Z jednej strony doprowadzają do dewastacji i wyburzania krakowskich fortów, a z drugiej ekscytują się nad ruinami poniemieckiego schronu. :666 :n
https://krakow.tvp.pl/65337046/odkryto-niemiecki-schron-z-1944-roku fragmenty:
Cytuj:
Odkryto niemiecki schron z 1944 roku
Podczas aranżacji terenu parkowego na budowie Małopolskiego Centrum Nauki odsłonięto schron z czasów II wojny światowej. Niewielki obiekt znajduje się przy skarpie obok alei Bora-Komorowskiego w Krakowie.
Odkrycia dokonał operator koparki, który kształtował teren pod przyszłe nasadzenia. – Mamy do czynienia z założeniem, które może mieć wartość historyczną – mówi Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu, który dodaje, że natychmiast został uruchomiony nadzór archeologiczny, a informacja o odkryciu trafiła do miejskiego konserwatora zabytków.
Budynek był całkowicie zagłębiony w ziemi i jest w złym stanie technicznym.
Odkrycie nie koliduje z planowaną zabudową ani rozplanowaniem roślin, dlatego aranżacja terenu zielonego przebiega bez przeszkód – mówi Piotr Szymański. Cała inwestycja jest prowadzona pod stałym nadzorem archeologicznym. Na etapie prac ziemnych pod budynek nie odnaleziono żadnych innych artefaktów.
O dalszych losach znaleziska zdecydują specjaliści. – Jeszcze nie wiemy, czy potrzebne będą dodatkowe działania i jakie będą zalecenia służb konserwatorskich. Wiemy, że istnieją możliwości techniczne, aby wkomponować obiekt w otoczenie parkowe, odsłaniając górne jego części – mówi Piotr Szymański. Dolne musiałby być zabezpieczone, bo całość grozi zawaleniem.
Załącznik:
3219441q.jpg
https://lovekrakow.pl/aktualnosci/wlasnymi-silami-uprzatneli-odkryty-schron_9045.html fragmenty:
Cytuj:
15.05.2015
Własnymi siłami uprzątnęli odkryty schron
Dwójka pasjonatów z fundacji Vital odkryła i uprzątnęła poniemiecki schron u zbiegu ulic Stella-Sawickiego i Andersa, o którym nie wiedział nawet konserwator zabytków. Teraz chcą go wyremontować, by w przyszłości można go było zwiedzać i poznawać historię lotniska w Czyżynach.
Charakterystycznym kopczykiem pokrytym zielenią zainteresowali się pan Paweł i pani Alicja z fundacji Vital. Okazało się, że jest tam zbudowany z cegły schron z betonowym sklepieniem. W środku pasjonaci historii znaleźli mnóstwo śmieci, głównie puszek i butelek po alkoholu, oraz legowiska bezdomnych. Wynieśli je, razem z dużą ilością ziemi. – Mieliśmy ośmiotonowy kontener i niewiele miejsca w nim zostało – relacjonuje p. Alicja.
Zwróciliśmy się też do konserwatora zabytków i okazało się, że tego obiektu nie ma w żadnej ewidencji. Kraków zyskał nowy zabytek – opisuje.
Z biura Miejskiego Konserwatora Zabytków społecznicy z fundacji Vital otrzymali zalecenie, że prace mają być przeprowadzane w taki sposób, by nie uszkodzić substancji zabytkowej i żeby obiekt swoim obecnym wyglądem przypominał ten sprzed 75 lat, a jednocześnie, aby został zabezpieczony przed wandalizmem.
Docelowo klucze do zrewitalizowanego i zabezpieczonego schronu miałyby zostać przekazane miastu, na ręce prezydenta, z prośbą, by obiekt mógł być udostępniany zainteresowanym do zwiedzania.
Załącznik:
641431612239_schron.jpg
Wyremontowany schron i wejście na schody zamknięto, klucze przekazano miastu.
Ciekawe, że konserwator nie zauważył, że niszczono cenne stanowisko archeologiczne. :666