Teraz jest wtorek, 8 lipca 2025, 20:45

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: O ustawie słów kilka
PostNapisane: piątek, 15 września 2023, 21:14 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 29 lipca 2018, 22:41
Posty: 567
Cytuj:
Prawdopodobnie tak właśnie będzie. Być może będzie opcja kilku dni w przód. To określi rozporządzenie.


ok! dzieki!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: O ustawie słów kilka
PostNapisane: piątek, 15 września 2023, 22:39 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1046
Lokalizacja: Pępek Świata
A jak tak sobie czytam i powolutku mam serio dosyć. Mam dość pierdyliarda zapytań, które są szukaniem drugiej dziury w dupie.

Czy będziemy mieli wpływ na aplikację? Wiele wskazuje, że tak ale nic wam nie powiemy, dowiecie się o tym znacznie później. Udało nam się z ustawą, w dużej mierze dlatego, że nauczeni doświadczeniem siedzieliśmy cicho aż do jej oficjalnego wniesienia do Sejmu. Postaramy się też ograniczać komunikaty dotyczące prac nad aplikacją. Niczego od nas więcej nie wydębicie póki co i przestańcie może spekulować, chyba, że naprawdę się nudzicie.

Tak frank, potwierdzam. Nietajenko to jedna z kilku zaledwie osób pracujących nad zapisami ustawy. Nie jest to człowiek znający tylko jej zapisy ale je współtworzący, wie więc o czym mówi i pisze. Zna temat od podszewki, sprawy, których nigdy nikomu nie będziemy mogli ani nawet chcieli opowiedzieć...
Naszą intencją było poszukiwanie bez pozwolenia i traktowanie przepisów wprost. Znalazłeś zabytek -zgłoś. (temat samej definicji zabytków to temat na później). Chcieliśmy takiego narzędzia jak aplikacja, baza, platforma do zgłoszeń zabytków, bo to funkcjonuje w kilku krajach, w których można prowadzić poszukiwania. Nasi sprzymierzeńcy chcieli jednak formy pośredniej pomiędzy decyzją administracyjną a całkowitym brakiem kontroli. Stąd pomysł zgłoszenia, ale takiego jednak, o co zabiegaliśmy, który jest tylko techniczną formalnością, pozbawioną jakiejś oceny merytorycznej opierającej się na przekonaniu urzędnika. Parametry, elementy zgłoszenia zostały określone, Określone są też miejsca w których nie można prowadzić poszukiwań. Obecna kontrola będzie polegała na tym, że konserwator będzie miał przede wszystkim wgląd w to czy zgłoszony teren znajduje się rzeczywiście poza obszarami wyłączonymi z możliwości prowadzenia poszukiwań. Aplikacja będzie umożliwiała dużo szybszy przepływ informacji i zdecydowanie lepszą komunikację. Nie, zgłoszenie nie jest decyzją administracyjną. Nie da się jej cofnąć. Tak jak napisał Nietajenko, tylko rozpoczęcie procedury wpisu do rejestru od razu powoduje zakończenie poszukiwań na obszarze objętym procedurą wpisu i 10 metrów od niego. (bynajmniej nie na całym obszarze poszukiwań). Podobnie wpis do ewidencji zabytku, spowoduje wyłączenie obszaru zgodnie z dokumentacją i 10 metrów od określonego obszaru. Nie szukajmy problemów tam gdzie ich nie ma, przynajmniej nie ma podstaw do takich podejrzeń.
Frank, pisałam wcześniej i powtarzał to Nietajenko. Nie mówimy o trzech zabytkach tylko trzech zabytkach archeologicznych. W takiej sytuacji, konserwator chcąc to miejsce objąć ochroną musi przeprowadzić jakąś weryfikację, przygotować dokumentację odpowiednią, to nie jest takie proste wcale. Przy czym będzie na to określony czas. Będzie musiał ten czas szanować. I tak jak napisał Nietajenko. Brak reakcji ze strony urzędu w terminie, brak nałożenia ograniczenia na podstawie przepisów powoduje, że poszukiwania mogą być kontynuowane bez złamania przepisów. Teraz pamiętając, że zgłoszenie nie jest pozwoleniem, wyobraźmy sobie że go nie ma, że nie ma zgłoszenia tak jak w Anglii, Danii, Norwegii...kiedy poszukiwacz nie może prowadzić poszukiwań? Dopiero wtedy gdy zostaje on wyłączony z możliwości prowadzenia poszukiwań.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: O ustawie słów kilka
PostNapisane: piątek, 15 września 2023, 22:55 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3912
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Aśka72 napisał(a):
Frank, pisałam wcześniej i powtarzał to Nietajenko. Nie mówimy o trzech zabytkach tylko trzech zabytkach archeologicznych.

Dobrze wiesz, że dla niektórych WKZetów zabytkami archeologicznymi mogą być różne, przedziwne przedmioty i wystarczyło, że zalegały w gruncie, jak dotąd w tym zakresie nic się nie zmieniło.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: O ustawie słów kilka
PostNapisane: sobota, 16 września 2023, 00:06 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1046
Lokalizacja: Pępek Świata
Ale mówisz o zupełnie innej sytuacji. Wtedy gdy to konserwator ewentualnie zakwalifikuje jakieś przedmioty jako zabytki archeologiczne. Sugerujesz, że biedak będzie spośród zgłoszonych przedmiotów wyliczał, czy kulka szrapnelowa, boratynka, fenig były znalezione na obszarze 100 m kw.? Nierealne. Nie martw się przepis mówi o istniejącym przypuszczeniu, które dotyczy znalazcy a nie konserwatora. Obecnie na wielu decyzjach jest informacja o niezwłocznym informowaniu a nawet wstrzymaniu poszukiwań przy znalezieniu zabytku archeologicznego, do czego dochodzi bardzo rzadko...natomiast mimo braku zgłoszeń konserwatorzy później wiele przedmiotów określają jako zabytki archeologiczne mimo, że sam znalazca nie uważał ich za zabytki archeologiczne...Nie robi się z powodu tych niby zabytków archeologicznych stanowisk archeologicznych, nie wyłącza się działek z poszukiwań z tego powodu. ⁸


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: O ustawie słów kilka
PostNapisane: sobota, 16 września 2023, 10:28 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3912
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Aśka72 napisał(a):
Nie martw się przepis mówi o istniejącym przypuszczeniu, które dotyczy znalazcy a nie konserwatora.

Dlatego ważne jest by pochopnie nie zgłaszać byle czego, śmieci i szrotu i nie robić sobie i innym (właścicielowi gruntu, kolegom) problemów.

Stanowisko archeologiczne na 4 działkach (200 hektarach), podstawą do utworzenia stanowiska ma być natrafienie przez poszukiwaczy na truchło ruskiego żołnierza - Twoja wypowiedź z facebooka: (https://is.gd/eAADYk), fragment:
Cytuj:
Joanna Kaferska-Kowalczyk
Żołnierza należy wyekshumować i przenieść na najbliższy z wielu okolicznych cmentarzy wojennych. Robienie z tego miejsca stanowiska archeologicznego jest kompletnie bezsensowne bo całkowite wyeksploatowanie tego miejsca pochówku sprawi, że stanowisko przestanie istnieć. Chyba, że rzeczywiście intencją konserwatora jest zrobić z całości tego terenu 200 ha stanowisko archeologiczne, pytanie tylko na jakiej do cholery przesłance miałoby się to opierać?  jak na razie tylko takiej, że o taki obszar wystąpił poszukiwacz. Gdyby na pozwoleniu były 2 ha czy 300 ha konserwator postąpiłby tak samo, co jest całkowicie bez sensu. Ktoś tutaj wcześniej napisał, że konserwator szukał pretekstu i zapewne miał rację.


Takich przykładów jak jak w linku jest dużo więcej: (https://is.gd/LXBVtX)
Załącznik:
Zrzut-ekranu_2023-0.jpg


A to mój ulubiony screen, na przykład bezmyślności:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: O ustawie słów kilka
PostNapisane: sobota, 16 września 2023, 11:01 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): poniedziałek, 26 grudnia 2016, 14:46
Posty: 1046
Lokalizacja: Pępek Świata
Nie, nie potwierdzam, żeby takich zdarzeń było więcej, zdecydowanie więcej, lub były nagminne. Podałeś przykład z 2020 r,, w którym prasa podaje informację o objęciu "tego" nadzorem konserwatorskim ale z analizy przedmiotów wynika następnie, że nie są to zabytki.

Domyślałam się też, że użyjesz przykładu z Łodzi. On jest zupełnie inny. Według mnie możemy mieć próbę tuszowania nieudolnych badań na które wydano 1,5 mln, złotych...a leżą tam szczątki żołnierzy. Na wszelki wypadek wyłączono kolesiowi wszystko z poszukiwań. Nie oznacza to, że będzie na 200 ha stanowisko archeologiczne. Podane informacje przez kolegę Antczaka nie są precyzyjne. Nie pokazał też żadnej dokumentacji. Miałam do czynienia z Łodzią i nadmiarowymi wyłączeniami na podstawie art. 47 uozos, gdzie w trybie natychmiastowej wykonalności zmieniono poszukującym decyzję wyłączając całe dwa oddziały leśne z powodu znalezienia podkowy średniowiecznej. Ale nie ze mną te numery. Odwołanie i uchylenie przez MKiDN decyzji wyłączającej nadmiarowo aż dwa oddziały. Odwołania od nadmiarowych wyłączeń już przy wydawaniu decyzji są do wygrania i to robiłam wielokrotnie. Zgłoszenie jednak nie będzie się wiązało z takimi wyłączeniami, bo po pierwsze z góry mamy określone obszaru zakazu prowadzenia poszukiwań, zgłoszenie to nie decyzja więc jak pisałam wcześniej konserwator nie będzie mógł się kierować własnym przekonaniem i sobie wyłączyć co chce, tylko musi to zrobić na podstawie konkretnych przepisów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: manolo i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL