Marcin Michalski i 310 stron teorii, analiz i wniosków, w skrócie, antydetektorystycznych bredni :D. Mimo wszystko warto się zaznajomić nawet z tak obrzydliwą treścią i wyciągnąć odpowiednie wnioski. :)
https://bip.amu.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0027/569601/Michalski-Marcin_rozprawa-doktorska.pdfCytuj:
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydział Archeologii
Marcin Michalski: „Poszukiwacze skarbów” w kontekście dziedzictwa archeologicznego Rozprawa doktorska 2024
Na szybko przejrzałem i wyłuskałem takie mądrości: :D
Cytuj:
Jednym z podstawowych zadań naszego, archeologicznego środowiska jest uświadomienie detektorystom, że ich działalność jest szkodliwa dla dziedzictwa.
Cytuj:
Dziedzictwo historyczne i archeologiczne XX wieku jest przedmiotem roszczeń „poszukiwaczy skarbów”. Detektoryści nie dostrzegają walorów zabytkowych i naukowych w świadectwach materialnych wydarzeń i życia codziennego ludzi ubiegłego stulecia. Świadectwa naszego życia za jakiś czas staną się dziedzictwem, ale przyszłe pokolenia zostaną pozbawione możliwości odkrywania i badania spuścizny minionych epok i cywilizacji.
Cytuj:
Rozkopywanie grobów przez „poszukiwaczy skarbów” jest w Polsce, jak i zapewne poza jej granicami, zjawiskiem powszechnym. W niniejszej pracy opisałem wiele przypadków rabowania i znieważania pochówków.
Cytuj:
Kości korpusu i rąk poległych zostały przemieszczone, co świadczy o systematycznej eksploracji pochówku pod kątem elementów wyposażenia wojskowego. Brak znaczących przedmiotów metalowych w grobie pozwala przypuszczać, iż został on przeszukany przy pomocy detektora.
Cytuj:
Układ ten został wykorzystany przez „poszukiwaczy skarbów”, którzy zakładali wkopy rabunkowe równolegle do osi mogiły. Zmarli w obozie pozbawieni byli przedmiotów osobistych i kosztowności, więc zainteresowanie tak zwanych „hien cmentarnych” ograniczone było do złotych zębów. W ten sposób. systematycznie zostały obrabowane praktycznie wszystkie pochówki ofiar Obozu Pracy w Zimnych Wodach. Według anonimowych doniesień proceder ten miał miejsce w latach 70. XX wieku.
Cytuj:
Zainteresowanie detektorystów tematyką związaną z historią najnowszą ma również swój antropologiczny wymiar. Groby wojenne, jako jedne z najbardziej współczesnych elementów dziedzictwa, są źródłem silnych emocji. Przede wszystkim odczuwany jest związek z nieodległymi czasowo wydarzeniami, a poprzez obcowanie ze szczątkami ludzkimi pojawia się również więź z człowiekiem z przeszłości.
Cytuj:
Kończąc rozważania na temat wpływu „poszukiwaczy skarbów” na mogiły wojenne należy zwrócić uwagę na semantyczną zbieżność pojęć „hiena cmentarna” i „poszukiwacz starożytności”.
Cytuj:
Wiele problemów wynika z błędnego założenia przyjętego już na etapie tworzenia praw ochrony zabytków w wielu krajach, w tym w Polsce. Uregulowano tam bowiem tylko „poszukiwania zabytków”, podczas gdy kodyfikacji powinny być poddane wszystkie „narzędzia do poszukiwań (zabytków)”.
Cytuj:
W wymiarze praktycznym rezultat poszukiwań prowadzonych przez detektorystów jest zawsze niewiadomą. Prawdopodobieństwo odnalezienia zabytku, odpadku, a także materiału niebezpiecznego jest zawsze zbliżone. Brak odwagi i determinacji w tworzeniu prawa sprawił, iż jako kraj utraciliśmy ogromne zasoby dziedzictwa archeologicznego.
Cytuj:
Obligatoryjne uczestnictwo archeologa przy wszystkich poszukiwaniach z użyciem detektorów metali. Co istotne, nadzorem takim powinny być objęte wszystkie prospekcje z wykrywaczami metali, niezależnie od intencji i celu ich prowadzenia.
Cytuj:
Pierwszym krokiem do unormowania relacji pomiędzy „poszukiwaczami skarbów” a dziedzictwem archeologicznym powinno być stworzenie tak zwanej „białej księgi”. Badacze, instytucje państwowe odpowiedzialne za dziedzictwo, wojewódzcy konserwatorzy zabytków wraz z oddziałami terenowymi muszą w tym celu oszacować skalę zniszczeń poczynionych przez detektorystów w dziedzictwie.
Cytuj:
Niedopuszczalna jest sytuacja, w której prawo ochrony zabytków w Polsce piszą osoby do tego niepowołane i wrogo nastawione do archeologii.
Cytuj:
Bardzo wielu „poszukiwaczy skarbów” konstruując wypowiedzi, na przykład w internecie, daje świadectwo braku umiejętności posługiwania się podstawowym narzędziem kultury jakim jest język. Osoby, które wykazują niedostatki w tej elementarnej kompetencji, aspirują do zajmowania się dziedzictwem, które jest delikatnym i nieodnawialnym zasobem kultury.
Cytuj:
Nie bez znaczenia jest też fakt zaangażowania się w promowanie ankiety osób cieszących się autorytetem w środowisku poszukiwaczy.
Cytuj:
Ankietowani wydają średnio 2 775,04 zł na realizację swoich zainteresowań związanych z poszukiwaniami. W kwocie tej zawierają się koszty zakupu wykrywacza metali, które jednak amortyzują się w ciągu kilku lat.
Cytuj:
Przedstawiona w pracy diagnoza nie jest do końca pesymistyczna. Zawiera ona propozycje naprawy rzeczywistości społecznej, której elementem są detektoryści nielegalnie poszukujący zabytków. Odpowiedzialny detektoryzm może z powodzeniem współistnieć z archeologią.
_______________________________________________
Pamiętacie ankietę "dla poszukiwaczy"? Jakiś nieodpowiedzialny osobnik podstępnie promował ją na forum, a teraz Michalski aż przez 40 stron analizuje wyniki tej ankiety. Czy są to wiarygodne dane? Ankieta jest jednym z przykładów jak od lat poszukiwacze dają się rozgrywać.:666 :n
Marcin Michalski, cyt.: "
Nie bez znaczenia jest też fakt zaangażowania się w promowanie ankiety osób cieszących się autorytetem w środowisku poszukiwaczy. Należy wskazać tutaj administratorów grup i forów internetowych oraz członków stowarzyszeń detektorystycznych."
Cytuj:
Poszukiwacze skarbów Drodzy Poszukiwacze!
Najwyższy czas zmienić aktualną sytuację. Poniżej znajduje się ankieta przygotowana dla poszukiwaczy. Dzięki niej będzie możliwe uzyskanie odpowiedzi na pytania: kim tak naprawdę jest poszukiwacz, czym się zajmuje i czego szuka. Co więcej, zebranie danych jest konieczne dla opracowania propozycji zmian w prawie dotyczącym poszukiwań w Polsce.
Wypełnienie ankiety zajmuje około 5 minut i jest ona całkowicie anonimowa. Wyniki zostaną opracowane i upublicznione.
Koniecznie przekazujcie informacje o ankiecie dalej, to pomoże uzyskać jak największą ilość odpowiedzi!