynienia już na początku XXI wieku. I wreszcie pełną, i ostateczną nobilitację tego typu realizacji zapewniło tworzenie „gargameli” zamiast obiektów zabytkowych.
Pierwszą i chyba najbardziej znaną w środowisku zabytkoznawców tego typu inwestycją jest nowy „zamek” w Bobolicach, powstały na malowniczych ruinach jako niby-rekonstrukcja, mimo że podstaw do rekonstrukcji naukowej nie było. Była jednak wola i siła ekonomicznopolityczna inwestora. Za przykładem Bobolic pojawiły się w ostatnich latach kolejne „nowe” zabytki-gargamele, jak choćby „zamek” w Tykocinie (ryc. 2-3), zbudowany bez podstaw dokumentacyjnych na fundamentach prawdziwego zamku, odkrytych wcześniej w trakcie badań archeologicznych i jedynie uczytelnionych na powierzchni gruntu.