Stokrotka. Nie takie było pytanie akurat. :)
Kolega pyta czy za samo chodzenie z wykrywaczem można zostać ukaranym ?
Nie nie można według prawa. Tak naprawdę to nawet nie ma podstaw do zatrzymania na 48 godzin.
Cytuj:
Policja może zatrzymać daną osobę tylko wtedy, gdy istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo. Dodatkowym czynnikiem, który pozwala na zatrzymanie kogoś, jest obawa, że ten ktoś ucieknie, będzie się ukrywał lub zacierał ślady w danej sprawie.
Podejrzenie popełnienia przestępstwa musi mieć jednak oparcie w jakichś dowodach, dokumentach. Muszą one wskazywać nie tylko na sam fakt przestępstwa, ale także na to, że właśnie konkretna osoba może być za to odpowiedzialna. Materiały zebrane przez Policję mogą co prawda wskazywać istnienie pewnego prawdopodobieństwa, że zatrzymany dokonał danego czynu, ale to jeszcze nie przesądza o tym, że ta właśnie osoba odpowiada za czyn niezgodny z prawem. O tym zadecyduje dopiero sąd.
Osoba zatrzymywana przez Policję musi zostać poinformowana o przyczynach i podstawach jej zatrzymania. Jest to podstawowa gwarancja procesowa
Źródło:
https://samorzad.infor.pl/sektor/zadani ... licje.htmlW roku 2018 ,stwierdzono 8 przestępstw na zabytkach z paragrafu 109 c ustawy o ochronie zabytków o opiece nad zabytkami.
Art. 109c. o ochr. zabyt.
Poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków bez pozwolenia lub wbrew warunkom pozwolenia
Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ile wszczęto postępowań przeciwko poszukiwaczom? Nie wiadomo.