Cytuj:
Poseł PiS chce przekazać Węgrom manuskrypt w geście przyjaźni. Naukowcy protestują: jest bezcenny
Piotr Babinetz, historyk i poseł Prawa i Sprawiedliwości, przygotował projekt ustawy, według której Skarb Państwa miałby przejąć od Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu manuskrypt z XV wieku, a potem przekazać go w geście przyjaźni Węgrom. Zarówno samorządowcy, jak i naukowcy są oburzeni tym pomysłem.
Zdaniem autora projektu, XV-wieczny rękopis, choć cenny, to "nie ma ścisłego związku z historią Polski, natomiast dla Węgier pozostaje szczególnie cennym świadectwem dziedzictwa kulturowego i narodowego, związanym z osobą króla Macieja Korwina".
W drugiej połowie XV wieku powstał kodeks pod łacińskim tytułem "Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quattuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Pannoniae regem". Jego autorem jest Naldus Naldius, pochodzący z Florencji humanista i pisarz działający na dworze króla węgierskiego Macieja Korwina. To właśnie tam dokument początkowo był przechowywany. Jednak w połowie XVI wieku trafił do Torunia i jest tu do dziś.
Poseł Babinetz o przyjaźni i wdzięczności dla Węgrów
Zmiany tego chce Piotr Babinetz, historyk i poseł Prawa i Sprawiedliwości. Przygotował projekt ustawy, który trafił już do kancelarii Sejmu. Parlamentarzysta proponuje, aby Skarb Państwa przejął od Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu księgę i podarował ją Węgrom. Biblioteka miałaby otrzymać w zamian 25 milionów złotych.
W druku czytamy, że powodem inicjatywy jest dążenie "do dalszego umocnienia i rozwoju wielowiekowej tradycji przyjaźni między Narodami Polskim i Węgierskim, przejawiającej się również we współpracy kulturalnej trwale wzbogacającej indywidualne oraz wspólne dziedzictwo kulturowe obu Narodów, czerpiące z tożsamych wartości chrześcijańskich i ogólnoludzkich".
Jak uzasadnia poseł, "przekazanie Kodeksu na rzecz Węgier pozwoli wyrazić wdzięczność Narodu Polskiego i odwzajemnić gest przyjaźni Narodu Węgierskiego, jaki stanowiło podarowanie stronie polskiej pozłacanej zbroi dziecięcej króla Zygmunta II Augusta, pozostającej w zbiorach i pod zarządem Węgierskiego Muzeum Narodowego".
Czy zdanie to oznacza że coś co nie ma związku z historią polski nie jest dla nas dziedzictwem :?
rękopis, nie ma ścisłego związku z historią Polski, natomiast dla Węgier pozostaje szczególnie cennym świadectwem dziedzictwa kulturowego i narodowego, związanym z osobą króla Macieja Korwina".