Teraz jest czwartek, 17 lipca 2025, 23:54

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: wtorek, 16 kwietnia 2019, 12:55 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33541%2Csiec-magazynow-pomoze-rozwiazac-problem-przechowywania-zabytkow
Cytuj:
08.04.2019
Sieć magazynów pomoże rozwiązać problem przechowywania zabytków archeologicznych

Ministerstwo kultury rozważa stworzenie sieci magazynów, w których można będzie bezpiecznie przechowywać zabytki archeologiczne, wydobywane m.in. w czasie inwestycji budowlanych. Liczba takich znalezisk w Polsce w skali roku może przekraczać milion.

Co roku z rozmaitych wykopalisk pozyskiwane są olbrzymie ilości zabytków. Jest to pokłosie boomu inwestycyjnego, związanego m.in. z dopływem unijnych środków na rozwój infrastruktury w naszym kraju. Wydobywane są fragmenty naczyń ceramicznych, narzędzi kamiennych, ozdób metalowych, szczątki ludzi i zwierząt. Jak choćby w 2018, kiedy przy budowie stacji II linii metra w Warszawie robotnicy natrafili na kość miednicy i fragmenty szkieletu mamuta. Z kolei przed budową obwodnicy Wrocławia w latach 2006-2008 znaleziono kilkaset bogato wyposażonych grobów z wczesnej epoki żelaza, a także malowanie naczynia, szkło, ozdoby i broń.

Przykłady można mnożyć. Trudno jednak oszacować, ile zabytkowych przedmiotów wydobywanych jest co roku, m.in. przy okazji różnych budów. Instytucje przyjmujące zabytki nie stosują bowiem ujednoliconego systemu inwentaryzacji. "Może to być nawet 1-2 mln zabytków rocznie" - szacuje w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, dr hab. Jacek Górski. Pojęcie o skali mogą jednak dawać liczby podawane w Niemczech, choćby przez centralne Saksońskie Archiwum Archeologiczne, do którego - zaledwie z jednego landu (odpowiednika polskiego województwa) - trafia co roku ok. 600-700 tys. przedmiotów.

Według naukowców lawinowy wzrost liczby wykopywanych w Polsce zabytków dał się zauważyć już w latach 90. Szacuje się, że w ostatnich latach wojewódzkie urzędy konserwatorskie wydają rocznie 6-8 tysięcy pozwoleń na badania archeologiczne, które w większości poprzedzają inwestycje budowlane.

W myśl Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - zabytki archeologiczne pozyskane w wyniku wykopalisk muszą trafić do muzeum lub innej jednostki organizacyjnej. Archeolodzy sygnalizują jednak, że system ich magazynowania nie jest wydolny, a miejsca do zdeponowania cennych znalezisk często brakuje.

Problem potwierdził raport NIK z 2018 r. z wynikami kontroli z lat 2013-2017. Izba negatywnie oceniła wówczas sposób ochrony zabytków archeologicznych odkrytych w czasie inwestycji budowlanych. "Zakres i formy ochrony zabytków archeologicznych realizowane przez większość objętych kontrolą wojewódzkich konserwatorów zabytków oraz muzea, nie gwarantowały prawidłowej ochrony i opieki nad nimi" - wskazała Izba.

Rozwiązanie problemu leży w gestii resortu kultury. Według informacji przekazanej PAP, MKiDN przedstawiło Komisji Europejskiej projekt stworzenia sieci magazynów, w których zabytki archeologiczne można będzie długotrwale przechowywać, konserwować i udostępniać. Obecnie ministerstwo czeka na decyzję dotyczącą przyznania funduszy.

"Projekt zakłada adaptację na ten cel istniejących, niezagospodarowanych w inny sposób obiektów zabytkowych. Po przeprowadzeniu remontu i odpowiednim dostosowaniu pomieszczeń mogłyby one pełnić funkcję lokalnych instytucji kultury, które poza magazynowaniem i opracowywaniem zabytków archeologicznych przystosowane byłyby także do prowadzenia działalności naukowej i edukacyjnej, poszerzającej wiedzę o dziedzictwie kulturowym wśród lokalnych społeczności" - poinformowało ministerstwo.

MKiDN informuje, że we wszystkich województwach rozpoznano już sytuację zabytkowych obiektów, które mogłyby pełnić wspomniane funkcje.

Zwolennikiem koncepcji stworzenia w Polsce ośmiu-dziesięciu centralnych magazynów do przechowywania zabytków, nadzorowanych przez muzea regionalne, jest dr hab. Jacek Górski. Jak szacuje, roczna obsługa każdego z nich wiązałaby się z wydatkiem rzędu ok. 3-4 mln zł.

W rozmowie z PAP dr hab. Górski przypomina, że zabytki archeologiczne są w Polsce uznawane za własność skarbu państwa. Jednak większość magazynów, w których są one przechowywane, finansowana jest ze środków samorządowych - a nie z centralnych, np. wprost z resortu kultury.

"Ze względu na duży przypływ zabytków w ostatnich latach magazyny te często nie mają wystarczającej powierzchni. A ich właściciele, najczęściej muzea, nie mają dodatkowych środków, aby ją poszerzyć" - dodaje.

Archeolodzy wskazują jeszcze jeden problem: przechowywanie zabytków poza muzealnymi magazynami. "Zabytki gromadzone przez +inne jednostki organizacyjne+ (przewidziane ustawowo placówki nie będące muzeami - PAP) często, a może nawet z reguły, nie są przechowywane we właściwych warunkach. Kolekcje pozamuzealne są też na ogół niezinwentaryzowane, niekonserwowane i nieudostępniane do celów naukowych, czy wystawienniczych" - wylicza Michał Bugaj z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w artykule opublikowanym w tomie "Archaeologica hereditas". Ostrzega on, że przechowywanie zabytków w magazynach pozamuzealnych oznacza ryzyko rozproszenia lub zniszczenia zabytków i ich dokumentacji w razie likwidacji jednostki, która je gromadzi. "Sytuacje takie miały niestety miejsce" - zaznacza Bugaj.

MKiDN zauważa, że środowisko naukowe wydaje się zainteresowane zmianą systemu przechowywania zabytków. Przeważają w nim jednak jednak opinie, iż magazyny należy tworzyć właśnie przy muzeach - jako jednostkach najlepiej przygotowanych do opracowania, konserwowania i udostępniania zabytków - zaznacza resort.

"Muzea to jedyne instytucje, które w sposób ciągły mogą udostępniać dziedzictwo. Trudno z tym dyskutować" - potwierdza dr hab. Górski. Kierowane przez niego Muzeum Archeologiczne w Krakowie również udostępnia naukowcom zabytki archeologiczne, odkryte nawet ponad wiek temu.

Resort kultury, mówiąc o sposobie finansowania magazynów muzealnych, zapewnił w informacji przesłanej PAP, że "angażuje się w tworzenie tego rodzaju miejsc". Przykładem jest Ośrodek Studyjno-Magazynowy Zabytków Archeologicznych, stanowiący oddział Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, finansowany ze środków resortu kultury oraz Prezydenta Głogowa. Podobny obiekt powstaje w Stargardzie we współpracy z tamtejszą gminą miejską.

NIK we wspomnianej kontroli oceniła, że Generalny Konserwator Zabytków i wojewodowie nie kontrolowali realizacji przez wojewódzkich konserwatorów zabytków zadań dotyczących ochrony zabytków archeologicznych. Odnosząc się do tej oceny MKiDN stwierdza jednak, że nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, która weszła w życie w 2017 r., "wpłynęła na ogólne wzmocnienie ochrony dziedzictwa archeologicznego". "Zmiany te polegały na nadaniu Generalnemu Konserwatorowi kompetencji do koordynowania działalności wojewódzkich konserwatorów zabytków poprzez możliwość ustalania ogólnych kierunków ich działania, wydawanie instrukcji i wytycznych określających sposób ich postępowania oraz żądanie od nich sprawozdań z działalności" - wskazał resort.

Resort kultury zapewnia, że Generalny Konserwator Zabytków wie o konieczności wdrożenia systemowych rozwiązań zapewniających właściwe przechowywanie zabytków archeologicznych. Ma w tym pomóc dialog ze środowiskiem muzealników i archeologów.

Jak poinformowało PAP MKiDN, w marcu powołano w resorcie Radę Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego (przewodniczy jej dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, prof. Marzena Szmyt). Rada ma charakter opiniodawczo-doradczy przy ważnych zagadnieniach związanych z archeologią. Rada zapowiada, że podczas kolejnych posiedzeń zajmie się problemem przechowywania zabytków archeologicznych - dodał resort.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Jak widać nie przewiduje się regulacji definicji zabytku archeologicznego, co w następstwie wymusiłoby na archeologach prawidłową selekcję znalezisk, za to planuje się rozbudowę sieci magazynów na archeologiczne śmieci, których już dzisiaj magazyny są pełne.
Śmieci powinny być pozostawione w wykopach, a zbierają jak leci, nazywają zabytkami i pakują do magazynów, jedni dla bezpieczeństwa lub z braku wiedzy, inni chcą poprzez ilość znalezisk podnieść rangę swoich wykopalisk, jeszcze inni, ci nawiedzeni dla dobra nauki, z myślą o badaczach z przyszłości, a to wszystko są potężne koszty.
Obecna definicja zabytku archeologicznego dopuszcza szeroką dowolność jej interpretację, co umożliwia nadużycia (np. konserwacja niby zabytków i śmieci) i zezwala na realizację wizji zagubionych archeologów (np. archeologia współczesności), czy umożliwia zastosowanie sankcji karnych w zależności od uznania.

Nazwanie śmiecia zabytkiem archeologicznym niesie konsekwencje, bo taki śmieć staje się chronioną prawem własnością Skarbu Państwa, śmieć musi być opisany, zewidencjonowany, poddany konserwacji i przechowywany w odpowiednich warunkach, a za zniszczenie lub zagubienie śmiecia grożą sankcje karne.

Może w przyszłości coś się zmieni i co ciekawsze „zabytkowe” śmiecie będzie można zaprezentować na wystawie pt. „Śmieciowa patologia w archeologii”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: wtorek, 16 kwietnia 2019, 13:30 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4407
Zgadzam się z frankiem :D
Pozytyw jest taki, ze absolwenci archeologii będą mieli pracę jako ciecie w
Cytuj:
ośmiu-dziesięciu centralnych magazynach do przechowywania zabytków, nadzorowanych przez muzea regionalne, roczna obsługa każdego z nich wiązałaby się z wydatkiem rzędu ok. 3-4 mln zł.

Takie cóś: http://osmza.glogow.pl/
dla takiego dziedzictwa :roll:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: wtorek, 16 kwietnia 2019, 13:47 
Offline
Major
Major

Dołączył(a): czwartek, 20 listopada 2008, 10:40
Posty: 420
ponieważ waga przedsięwzięcia może być zbyt mała - powinna to być koniecznie sieć "Narodowych magazynów zabytków archeologicznych"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: wtorek, 16 kwietnia 2019, 22:09 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Jeszcze jedno, gdyby ministerstwo było za zdroworozsądkowym urealnieniem i logicznym doprecyzowaniem definicji zabytku archeologicznego to już dawno zostałyby zmienione absurdalnie śmieszne kryteria przy irracjonalnym projekcie AZP, umożliwiającym masową produkcję stanowisk praktycznie w każdym wymyślonym miejscu, bo archeolog jak nie znajdzie kilku kawałków ceramiki to se je może z sobą przynieść.

Tu w interesie wszystkich archeologów i innych zainteresowanych kwestią definicji zabytku archeologicznego powinien odezwać się głos uznanych archeologów, autorytetów i emerytowanych archeologów, bo tylko im ministerstwo i urzędnicy WKZ mogą naskoczyć. Czynni archeolodzy i muzealni nie będą się w to mieszać bo każdy z nich w jakimś tam stopniu jest uzależniony od WKZ, jak zaczną się stawiać to ci pierwsi se nie pokopią, a drugich zgnębią kontrolami.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 08:49 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3276
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Frank, a czemu czynni archeolodzy i muzealnicy by się mieli zacząć stawiać? Przecież to są korzystne dla nich zmiany, przybędzie miejsc pracy, resort więcej dutków dostanie, prestiż zawodowy się zwiększy....bo raczej głupizny i śmieszności sytuacji statystyczny Kowalski nie zauważy :ups: .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 10:45 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
To się tyczy archeologów zainteresowanych zmianami nie tylko definicji zabytku archeologicznego, ale też odnową upadłego wizerunku polskiej archeologii, a nie tych co mają to gdzieś, czy przeciwników jakichkolwiek zmian.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 20:17 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): wtorek, 17 kwietnia 2007, 16:23
Posty: 470
Lokalizacja: Szeszelewo k/Cencynopola
Mnie bardziej ciekawi kiedy będą "wietrzenia" tych magazynów :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: środa, 17 kwietnia 2019, 23:36 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): sobota, 23 grudnia 2017, 10:03
Posty: 188
Edit.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2019, 00:14 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): sobota, 23 grudnia 2017, 10:03
Posty: 188
frank napisał(a):
Jeszcze jedno, gdyby ministerstwo było za zdroworozsądkowym urealnieniem i logicznym doprecyzowaniem definicji zabytku archeologicznego to już dawno zostałyby zmienione absurdalnie śmieszne kryteria przy irracjonalnym projekcie AZP, umożliwiającym masową produkcję stanowisk praktycznie w każdym wymyślonym miejscu, bo archeolog jak nie znajdzie kilku kawałków ceramiki to se je może z sobą przynieść.

Tu w interesie wszystkich archeologów i innych zainteresowanych kwestią definicji zabytku archeologicznego powinien odezwać się głos uznanych archeologów, autorytetów i emerytowanych archeologów, bo tylko im ministerstwo i urzędnicy WKZ mogą naskoczyć. Czynni archeolodzy i muzealni nie będą się w to mieszać bo każdy z nich w jakimś tam stopniu jest uzależniony od WKZ, jak zaczną się stawiać to ci pierwsi se nie pokopią, a drugich zgnębią kontrolami.


Czasami odnoszę wrażenie, że ktoś ci płaci za pisanie tego typu... rzeczy?!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2019, 08:14 
Offline
Podpułkownik
Podpułkownik

Dołączył(a): poniedziałek, 4 lipca 2011, 10:32
Posty: 467
Takie magazyny to idealne miejsce dla przeciągów, oj nie jedenemu z archeo już ślinka cieknie na myśl by mógł by tam być choćby cieciem nocnym :8)
W kraju w którym nie możliwością jest odróżnić artefaktów od śmieci.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2019, 10:40 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5162
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
Biorac pod uwage nasza definicje"zabytku archeo" 3/4 obiektów tam przechowywanych, kwalifikuje się po bliższym zapoznaniu z ich wartoscia naukowa i arrtystyczną do ponownego zakopania w jakimś zapomnianym miejscu :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2019, 11:14 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Musieli by zrobić monitoring trzymający zapis z kamer przynajmniej 5 lat, a to jest nierealne. Magazyny będą tak samo działały jak depozyt policyjny. Coś wyparuje, coś się podmieni. Ustalenie winnych graniczy z cudem, bo dostęp do takich obiektów ma przynajmniej kilkadziesiąt osób. Fajne akcje będą przy przenoszeniu fantów z obecnych magazynów do nowych :) Ja ponad 20 lat temu zwiedzałem jeden z takich ośrodków, to co tam się działo wprawiało w delikatne zakłopotanie :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2019, 11:38 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Dobrze sprawdza się pozorowany bałagan. :D

https://poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=63&t=191708&p=1213643#p1213643
Cytuj:
Jedno z największych muzeów zgłasza, że zaginęły pewne przedmioty. Nie wiadomo jak, nie wiadomo kiedy, ale ich nie ma. Może się znajdą za pięć lat, kiedy się skończy inwentaryzacja. Doniesienie zostaje przyjęte. Prokuratura umarza postępowanie. Przedmioty skreśla się z ewidencji.

Więcej, tu: http://niniwa22.cba.pl/narbutt_kup_pan_amorka.htm


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2019, 12:16 
Online
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3915
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Filip napisał(a):
Fajne akcje będą przy przenoszeniu fantów z obecnych magazynów do nowych :)
- Co mogę sobie myśleć, kiedy pracownik muzeum zeznaje, że około 100 przedmiotów - w tym wypadku chodzi o rękopisy, w tym pamiętniki Orzeszkowej, oraz starodruki - zaginęło być może podczas przewożenia ich z jednego gmachu do drugiego. Przypomina sobie teraz, że ciężarówka podskoczyła na wybojach i jakaś paczka mogła wtedy wypaść - żali się jeden z policjantów zajmujących się kradzieżami zabytków.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Powstanie sieć magazynów zabytków archeologicznych
PostNapisane: czwartek, 18 kwietnia 2019, 16:36 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Tak na szybko bez adresów gdzie:
- znaczki pocztowe
- motocykl sokół
- odznaczenia po pewnym wojskowym wysokiej rangi wypożyczone przez rodzinę
- tylko złote monety z znacjonalizowanej jednej z największych prywatnych polskich kolekcji.
- lapidarium zapakowane na tira z pewnego wiecznie remontowanego zamku ( to chyba celnicy dorwali na faszystowskiej granicy, poleciał lokalny konserwator i ktoś tam jeszcze)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL