Teraz jest niedziela, 22 grudnia 2024, 04:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefaktów
PostNapisane: poniedziałek, 1 kwietnia 2024, 13:30 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3798
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
British Museum wydało bardzo ważny dla wszystkich detektorystów, szczególnie w Polsce, komunikat prasowy. Treść komunikatu zaprzecza szerzonym u nas pogłoskom jakoby muzea i archeolodzy mieli dość detektorystów dewastujących dziedzictwo archeologiczne Wielkiej Brytanii. Komunikat British Museum dosłownie dyskredytuje i doszczętnie rozwala absolutnie wszystkie fałszywe argumenty osobników wnoszących do sejmu projekt ustawy o uchylenie naszej ustawy.

British Museum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefaktów !!!!

https://www.britishmuseum.org/sites/default/files/2024-01/2022_biggest_year_treasure_finds_latest_exciting_discoveries_revealed.pdf

Kwintesencja komunikatu British Museum w kilku cytatach:
Cytuj:
Portable Antiquities Scheme (PAS) rejestruje znaleziska archeologiczne odkrywane przez obywateli w celu pogłębienia wiedzy, historii dawnych społeczności i dla zainteresowania opinii publicznej przeszłością.

Jeśli znaleziska zostaną zarejestrowane, będą miały ogromny potencjał w kształtowaniu wiedzy archeologicznej, pomagając archeologom zrozumieć, kiedy, gdzie i jak ludzie żyli w przeszłości.

W 2022 roku dokonano i zarejestrowano 53 490 znalezisk archeologicznych, w tym 1378 znalezisk skarbów, co stanowi najwyższy wynik, jaki kiedykolwiek odnotowano w ciągu jednego roku.

Większość obiektów była znaleziona przez detektorystów i większość znalezisk dokonano na gruntach uprawnych, gdzie w przeciwnym razie mogłyby zostać zniszczone podczas orki.

Mark Jones, pełniący obowiązki dyrektora British Museum, powiedział:
„Większość zarejestrowanych znalezisk została odnaleziona przez członków społeczności detektorystów i chciałem im szczególnie podziękować za zarejestrowanie tych przedmiotów w PAS.”

Baza danych Portable Antiquities Scheme (PAS) zawiera informacje nt. ponad 1 608 000 pozycji, wszystkie ogólnodostępne. Większość znalezisk została odnaleziona przez detektorystów - 96% w 2021 r.

Osobnicy wnoszący projekt ustawy o uchylenie ustawy, wyliczyli, że spodziewają się :roll: „ok. 1 mln sztuk zabytków archeologicznych w skali roku” :o , tworząc przy tym jakieś niebotyczne koszty w wielu miliardach zł. Nic dziwnego bo dla tych oszołomów zabytkiem jest prawie każdy śmieć wydobyty z ziemi, stąd te fałszywe i debilne szacunki z kosmosu mające pogrążyć Ustawę i detektorystów w oczach polityków i społeczeństwa.
Dla porównania, dla British Museum niebywałym sukcesem jest zarejestrowanie w systemie 53 490 znalezisk archeologicznych za cały rok 2022 !!!!

To bardzo dużo mówi o poziomie naszej archeologii, która bazuje na patologii, na kłamstwach, manipulacji, pomówieniach i dziwnych układach. Okazuje się, że prawdziwym zagrożeniem dla zabytków nie są detektoryści, a niedouczeni i leniwi archeolodzy, bylejakość prowadzenia badań archeologicznych, przypadkowe firmy konserwatorskie, pazerne firmy archeo na pasku deweloperów, zaniechania nieudolnych konserwatorów zabytków i niestety także kolaborujący z takimi zakłamanymi osobnikami sprzeniewierzeni detektoryści i niektóre stowarzyszenia detektorystów. :666

Komunikat British Museum jest na tyle ważny, że dobrze by było fachowo przetłumaczyć komunikat i gdzie się da masowo rozpowszechniać w necie, by zadał w końcu kłam snapowcom i innym oszołomom chamsko wypowiadającym się o detektorystach. Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii program rejestrowania zabytków może jednak sprawnie działać, jak i współpraca detektorystów z muzeami jest akceptowana i może rozwijać się ku obopólnym korzyściom i zadowoleniu wszystkich zainteresowanych odkrywaniem nieznanych kart historii.

Pełna treść komunikatu, w tekście są odnośniki do opisywanych zabytków w PAS:
Cytuj:
23 styczeń 2024, The British Museum, komunikat prasowy.

2022 rokiem największych znalezisk skarbów, ujawniamy najnowsze ekscytujące odkrycia.

- Najnowszy raport przedstawia największą liczbę znalezisk skarbów z Anglii, Walii i Irlandii Północnej, jaka dotychczas nigdy nie była notowana.
- Misternie rzeźbiony różaniec z kości, pięknie zachowane złote zapięcie do sukni sprzed 3000 lat i skarb złotych monet z epoki żelaza ukryty w wydrążonym w krzemieniu schowku, są dziś jednymi z najważniejszych znalezisk.

LONDYN, 23 stycznia: Dziś British Museum zaprezentowało najnowsze zabytki ruchome, wyniki rocznego raportu programu (PAS). Raport przedstawia, że w 2022 roku dokonano i zarejestrowano 53 490 znalezisk archeologicznych, w tym 1378 znalezisk skarbów, co stanowi najwyższy wynik, jaki kiedykolwiek odnotowano w ciągu jednego roku.

Rekordowe liczby podkreślają ogromny wkład obywateli, jednocześnie przyczyniają się do zwiększenia wiedzy archeologicznej we współczesnej Wielkiej Brytanii. Większość obiektów była znaleziona przez detektorystów i większość znalezisk dokonano na gruntach uprawnych, gdzie w przeciwnym razie mogłyby zostać zniszczone podczas orki. Niewielką część odnaleziono przy penetrowaniu błotnistych brzegów rzek w poszukiwaniu znalezisk.

Hrabstwa, w których odnotowano najwięcej znalezisk (PAS) w 2022 r., to Lincolnshire (5101), Norfolk (4265) i Suffolk (2727) – wszystkie to hrabstwa rolnicze, w których popularne jest poszukiwanie z wykrywaczem. W tym samym okresie Najwięcej skarbów znaleziono w Norfolk (95), Hampshire (83) i Kent (81).

Gwiazdą raportu rocznego PAN jest maleńki, misternie rzeźbiony różaniec z kości typ memento mori (pamiętaj, że umrzesz), przedstawiający twarz młodej kobiety (prawdopodobnie mający przedstawiać Maryję Dziewicę) po jednej stronie i czaszkę (przedstawiającą śmiertelność) po drugiej. Został znaleziony przez Caroline Nunnely na błotnistym brzegu Tamizy w Queenhithe pod Londynem (https://is.gd/0RZS6F). Caroline zarejestrowała znalezisko u Stuarta Wyatta, urzędnika ds. poszukiwań dla Londynu.

Zaprezentowano także liczące 3000 lat złote zapięcie do ubioru ze Staffordshire (https://is.gd/ime0lr). Ten niezwykły złoty przedmiot ilustruje powiązania kulturowe pomiędzy Irlandią, a Brytanią w epoce brązu. W tym czasie najwięcej wykwintnych złotych wyrobów w Europie wytwarzali irlandzcy rzemieślnicy. Potwierdziło to szczegółowe badanie przeprowadzone przez naukowców British Museum Laurę Perucchetti i kuratora Neil Wilkin. Duże zapięcie składa się z solidnie odlanego, łukowatego korpusu, łączącego dwie końcówki w kształcie stożka. Może było noszone w celu spinania płaszcza, spódnicy lub sukni ważnej osoby. Znalezisko ze Staffordshire to jedno z zaledwie siedmiu odkrytych w Anglii i Walii, jest jednym z najlepiej zachowanych w Wielkiej Brytanii. Zapięcie zostało znalezione przez Jonathana Needhama przy pomocy detektora metalu i prawdopodobnie zostanie nabyte przez muzeum.

Wyróżnia się także skarb 26 złotych monet z epoki żelaza znaleziony w East Garston w West Berkshire (https://is.gd/GLlYJT), skarb ukryty w krzemiennym schowku. Naturalna bryła krzemienia jest w przybliżeniu kulista, monety były ciasno upakowane w jej wydrążonym wnętrzu. Z epoki żelaza znanych jest kilka innych skarbów z taką metodą ukrywania monet, m.in. skarb z Westerham, Kent w zbiorach British Museum. Wszystkie złote monety są pewnego rodzaju staterami produkowany lokalnie na obszarze East Wiltshire w późnej epoce żelaza (ok. 50–20 p.n.e). Monety jednostronne, jedne z abstrakcyjnym motywem inne z biegnącym koniem i kołem poniżej.

Mark Jones, pełniący obowiązki dyrektora British Museum, powiedział: „ British Museum jest dumne, że jego rola polega na zarządzaniu i nadzorowaniu Portable Antiquities Scheme. Komunikat prasowy za rok 2022 przedstawia informacje o znaleziskach zarejestrowanych przez PAS, najlepszego roku dla znalezisk skarbów. Najnowsze ekscytujące odkrycia pomogą poszerzać wiedzę o dawnych ludach, o tym, gdzie i jak żyły. Odzwierciedlają każdą część historii ludzkości, od paleolitu po czasy współczesne, z obszaru całej Anglii i Walii. Większość zarejestrowanych znalezisk została odnaleziona przez członków społeczności detektorystów i chciałem im szczególnie podziękować za zarejestrowanie tych przedmiotów w PAS.”

Michael Lewis, szef PAS i Skarbów w British Museum, powiedział: „Rok 2022 był kolejnym udany rokiem dla programu Portable Antiquities Scheme, w ramach którego zgromadzono kolejnych 53 490 obiektów archeologicznych zarejestrowanych w bazie danych, co daje w sumie prawie 1,7 miliona znalezisk. Chociaż znalazcy mają obowiązek zgłaszania Skarbów to większość znalezisk zgłaszana jest na zasadzie dobrowolności, co sprawia, że to naprawdę niezwykły wkład.”

Pippa Pearce MBE, starszy konserwator w British Museum, powiedziała: „Wiele skarbów dostarczonych do Muzeum wymagała oczyszczenia przed udostępnieniem ich kustoszom. Każda moneta jest jak miniaturowy dokument. Aby ją zrozumieć, trzeba ją odczytać i taka jest rola konserwacji, która to umożliwia, odsłaniając szczegóły ukryte pod zanieczyszczeniami powstałymi w ziemi”

Uwagi
W Wielkiej Brytanii skarbem jest każdy przedmiot metalowy, którego masa stanowi co najmniej 10 procent jego masy będący złotem lub srebrem i ma co najmniej 300 lat w momencie znalezienia. W zeszłym roku definicja została zaktualizowana. Przedmiot znaleziony po 30 lipca 2023 r. może być potencjalnym Skarbem, jeśli nie spełnia powyższych kryteriów, ale jest przynajmniej częściowo wykonany z metalu, ma 200 lat i ma wyjątkowy znaczenie w aspekcie historii kraju lub regionu, archeologii lub kultury ze względu na jedną lub więcej z poniższych cech:
- jego rzadkość, ewenement tego typu znaleziony na terenie Wielkiej Brytanii,
- lokalizację, region lub część Wielkiej Brytanii, w której został znaleziony,
- lub jego powiązanie z konkretną osobą lub wydarzeniem.

Portable Antiquities Scheme w British Museum
Baza danych Portable Antiquities Scheme (PAS) (https://finds.org.uk/database) zawiera informacje nt. ponad 1 608 000 pozycji, wszystkie są ogólnodostępne. Większość znalezisk została odnaleziona przez detektorystów - 96% w 2021 r. British Museum opowiada się za odpowiedzialnym podejściem do poszukiwania znalezisk zgodnie z kodeksem postępowania dotyczącym odpowiedzialnego detektoryzmu w: Anglii i Walii, który pomaga chronić archeologię i poszerzać naszą wiedzę o przeszłości.

PAS rejestruje znaleziska archeologiczne odkrywane przez obywateli w celu pogłębienia wiedzy, historii dawnych społeczności i dla zainteresowania opinii publicznej przeszłością. Jest to projekt partnerski, zarządzany przez British Museum i za pośrednictwem Amgueddfa Cymru (Museum Wales) w Walii, współpracują z prawie 100 organizacjami krajowymi i lokalnymi, za pośrednictwem lokalnych urzędników wspieranych przez personel British Museum i Amgueddfa Cymru, a także Walijskie Fundusze Archeologiczne, asystentów, stażystów i wolontariuszy społecznych.

Portable Antiquities Scheme
Zarządzany przez British Museum w Anglii oraz w Walii Amgueddfa Cymru Wales Museum, PAS jest projektem partnerskim, w ramach którego współpracuje z prawie 100 partnerami krajowymi i lokalnymi. Jest finansowany (w Anglii) przez Departament Cyfryzacji, Kultury, dotacji od mediów i sportu dla British Museum przy wsparciu partnerów lokalnych. Wszyscy lokalni urzędnicy pracują jako zespół krajowy kierowany przez British Museum.

Każdego roku odkrywane są tysiące obiektów archeologicznych, głównie przez detektorystów, wiele odkryć jest dziełem członków stowarzyszeń. Jeśli znaleziska zostaną zarejestrowane, będą miały ogromny potencjał w kształtowaniu wiedzy archeologicznej, pomagając archeologom zrozumieć, kiedy, gdzie i jak ludzie żyli w przeszłości. PAS (http://www.finds.org.uk) oferuje jedyny proaktywny mechanizm, rejestruje takie znaleziska i udostępnia je publicznie w swojej internetowej bazie danych. PAS korzystał także ze staży finansowanych przez Headley Trust, zapewniając m.in. możliwości rozwoju kariery w archeologii. PAS zaprasza wszystkich zainteresowanych wsparciem jego prac do kontaktu z British Museum. Nabywanie przez muzea znalezisk skarbów wsparło także wiele organizacji, w tym Fundusz Sztuki, Headley Trust, Heritage Lottery Fund, National Heritage Memorial Fund i Fundusz dotacji na zakup V&A. Bez nich, a także darowizn publicznych, wiele ważnych znaleziska archeologiczne nie znalazłyby się w zbiorach publicznych.

Ustawa o skarbach z 1996 r
Zgodnie z ustawą o skarbach (http://www.finds.org.uk/treasure) osoby poszukujące mają prawny obowiązek zgłaszania wszelkich znalezisk i potencjalnych skarbów miejscowemu urzędnikowi w okręgu, w którym dokonano odkrycia. Powodzenie ustawy jest możliwe jedynie dzięki działaniom w ramach programu Portable Antiquities Scheme, doradzania znalazcom w zakresie ich obowiązków prawnych, udzielania porad dotyczących procesu rejestrowania znalezisk skarbów i pisania sprawozdań dla urzędników. Ustawa pozwala muzeum państwowemu lub lokalnemu nabywać znaleziska skarbów na rzecz pożytku publicznego. Jeśli zdarza się, że wypłacana jest nagroda, jest ona zwykle dzielona równo między znalazcę i właściciela ziemi. Zainteresowane strony mogą się zrzec prawa do nagrody, umożliwiając muzeom możliwość nabycia znaleziska po niższych kosztach lub bezpłatnie. Nagrody ustalane są na podstawie pełnej wartości rynkowej znalezisk, ustalane są przez Sekretarza Stanu po zasięgnięciu opinii niezależnego panelu ekspertów, znanych jako Komitet Wyceny Skarbów. Administracją procesu skarbowego zajmuje się British Museum, obejmuje to przygotowanie spraw skarbowych do dochodzeń urzędników, zapewnia Komisję Wyceny Skarbów, oraz prowadzi sprawy odrzucone i wypłatę nagród.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: British Museum dziękuje detektorystom !!!!
PostNapisane: poniedziałek, 1 kwietnia 2024, 13:59 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 22:34
Posty: 198
Nie dziwi mnie to biorąc pod uwagę fakt iż brytole przezornie spuścili do klopa źródło wszelakiego zamordyzmu i ograniczania wolności obywateli jakim jest chu.j.nia jewropejska.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2024, 12:04 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3798
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Osobnicy wnoszący projekt ustawy o uchylenie ustawy, wyliczyli, że spodziewają się :roll: „ok. 1 mln sztuk zabytków archeologicznych w skali roku”, gdy British Museum za sukces uważa zarejestrowanie w systemie 53 490 znalezisk archeologicznych za cały rok 2022.

Można zapytać, więc skąd ten 1 mln zabytków archeologicznych? Odpowiadam, także stąd:
Załącznik:
wolica.jpg

Po prostu, wielu osobników, archeologów i niestety detektorystów, szczególnie ze stowarzyszeń widzi zabytek w każdym śmieciu. W Wielkiej Brytanii detektorystom dziękuje się za zabytki, a w Polsce za śmieci, można powiedzieć, jacy archeolodzy takie zabytki archeologiczne. :D


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2024, 12:19 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2340
Lokalizacja: Banditenkreis
Kasa misiu, kasa... Archeolodzy to nakręcają, a takie barany ze stowarzyszeń, jak na załączonym obrazku, tylko im w tym pomagają. Oczywiście za poklepanie po plecach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2024, 13:35 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): niedziela, 29 lipca 2018, 22:41
Posty: 543
Cytuj:
jacy archeolodzy takie zabytki archeologiczne

w Polsce to pseudo nauka umiejsawiana na pograniczu kasty i monarchii dlatego ten brytyjczyk tez w Polsce mieszka a nie u siebie.. W UK jechali po nim jak u nas kiedys po Gracjanie (dzis by nie przeszlo po rewolucji obyczjowej)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2024, 18:24 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Archeolodzy muszą przesuwać granicę pomiędzy śmieciami, a zabytkami, bo jest ich zbyt wielu. Jak by mieli zrezygnować z kopania śmieci, to by się okazało, że pod 90% jest zbędna. Jak zwykle jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2024, 19:39 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2005, 00:30
Posty: 279
Lokalizacja: Trójmiasto
Granicę przesunąć? Chyba ustawodawca? :1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2024, 21:05 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Ustawodawca jest sterowany przez "expertów" naginających rzeczywistość.
Magia tytułów naukowych, doktorów z PAN z doktoratami za 10 lat pracy, profesorów za zapisanie się do PZPRu itp.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2024, 21:41 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3798
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Jednym zdanieniem mamy śmieciowych archeologów, meneli archeologii, którzy by przeżyć zmuszeni są nobilitować śmieci do rangi zabytków. :D

Władze PZE powinny zaapelować do zarządzających zrzeszonymi stowarzyszeniami by ci powstrzymali się z pochopnym przekazywaniem „śmieciowych zabytków” z poszukiwań konserwatorom zabytków i w końcu zaczęli poważnie traktować swoje znaleziska i chcieli zrozumieć czym różni się „populares” od zabytku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2024, 21:46 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 20 maja 2004, 12:50
Posty: 2340
Lokalizacja: Banditenkreis
Wtedy by o takich barankach nie pisali w lokalnych mediach, a i na fejsbukach by się pochwalić nie było czym, lajków by nie było... Przecież oni tym właśnie żyją.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: wtorek, 2 kwietnia 2024, 22:11 
Offline
Główny Moderator
Główny Moderator

Dołączył(a): sobota, 7 sierpnia 2004, 17:30
Posty: 3836
Lokalizacja: Warszawa, Sochaczew, Lodz, Rogacze, Przystan-Stawki , Sukowate
Ja od dawna piszę na tym forum, że dziś ludzie spuszczają się nad fantami których 30 lat temu nikt nie brał do reki. 30 lat temu ludzie zbierali boratynki z pola i potem zakopywali je w miedzy. Z militarką było identycznie, ludzie nie brali większości dzisiejszych rarytasów :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: środa, 3 kwietnia 2024, 12:28 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3798
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
Dla niektórych osobników czymś szczególnym są wykopane zaruściałe zwłoki karabinu Mannlicher, podobno nietypowego znaleziska z okresu I wojny światowej :D . O śmieciowej patologii i śmieciach kopanych przez osobników ze stowarzyszeń można pisać wiele, to wzorcowe przykłady wszechobecnego dyletanctwa i skretynienia. :n


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: środa, 3 kwietnia 2024, 12:29 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2011, 14:39
Posty: 4405
A propos boratynek. Jestem w trakcie pisania artykułu o krótkiej serii boratynek krakowskich. Zwróciłem się do muzeów, w których powinny być największe skarby boratynek znalezione w Polsce w ostatnich 60 latach. Wybrałem tylko te skarby, które już kiedyś były opisane i stąd wiem, że zawierały monety mnie interesujące. Nie będę muzeów wymieniał, bo pracują tam obecnie nowi ludzie, którzy starają się mi pomoc i za przeszłość nie odpowiadają.
Wydawać by się mogło, że skoro ktoś kiedyś dokonał kwerendy skarbu, to monety mają założone karty inwentarzowe, są posegregowane mennicami i rocznikami. zdzicho pisze maila z prośbą o zdjęcia kilku monet, pracownik idzie do magazynu, wyjmuje kopertę z monetami z danej mennicy i rocznika, robi zdjęcia i wysyła do zdzicha. Muzeum otacza boratynki wielką troską, bo przecież konserwatorzy zabytków, prokuratorzy i niektórzy archeolodzy uważają boratynki za niezwykle cenne zabytki archeologiczne. No niestety.
Z jednego kilkunastotysięcznego skarbu w muzeum jest około 4 tys. monet. Gdzie reszta, kilkanaście tys. sztuk? Nie wiadomo. W innym muzeum tysiące boratynek przechowywanych jest w workach, do których od kilkudziesięciu lat nikt nie zaglądał. Dzięki mojej prośbie przeglądają te worki. W kolejnym muzeum monety mają karty inwentarzowe, ale niestety karty nie pasują do monet, wszystko jest wymieszane. Szukając dla mnie monet muszą przeglądnąć tysiące, bo muzeum ma obowiązek udzielania pomocy badaczom. Jedynym muzeum , w którym wszystko jest tak jak powinno być jest Muzeum Narodowe w Lublinie gdzie dwa skarby boratynek z Rokitna odkryte w 1981 i 2011 zostały po wielu latach opracowane przez Pana dr Tomasza Markiewicza. Oczywiście w większości muzeów boratynek nikt nie konserwuje i przez dziesięciolecia grynszpan je zżera.
Jak rozmawiam z pracownikami gabinetów numizmatycznych, to oni mówią wprost, ze boratynki to monety o niewielkiej wartości materialnej. Więc pytam dlaczego za znalezienie boratynki ludzie trafiają do sądu i dostają wyroki. W odpowiedzi słyszę, że to nie ich sprawa, za to nie odpowiadają.
W jednym ze swoich artykułów napisałem kiedyś; "Nie rozumiem, dlaczego po zgłoszeniu znalazca nie może zatrzymać tych kilku boratynek, groszy czy półtoraków. Muzeum i tak się tymi monetami nie zainteresuje. Lepiej, żeby trafiły na rynek. Ktoś kupi, pieczołowicie zakonserwuje i będzie traktował jak prawdziwy skarb. Pewnie zainteresuje się czasami, w których moneta powstała, kupi jakąś książkę, pozna kawałek historii ojczystego kraju, a z czasem doceni znaczenie śladów naszej przeszłości i będzie dbał o ich zachowanie i ochronę." http://info.tpzn.pl/pdf/BI_TPZN_11.pdf
Kto tego nie rozumie jest idiotą


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: sobota, 13 kwietnia 2024, 19:28 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 24 września 2012, 22:42
Posty: 3798
Lokalizacja: Górny Śląsk

Ostrzeżenia: 1
https://www.independent.co.uk/news/uk/crime/british-museum-missing-stolen-items-uk-b2523306.html, fragmenty:
Cytuj:
Czołowe muzea Wielkiej Brytanii przyznają - setki przedmiotów zostały zagubione, skradzione lub zniszczone

Imperial War Museum , Muzeum Historii Naturalnej i Szkockie Muzeum Narodowe to muzea, które odpowiedziały na pytania The Independent w sprawie wykrytych braków.

Dyrektor National Portrait Gallery, Nicholas Cullinan, został w zeszłym tygodniu zatrudniony do kierowania Muzeum Brytyjskim, w czasie gdy 265-letnia instytucja zmaga się z domniemaną kradzieżą setek artefaktów i narastającą międzynarodową presją na weryfikację swojej kolekcji.

Poprzedni dyrektor Hartwig Fischer złożył rezygnację ze stanowiska w sierpniu po tym, jak muzeum ujawniło, że w związku z domniemaną kradzieżą zaginęło ponad 1800 przedmiotów, a wiele z nich wystawiono na sprzedaż w Internecie.

Teraz ujawniono, że także z innych czołowych muzeów zaginęły setki przedmiotów.

Imperial War Museum odnotowało zaginięcie 539 przedmiotów w latach 2018–2023 i jeden przedmiot skradziono, natomiast Muzeum Historii Naturalnej ujawniło, że w ciągu ostatnich pięciu lat zaginęło 13 przedmiotów. W tym samym okresie Szkockie Muzeum Narodowe zgłosiło utratę sześciu przedmiotów ze swoich zbiorów, jeden został skradziony.
Wśród przedmiotów zaginionych w Muzeum Historii Naturalnej znajdują się zęby ssaków z ery mezozoicznej, które miały ponad 65 milionów lat, a okazem przypuszczalnie skradzionym z Galerii Dinozaurów był gastrolit. Muzeum Narodowe Szkocji twierdzi, że słuchawka telefoniczna należąca do de Havilland Comet 4C, pierwszego na świecie komercyjnego odrzutowca pasażerskiego, została skradziona z wystawy w 2022 roku.

Science Museum Group zgłosiło utratę czterech obiektów w latach 2018–2023, natomiast Museum Wales stwierdziło, że od 2017 r. zaginęło łącznie 16 obiektów, a 1921 to łączna liczba przedmiotów, które zaginęły od początku istnienia muzeum.

W zeszłym roku wyszło na jaw, że ze zbiorów Glasgow Museums zginęła słynna rzeźba Auguste’a Rodina, ostatni raz widziana w 1949 r. Jérôme le Blay, dyrektor Comité Rodin, prowadzącego katalog prac artysty, oszacował, że wartość 2-metrowej rzeźby wyniesie dziś około 3 miliony funtów.

Chcący zachować anonimowość były pracownik jednego z muzeum powiedział, że wcale nie był zaskoczony, gdy usłyszał o problemach stojących przed British Museum, ponieważ stwierdził, że problemy dotyczą całego sektora.

Imperial War Museum według ostatniego raportu posiada 33 680 654 obiektów.
Museum Wales twierdzi, że obecnie posiada ponad 5,3 miliona obiektów.
Muzeum Historii Naturalnej posiada ponad 80-milionową kolekcję.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Muzeum dziękuje detektorystom za rekordową ilość artefak
PostNapisane: sobota, 13 kwietnia 2024, 22:09 
Offline
Podporucznik
Podporucznik

Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2005, 00:30
Posty: 279
Lokalizacja: Trójmiasto
zdzicho napisał(a):
Jak rozmawiam z pracownikami gabinetów numizmatycznych, to oni mówią wprost, ze boratynki to monety o niewielkiej wartości materialnej. Więc pytam dlaczego za znalezienie boratynki ludzie trafiają do sądu i dostają wyroki. W odpowiedzi słyszę, że to nie ich sprawa, za to nie odpowiadają.


A w jakiej to sprawie TYLKO ZA PRZYWŁASZCZENIE BORATYNKI sprawa trafiłą do sądu i był wyrok? Nie kojarzę takiej. Zwykle są to całe nielegalnie uzyskane kolekcje, chwalenie się znajomym, a niejeden z nich sam z zazdrości pisze donos albo dzwoni gdzie trzeba :)

A co ci mieli powiedzieć? Nie oni stanowią prawo. Nie do nich pytanie. Prokuratora czy sędziego zapytaj :lol: Przecież mogą każdą sprawę umorzyć na tzw. niską szkodliwość, które to pojęcie jak "przypadek mniejszej wagi" (przy narkotykach). W 3mieście umarzają do 1 grama na tzw. własny użytek. Mają wewnętrzne wytyczne. Tak samo mogliby traktować niektóre sprawy z ustawy o ochronie zabytków, ale wtedy WKZ by się odwoływał i błędne koło. Prokurator woli mieć spokój i sprawę dać sędziemu, nawet pierdołowatą :(

zdzicho napisał(a):
W jednym ze swoich artykułów napisałem kiedyś; "Nie rozumiem, dlaczego po zgłoszeniu znalazca nie może zatrzymać tych kilku boratynek, groszy czy półtoraków. Muzeum i tak się tymi monetami nie zainteresuje. Lepiej, żeby trafiły na rynek. Ktoś kupi, pieczołowicie zakonserwuje i będzie traktował jak prawdziwy skarb. Pewnie zainteresuje się czasami, w których moneta powstała, kupi jakąś książkę, pozna kawałek historii ojczystego kraju, a z czasem doceni znaczenie śladów naszej przeszłości i będzie dbał o ich zachowanie i ochronę." http://info.tpzn.pl/pdf/BI_TPZN_11.pdf
Kto tego nie rozumie jest idiotą


Ustawa, lobby, polityka. Czego tu jeszcze nie rozumieć? I kto tu jest idiotą? :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL