Teraz jest piątek, 26 czerwca 2026, 13:40

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 13 lutego 2004, 19:59 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
Trzeba w końcu skończyć z takimi bajeczkami - kilometrów tuneli łączących krakowskie forty. Jak sam piszesz, ktoś był, ktoś słyszał, był pijany, nie pamięta gdzie itp. itp. itp. Plotka jest wielka i najczęściej tworzy legendę. Ktoś kiedyś zobaczył dziurę np. wejście do kawerny w okolicach Batowic, czy też Dłubni i już jest plotka o tunelach. Podobnie było z Linia Maginota, tam Francuzi w celach propagandowych sami tworzyli legendy o swoich umocnieniach - wystarczy popatrzeć na rysunek/przekrój góry, gdzie można zobaczyć kilkanaście kondygnacji, podziemne lotnisko, sale kinowe, dziesiątki stanowisk artyleryjskich itp,itp.
Jedyny znany z archiwaliów plan tunelu pochodzi z fortu Łysa Góra, łączył on budynek koszar szyjowych z dalekim zapolem. Nie wiem czy projekt ten został zrealizowany, nie można odnaleść wejścia w koszarach, ani przed nimi. Teren jest mocno zniekształcony przez wybudowanie na zapolu kotłowni i innych budynków wojskowych. Osoby, które zwiedzały ten fort i stały na reliktach mostku przed bramą główną mogą sobie wyobrazić ogrom i długość tego tunelu. :o :o :o


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2004, 12:18 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): środa, 14 stycznia 2004, 17:39
Posty: 19
Lokalizacja: Kraków
To można zwiedzać ten fort, czy dalej tam wojsko siedzi?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 14 lutego 2004, 14:32 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
Nawet gdyby tam było wojsko to dla chcącego nic trudnego. W tym momencie teren jest chroniony przez agencje ochrony mienia na zlecenie jak mi się wydaje Urzędu Gminy w Zielonkach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 17 lutego 2004, 12:38 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): środa, 26 lutego 2003, 01:00
Posty: 31
Lokalizacja: Krakow
Koledzy tragedia. Fort Rajsko ogolocony z pancerza. Dzis w dzienniku czytalem. Poobcinal bym sku...synom rece palnikiem. Jestewm zalamany. Oczywiscie winnego jak zwykle nie ma.


Ostatnio edytowano wtorek, 17 lutego 2004, 12:49 przez Zeton, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 17 lutego 2004, 12:48 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): środa, 26 lutego 2003, 01:00
Posty: 31
Lokalizacja: Krakow
ewastacja w "Rajsku"

W ostatnim czasie z zabytkowych elementów został ogołocony Fort "Rajsko", mieszczący się przy ul. Droga Rokadowa w Krakowie. O popełnieniu przestępstwa powiadomiono policję.

Po przyjechaniu na miejsce policjanci zostali poinformowani, że nieznani sprawcy skradli z obiektu m.in.: 6 podstaw do armat, 6 krat do strzelnic, 6 zasuw pancernych i 13 zamknięć strzelnic karabinowych.

- Skradzione elementy ważyły około 4 ton. Do fortu złodzieje przedostali się wyważając stalowe drzwi. W czasie poszukiwania świadków policjanci dotarli do mężczyzny, który dorywczo zajmuje się dozorowaniem obiektu. Stwierdzono, że był on po spożyciu alkoholu. Trwa postępowanie wyjaśniające w sprawie kradzieży w forcie - informuje komisarz Krzysztof Dymura z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie.

- W zeszłym tygodniu zauważyliśmy, że z fortu "Rajsko" znikła spora część stolarki oraz zabytkowe elementy pancerne. Zrabowane przedmioty mają wymierną wartość finansową dla kolekcjonerów, ale również nieocenioną wartość historyczną. Wysokość poniesionych w wyniku kradzieży i dewastacji strat wstępnie oszacowano na 80 tys. zł. O zdarzeniu zawiadomiliśmy policję. O zajściu nie wiedzieli natomiast przedstawiciele spółki "Administrator" zarządzającej obiektem. Dowiedzieli się o tym dopiero od nas. Nie zrobili jednak nic, by zadbać o fort. W celu jego zabezpieczenia wynajęliśmy więc profesjonalną ochronę - relacjonuje Janusz Leśniewicz, prezes zarządu Fundacji Aktywnej Ochrony Zabytków Techniki i Dziedzictwa Kulturowego "Janus", która złożyła do miasta wniosek o utworzenie profesjonalnej administracji wszystkich obiektów o charakterze zabytkowych dzieł sztuki fortyfikacyjnej, zarządzanych przez gminę Kraków. Obecnie fundacja dla celów statutowych wydzierżawiła pomieszczenia w fortach "Tonie" i "Rajsko".- Nasza fundacja skupia grono fachowców od lat związanych z problematyką architektury militarnej i zieleni fortecznej. Zespół ten w latach 1998-2000 zrealizował na zlecenie generalnego konserwatora zabytków program adaptacji i ochrony dla obiektów Twierdzy Przemyśl. Współpracujemy także z krakowskim oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Uważamy, że w Krakowie trzeba niezwłocznie podjąć działania zmierzające do ochrony fortów przed złodziejami i wandalami oraz zabezpieczyć w tych obiektach miejsca, w których przebywanie - ze względu na ich stan - zagraża zdrowiu i życiu. Następnie powinno się przygotować projekty adaptacyjno-rewitalizacyjne - osobno dla każdego fortu, ale w kontekście całej Twierdzy Kraków - które można byłoby przedstawić do realizacji przyszłym inwestorom - stwierdza Janusz Leśniewicz. - Projekt nasz zakłada optymalizację wykorzystywania środków, obecnie przeznaczanych na forty przez gminę oraz pozyskanie finansowania spoza budżetu miasta. Tradycyjny sposób administrowania w odniesieniu do fortów - jak widać po postępującej w ostatnich latach ich degradacji - nie sprawdza się - przekonuje prezes fundacji, zaznaczając, że wypadki związane z Fortem "Rajsko" nie są tego jedynym przykładem. Administrator Fortu "Rajsko" uważa, że w obecnej sytuacji nie ma możliwości pełnego zabezpieczenia przed tego typu przypadkami.

- O kradzieży dowiedzieliśmy się od osoby pilnującej fort, a także od fundacji wynajmującej w nim pomieszczenia. Niestety, nie stać nas na stałą ochronę obiektu. Aby zapewnić w nim pełne bezpieczeństwo, powinno go dozorować kilku ochroniarzy. Na ten cel musielibyśmy otrzymać dodatkowe środki od miasta - wyjaśnia Lucyna Anna Wolfarth, prezes spółki "Administrator".

(TYM)

http://dzis.dziennik.krakow.pl/?2004/02 ... 11/11.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 17 lutego 2004, 13:32 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
To się w głowie nie mieści. Jak bym takich kut....ów złapał to ręce bym połamał. Sorry, ale człowieka krew chce zalać....
Policja prowadzi dochodzenie, śmiechu warte, akta poleżą trzy tygodnie w szafie i do umożenia z powodu nie wykrycia sprawców... A może tak posprawdzać najbliższe skupy złomu, a nie prowadzić dochodzenie z za biurka.
Ale z tymi 4 tonami to chyba przesada, może ukradli główne wrota pancerne do fortu??? Nie chcę nikogo oskarżać, ale ja bym stawiał na tych pilnujących, mogą coś mieć z tym współnego. Już kiedyś w Rajsku taki numer był - może to nadal ci sami ludzie pilnowali fortu...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 17 lutego 2004, 15:02 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): środa, 14 stycznia 2004, 17:39
Posty: 19
Lokalizacja: Kraków
:szu :szu :szu :gil :gil :gil :gun: :gun: :gun: :mg: :mg: :mg: GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 18 lutego 2004, 20:14 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): środa, 14 stycznia 2004, 17:39
Posty: 19
Lokalizacja: Kraków
Wracajac do podziemi to mam takie pytanie:
Kiedys wracalem z kolegami z multikina i natknelismy sie na wejscie zaraz po lewej od parkingu aqua parku (patrząc od dobrego pasterza).
Dokladnie mówiac jest to maly zarosniety pagorek na tym duzym niezabudowanym terenie pomiędzy aqua parkiem a komendą strazy miejskiej
z nieduzym wejsciem od strony dobrego pasterza (schodki prowadzące w dół i zamurowane do połowy wejscie zawalone gnijącymi liśćmi).
Wewnątrz jest jedno lub więcej pomieszczeń, co wyjasni się jutro bo mamy zamiar tam pojsć.
:que czy ktos wie co to może być :que pownica budynku ktory kiedyś tam był :que coś innego :que


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 18 lutego 2004, 22:08 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
W tym rejonie za czasów austro - węgier był magazyn amunicyjny, ale nie przypuszczam że ten mały betonowy obiekt to pozostałość po nim. Raczej pochodzi to z okresu niemieckiej rozbudowy lotniska Rakowice, gdy zbudowano betonowy pas startowy i wiele obiektów dodatkowych takich jak strzelnice dla bronii pokładowej samolotów, kilka schronów przeciwlotniczych, podziemne zbiorniki paliwa itp. W miejscu gdzie znajduje się supermarket była płyta postojowa dla samolotów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 19 lutego 2004, 12:09 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): środa, 26 lutego 2003, 01:00
Posty: 31
Lokalizacja: Krakow
Na terenia Płaszowa niedaleko ul. Lipskiej stoi maly samotny bunkier. Wiecie kiedy i po co on powstał?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 19 lutego 2004, 14:05 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
A może jakaś fotka???


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 19 lutego 2004, 16:58 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): środa, 26 lutego 2003, 01:00
Posty: 31
Lokalizacja: Krakow
Niestety nie dysponuje fotką.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 20 lutego 2004, 18:57 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): niedziela, 26 maja 2002, 00:00
Posty: 71
Stał. Już go nie ma. Wysadzony, rozkuty, zmielony. Teraz tam stoi kościół. AMEN.

ps. słyszałem że był w rejestrze zabytków.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 20 lutego 2004, 19:29 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
A to o ten obiekt chodziło. Podobno na tym terenie było lotnisko polowe, ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia. Faktycznie stał, został niedawno zburzony. Wyglądał raczej na obiekt szkolny przeznaczony do ćwiczeń, pozorujący schron bojowy. Ogólnie miał dziwną konstrukcję i był niedbale wykonany. Wątpię żeby był wpisany do rejestru zabytków. Niektóre ponad stuletnie forty z zachowanym wyposażeniem nie są wpisane, a co dopiero taki schronik.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 20 lutego 2004, 21:50 
Offline
Starszy Sierżant
Starszy Sierżant

Dołączył(a): niedziela, 26 maja 2002, 00:00
Posty: 71
Też wątpię, ale na prawdę tak słyszałem, ..... a poza tym nadaje to dramatyzmu :-)

Mi to bardziej wyglądało na schron obserwacyjny/kierowania lotów. Wiele otworów obserwacyjnych (raczej nie strzelniczych) pokrywających jeden sektor??? Strop z belek, a na tym dach pokryty dachówką??? Solidna przelotnia???

A gdyby to był obiekt treningowy, to co tam mieli trenować?? Nie słyszałem o budowaniu przez Niemców na lotniskach obiektów treningowych - do tego lotniska chyba nie służyły...

Może jakieś obiekty analogiczne w innych miejscach??

Podsumowując - duża niewiadoma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL