British Museum wydało bardzo ważny dla wszystkich detektorystów, szczególnie w Polsce, komunikat prasowy. Treść komunikatu zaprzecza szerzonym u nas pogłoskom jakoby muzea i archeolodzy mieli dość detektorystów dewastujących dziedzictwo archeologiczne Wielkiej Brytanii. Komunikat British Museum dosłownie dyskredytuje i doszczętnie rozwala absolutnie wszystkie fałszywe argumenty osobników wnoszących do sejmu projekt ustawy o uchylenie naszej ustawy.
, tworząc przy tym jakieś niebotyczne koszty w wielu miliardach zł. Nic dziwnego bo dla tych oszołomów zabytkiem jest prawie każdy śmieć wydobyty z ziemi, stąd te fałszywe i debilne szacunki z kosmosu mające pogrążyć Ustawę i detektorystów w oczach polityków i społeczeństwa.
To bardzo dużo mówi o poziomie naszej archeologii, która bazuje na patologii, na kłamstwach, manipulacji, pomówieniach i dziwnych układach. Okazuje się, że prawdziwym zagrożeniem dla zabytków nie są detektoryści, a niedouczeni i leniwi archeolodzy, bylejakość prowadzenia badań archeologicznych, przypadkowe firmy konserwatorskie, pazerne firmy archeo na pasku deweloperów, zaniechania nieudolnych konserwatorów zabytków i niestety także kolaborujący z takimi zakłamanymi osobnikami sprzeniewierzeni detektoryści i niektóre stowarzyszenia detektorystów. :666
Komunikat British Museum jest na tyle ważny, że dobrze by było fachowo przetłumaczyć komunikat i gdzie się da masowo rozpowszechniać w necie, by zadał w końcu kłam snapowcom i innym oszołomom chamsko wypowiadającym się o detektorystach. Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii program rejestrowania zabytków może jednak sprawnie działać, jak i współpraca detektorystów z muzeami jest akceptowana i może rozwijać się ku obopólnym korzyściom i zadowoleniu wszystkich zainteresowanych odkrywaniem nieznanych kart historii.
23 styczeń 2024, The British Museum, komunikat prasowy.
2022 rokiem największych znalezisk skarbów, ujawniamy najnowsze ekscytujące odkrycia.- Najnowszy raport przedstawia największą liczbę znalezisk skarbów z Anglii, Walii i Irlandii Północnej, jaka dotychczas nigdy nie była notowana.
- Misternie rzeźbiony różaniec z kości, pięknie zachowane złote zapięcie do sukni sprzed 3000 lat i skarb złotych monet z epoki żelaza ukryty w wydrążonym w krzemieniu schowku, są dziś jednymi z najważniejszych znalezisk.
LONDYN, 23 stycznia: Dziś British Museum zaprezentowało najnowsze zabytki ruchome, wyniki rocznego raportu programu (PAS). Raport przedstawia, że w 2022 roku dokonano i zarejestrowano 53 490 znalezisk archeologicznych, w tym 1378 znalezisk skarbów, co stanowi najwyższy wynik, jaki kiedykolwiek odnotowano w ciągu jednego roku.
Rekordowe liczby podkreślają ogromny wkład obywateli, jednocześnie przyczyniają się do zwiększenia wiedzy archeologicznej we współczesnej Wielkiej Brytanii. Większość obiektów była znaleziona przez detektorystów i większość znalezisk dokonano na gruntach uprawnych, gdzie w przeciwnym razie mogłyby zostać zniszczone podczas orki. Niewielką część odnaleziono przy penetrowaniu błotnistych brzegów rzek w poszukiwaniu znalezisk.
Hrabstwa, w których odnotowano najwięcej znalezisk (PAS) w 2022 r., to Lincolnshire (5101), Norfolk (4265) i Suffolk (2727) – wszystkie to hrabstwa rolnicze, w których popularne jest poszukiwanie z wykrywaczem. W tym samym okresie Najwięcej skarbów znaleziono w Norfolk (95), Hampshire (83) i Kent (81).
Gwiazdą raportu rocznego PAN jest maleńki, misternie rzeźbiony różaniec z kości typ memento mori (pamiętaj, że umrzesz), przedstawiający twarz młodej kobiety (prawdopodobnie mający przedstawiać Maryję Dziewicę) po jednej stronie i czaszkę (przedstawiającą śmiertelność) po drugiej. Został znaleziony przez Caroline Nunnely na błotnistym brzegu Tamizy w Queenhithe pod Londynem (
https://is.gd/0RZS6F). Caroline zarejestrowała znalezisko u Stuarta Wyatta, urzędnika ds. poszukiwań dla Londynu.
Zaprezentowano także liczące 3000 lat złote zapięcie do ubioru ze Staffordshire (
https://is.gd/ime0lr). Ten niezwykły złoty przedmiot ilustruje powiązania kulturowe pomiędzy Irlandią, a Brytanią w epoce brązu. W tym czasie najwięcej wykwintnych złotych wyrobów w Europie wytwarzali irlandzcy rzemieślnicy. Potwierdziło to szczegółowe badanie przeprowadzone przez naukowców British Museum Laurę Perucchetti i kuratora Neil Wilkin. Duże zapięcie składa się z solidnie odlanego, łukowatego korpusu, łączącego dwie końcówki w kształcie stożka. Może było noszone w celu spinania płaszcza, spódnicy lub sukni ważnej osoby. Znalezisko ze Staffordshire to jedno z zaledwie siedmiu odkrytych w Anglii i Walii, jest jednym z najlepiej zachowanych w Wielkiej Brytanii. Zapięcie zostało znalezione przez Jonathana Needhama przy pomocy detektora metalu i prawdopodobnie zostanie nabyte przez muzeum.
Wyróżnia się także skarb 26 złotych monet z epoki żelaza znaleziony w East Garston w West Berkshire (
https://is.gd/GLlYJT), skarb ukryty w krzemiennym schowku. Naturalna bryła krzemienia jest w przybliżeniu kulista, monety były ciasno upakowane w jej wydrążonym wnętrzu. Z epoki żelaza znanych jest kilka innych skarbów z taką metodą ukrywania monet, m.in. skarb z Westerham, Kent w zbiorach British Museum. Wszystkie złote monety są pewnego rodzaju staterami produkowany lokalnie na obszarze East Wiltshire w późnej epoce żelaza (ok. 50–20 p.n.e). Monety jednostronne, jedne z abstrakcyjnym motywem inne z biegnącym koniem i kołem poniżej.
Mark Jones, pełniący obowiązki dyrektora British Museum, powiedział: „ British Museum jest dumne, że jego rola polega na zarządzaniu i nadzorowaniu Portable Antiquities Scheme. Komunikat prasowy za rok 2022 przedstawia informacje o znaleziskach zarejestrowanych przez PAS, najlepszego roku dla znalezisk skarbów. Najnowsze ekscytujące odkrycia pomogą poszerzać wiedzę o dawnych ludach, o tym, gdzie i jak żyły. Odzwierciedlają każdą część historii ludzkości, od paleolitu po czasy współczesne, z obszaru całej Anglii i Walii. Większość zarejestrowanych znalezisk została odnaleziona przez członków społeczności detektorystów i chciałem im szczególnie podziękować za zarejestrowanie tych przedmiotów w PAS.”
Michael Lewis, szef PAS i Skarbów w British Museum, powiedział: „Rok 2022 był kolejnym udany rokiem dla programu Portable Antiquities Scheme, w ramach którego zgromadzono kolejnych 53 490 obiektów archeologicznych zarejestrowanych w bazie danych, co daje w sumie prawie 1,7 miliona znalezisk. Chociaż znalazcy mają obowiązek zgłaszania Skarbów to większość znalezisk zgłaszana jest na zasadzie dobrowolności, co sprawia, że to naprawdę niezwykły wkład.”
Pippa Pearce MBE, starszy konserwator w British Museum, powiedziała: „Wiele skarbów dostarczonych do Muzeum wymagała oczyszczenia przed udostępnieniem ich kustoszom. Każda moneta jest jak miniaturowy dokument. Aby ją zrozumieć, trzeba ją odczytać i taka jest rola konserwacji, która to umożliwia, odsłaniając szczegóły ukryte pod zanieczyszczeniami powstałymi w ziemi”
Uwagi W Wielkiej Brytanii skarbem jest każdy przedmiot metalowy, którego masa stanowi co najmniej 10 procent jego masy będący złotem lub srebrem i ma co najmniej 300 lat w momencie znalezienia. W zeszłym roku definicja została zaktualizowana. Przedmiot znaleziony po 30 lipca 2023 r. może być potencjalnym Skarbem, jeśli nie spełnia powyższych kryteriów, ale jest przynajmniej częściowo wykonany z metalu, ma 200 lat i ma wyjątkowy znaczenie w aspekcie historii kraju lub regionu, archeologii lub kultury ze względu na jedną lub więcej z poniższych cech:
- jego rzadkość, ewenement tego typu znaleziony na terenie Wielkiej Brytanii,
- lokalizację, region lub część Wielkiej Brytanii, w której został znaleziony,
- lub jego powiązanie z konkretną osobą lub wydarzeniem.
Portable Antiquities Scheme w British Museum Baza danych Portable Antiquities Scheme (PAS) (
https://finds.org.uk/database) zawiera informacje nt. ponad 1 608 000 pozycji, wszystkie są ogólnodostępne. Większość znalezisk została odnaleziona przez detektorystów - 96% w 2021 r. British Museum opowiada się za odpowiedzialnym podejściem do poszukiwania znalezisk zgodnie z kodeksem postępowania dotyczącym odpowiedzialnego detektoryzmu w: Anglii i Walii, który pomaga chronić archeologię i poszerzać naszą wiedzę o przeszłości.
PAS rejestruje znaleziska archeologiczne odkrywane przez obywateli w celu pogłębienia wiedzy, historii dawnych społeczności i dla zainteresowania opinii publicznej przeszłością. Jest to projekt partnerski, zarządzany przez British Museum i za pośrednictwem Amgueddfa Cymru (Museum Wales) w Walii, współpracują z prawie 100 organizacjami krajowymi i lokalnymi, za pośrednictwem lokalnych urzędników wspieranych przez personel British Museum i Amgueddfa Cymru, a także Walijskie Fundusze Archeologiczne, asystentów, stażystów i wolontariuszy społecznych.
Portable Antiquities Scheme Zarządzany przez British Museum w Anglii oraz w Walii Amgueddfa Cymru Wales Museum, PAS jest projektem partnerskim, w ramach którego współpracuje z prawie 100 partnerami krajowymi i lokalnymi. Jest finansowany (w Anglii) przez Departament Cyfryzacji, Kultury, dotacji od mediów i sportu dla British Museum przy wsparciu partnerów lokalnych. Wszyscy lokalni urzędnicy pracują jako zespół krajowy kierowany przez British Museum.
Każdego roku odkrywane są tysiące obiektów archeologicznych, głównie przez detektorystów, wiele odkryć jest dziełem członków stowarzyszeń. Jeśli znaleziska zostaną zarejestrowane, będą miały ogromny potencjał w kształtowaniu wiedzy archeologicznej, pomagając archeologom zrozumieć, kiedy, gdzie i jak ludzie żyli w przeszłości. PAS (
http://www.finds.org.uk) oferuje jedyny proaktywny mechanizm, rejestruje takie znaleziska i udostępnia je publicznie w swojej internetowej bazie danych. PAS korzystał także ze staży finansowanych przez Headley Trust, zapewniając m.in. możliwości rozwoju kariery w archeologii. PAS zaprasza wszystkich zainteresowanych wsparciem jego prac do kontaktu z British Museum. Nabywanie przez muzea znalezisk skarbów wsparło także wiele organizacji, w tym Fundusz Sztuki, Headley Trust, Heritage Lottery Fund, National Heritage Memorial Fund i Fundusz dotacji na zakup V&A. Bez nich, a także darowizn publicznych, wiele ważnych znaleziska archeologiczne nie znalazłyby się w zbiorach publicznych.
Ustawa o skarbach z 1996 r Zgodnie z ustawą o skarbach (
http://www.finds.org.uk/treasure) osoby poszukujące mają prawny obowiązek zgłaszania wszelkich znalezisk i potencjalnych skarbów miejscowemu urzędnikowi w okręgu, w którym dokonano odkrycia. Powodzenie ustawy jest możliwe jedynie dzięki działaniom w ramach programu Portable Antiquities Scheme, doradzania znalazcom w zakresie ich obowiązków prawnych, udzielania porad dotyczących procesu rejestrowania znalezisk skarbów i pisania sprawozdań dla urzędników. Ustawa pozwala muzeum państwowemu lub lokalnemu nabywać znaleziska skarbów na rzecz pożytku publicznego. Jeśli zdarza się, że wypłacana jest nagroda, jest ona zwykle dzielona równo między znalazcę i właściciela ziemi. Zainteresowane strony mogą się zrzec prawa do nagrody, umożliwiając muzeom możliwość nabycia znaleziska po niższych kosztach lub bezpłatnie. Nagrody ustalane są na podstawie pełnej wartości rynkowej znalezisk, ustalane są przez Sekretarza Stanu po zasięgnięciu opinii niezależnego panelu ekspertów, znanych jako Komitet Wyceny Skarbów. Administracją procesu skarbowego zajmuje się British Museum, obejmuje to przygotowanie spraw skarbowych do dochodzeń urzędników, zapewnia Komisję Wyceny Skarbów, oraz prowadzi sprawy odrzucone i wypłatę nagród.