Dawny szpital przy ul. Szkolnej odzyska przedwojenną fasadę. Chce tego nowy właściciel
Jakub Łukaszewski
Budynek szpitala przy ul. Szkolnej. Po lewej - obecnie, po prawej - dawniej (Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta,
http://www.cyryl.pl)
Firma Medi-system dopina z urzędnikami ostatnie szczegóły dotyczące przyszłości kompleksu po dawnym szpitalu im. Strusia. Poza domem seniora właściciel chce otworzyć tutaj ogólnodostępny hotel oraz odtworzyć dekoracyjną, przedwojenną elewację.
Najczęściej czytane
Były szpital to ponad hektar ziemi między ul. Szkolną, Kozią i Podgórną wraz z 11 budynkami, z których największy to czteropiętrowy gmach byłego szpitala. W skład kompleksu wchodzą też m.in.: dawna willa Hipolita Cegielskiego, skrzydło dawnego klasztoru Karmelitanek i dwie kamienice.
To atrakcyjna nieruchomość, której przez wiele miesięcy miastu nie udało się sprzedać. W listopadzie ubiegłego roku do przetargu stanęła tylko jedna firma – Medi-system, która kupiła kompleks przy ul. Szkolnej za niecałe 40 mln zł.
Inwestor od początku zapowiadał, że obok Starego Rynku powstanie największe w Polsce kompleksowe centrum opieki nad seniorem. W jego skład wejdzie dom seniora z całodobową opieką oraz dla osób, które potrzebują opieki tylko w ciągu dnia. Będą też klinika rehabilitacyjna oraz apartamenty dla seniorów, którzy mieszkają i żyją samodzielnie, ale mają zapewnioną opiekę.
Inwestor szuka w archiwach rysunków i fotografii
Teraz wiadomo, że zdrowotne funkcje wzbogaci ogólnodostępny hotel, który znajdzie się w dwóch sąsiadujących ze sobą kamienicach na rogu Szkolnej i Podgórnej.
– Zależy nam także na tym, by na parterze swoje miejsce znalazły lokale usługowe i gastronomiczne. Inwestor także jest tym zainteresowany – mówi wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.
Informacje na temat przyszłej inwestycji w dawnym szpitalu przy ul. Szkolnej są świeże, bo inwestor w poniedziałek dokonał tzw. wizji lokalnej z przedstawicielami Urzędu Miasta na terenie dawnego szpitala.
– Protokół przekazania nieruchomości i akt notarialny zostaną podpisane we wtorek. Przejmujemy formalnie budynek – otrzymamy całą dokumentację techniczną i klucze – informuje Magdalena Michalska z firmy Medi-system. I zdradza: – Planujemy przywrócić przedwojenną elewację budynku od Szkolnej. Współpracujemy w tym zakresie z miejskim konserwatorem zabytków w Poznaniu.
– Inwestor szuka już w archiwach różnych rysunków i fotografii, dzięki którym będzie mógł przywrócić architektoniczne detale, które pierwotnie znajdowały się na budynku. Po wojennych zniszczeniach szpital został odbudowany w dużo prostszej formie. Teraz jest szansa, że utracona dekoracyjność wróci – przyznaje Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejska konserwator zabytków.
Budynki szpitala zostały zniszczone w 65 procentach
Projekt szpitala w miejscu dawnego klasztoru Karmelitanek Bosych wykonał architekt miejski Caesar Stenzel. Rozbudowa według projektu Heinricha Gruedera nastąpiła na początku XX wieku.
Przy ul. Szkolnej stał budynek o bogatym, neogotyckim wystroju architektonicznym – np. zdobiły go wysokie, ceglane szczyty oraz charakterystyczny ornament między oknami. Tyle że podczas II wojny światowej budynki szpitala zostały w 65 procentach zniszczone. Odbudowane – wyglądały dużo skromniej niż przed wojną.
– Właściwie były to dwa zupełnie różne obiekty – twierdzi konserwator zabytków.
Inwestor opracowuje właśnie z konserwatorem zabytków zakres badań archeologicznych, które będą się skupiały na odkryciu przebiegu historycznych murów w ich części podziemnej. – Opracowujemy też koncepcję zabytkowego budynku klasztoru, by maksymalnie zachować jego charakter – mówi Michalska.
Wszystkie budynki przy ul. Szkolnej, Koziej i Podgórnej są pod ochroną konserwatorską (pod bezwzględną: pozostałości po dawnym zakonie i willa Cegielskiego).Remont zabytkowej części kompleksu musi się rozpocząć w ciągu dwóch lat od zakupu. W pierwszej kolejności – w 2020 r. – zostaną oddane dom seniora (z ok. 140 miejscami) oraz 50 apartamentów. Rok później zacznie działać klinika.
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,360 ... asade.html