Polscy politycy mogliby się czegoś od Rumunów nauczyć:
https://www.zwiadowcahistorii.pl/skarb- ... leria/amp/W linku również zdjęcia, kopia tekstu poniżej.
Cytuj:
Detektorysta z Rumunii przy pomocy wykrywacza metali, znalazł w sumie aż 234 złote monety, pochodzą one z XIX wieku. Znalezisko odkryte przez poszukiwacza znajdowało się w okopie z I Wojny Światowej!
Odkrycia nieopodal miasta Bacau (Bacău) leżącego nad rzeką Bystrzyca, dokonał wykrywaczem metali Sorin Mare – lokalny pasjonat historii. Sorin jest członkiem lokalnego Stowarzyszenia „Poszukiwacze Historii”, swoje znalezisko w całości przekazał do powiatowej dyrekcji kultury w Bacău (odpowiednik naszego WKZ).
Sorin Mare – detektorysta i odkrywca złotego skarbu z Rumunii
Skarb został odkryty we wrześniu i zawierał w sumie 234 złote monety. Wszystkie pochodzą z tego samego okresu (XIX wiek) i są numizmatami z 4 różnych krajów. Były zdeponowane w bardzo zniszczonym korozją przez upływ czasu, metalowym pudełku. Teren na którym został znaleziony skarb, to linia frontu z okresu I Wojny Światowej.
Skarb 234 złotych monet odkryty w metalowym pudełku na linii frontu z okresu I Wojny Światowej
Monety ukryte były dokładnie w fragmencie okopu, w którym stacjonowały armie – rosyjska i rumuńska. Teren ten był mocno zbombardowany przez niemiecką i austro-węgierską artylerię w 1917 roku.
Na skarb składają się następujące numizmaty:
191 monet austro-węgierskich;
32 monety tureckie;
10 rosyjskich monet;
i 1 moneta angielska
Jak twierdzą lokalni historycy, te złote monety były zapewne łupem z frontu, należącym do oficera służącego w armii rosyjskiej. Skarb musiał zostać ukryty, zanim wspomniany żołnierz został wzięty do niewoli lub zginął zabierając informację o ukrytym depozycie ze sobą…
To odkrycie jest największym złotym skarbem odkrytym na terenie Rumunii, przynajmniej w ostatnich dziesięcioleciach. Dokładny los tego znalezionego skarbu nie jest jeszcze znany. Jeśli eksperci nie ustalą wartości historycznej złotych monet, zostaną one zwrócone w całości do znalazcy. Jeśli będzie jednak inaczej to odkryty depozyt zostanie przekazany do muzeum, a poszukiwacz będzie mógł wtedy liczyć na odszkodowanie. Jak widać na przykładzie innych krajów – sprawiedliwe prawo sprzyja uczciwości odkrywców.