Teraz jest niedziela, 28 czerwca 2026, 19:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: zwierzęta w działaniach wojennych
PostNapisane: wtorek, 29 lipca 2008, 23:02 
Offline
Major
Major

Dołączył(a): sobota, 31 stycznia 2004, 20:44
Posty: 445
Lokalizacja: Szczecin
Ostatnia moja wyprawa w pogoni za przygodą wędkarską zaprowadziła mnie na daleką północ Europy- archipelag Lofoty. Znalazłem jednak trochę czasu aby poszukać śladów historii tego jakże ważnego dla losów wojny zakątka. Kto miał kontrolę na tym terenie kontrolował morską drogę do Murmańska i do Narwiku.W miejscowości Svolver trafiłem do muzeum II Wojny Światowej. Przepiękna i bogata ekspozycja mundurów wojsk alianckich , niemieckich i norweskiego ruchu oporu. Sporo broni, sprzętu łączności, elementów łodzi podwodnych i samolotów bojowych. Specjalne miejsce zajmują renifery jako podstawowy środek transportu w tym górzystym terenie i nieprzychylnym klimacie. Zatrudniane były praktycznie przez wszystkie formacje. Zajmowały tak ważne miejsce jak koń w działaniach wojennych w Polsce czy wielbłąd w Afryce lub słoń w indochinach.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 29 lipca 2008, 23:51 
Offline
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 22:45
Posty: 18
http://tiny.pl/lqwq
Na pewno warto wspomnieć :)


Ostatnio edytowano środa, 30 lipca 2008, 18:50 przez zaslav, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 30 lipca 2008, 08:40 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): wtorek, 26 września 2006, 14:37
Posty: 4502
a Szarik ? co z Szarikiem ze 102 ? :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 30 lipca 2008, 09:42 
Offline
Major
Major

Dołączył(a): sobota, 31 stycznia 2004, 20:44
Posty: 445
Lokalizacja: Szczecin
z tym misiem Wojtkiem ciekawa historia , godna ekranizacji. :1 :1 :1 Na pewno przy sprawnym scenariuszu film mógłby święcić triumfy :brawo


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 30 lipca 2008, 20:55 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): sobota, 7 maja 2005, 20:04
Posty: 125
Lokalizacja: Malbork
Temat udziału zwierząt podczas każdego niemal konfliktu zbrojnego, jest niezwykle interesujący. Lecz zapomniany i mało znany, a wielka szkoda bo to jak najbardziej temat , godny uznania i pamięci. Zwierzęta wielokrotnie udowodniły że tak jak ludzie, są zdolne do heroicznych czynów. Do końca wykonują powierzone im zadania i niejednokrotnie poświęcają się aby wypełnić misję. Zawsze wierne, oddane i wykonujące każde polecenie swojego pana, powinny mieć swoje miejsce w historii.
Z tego miejsca gorąco polecam wspaniałą książkę Blythe Hamer - " Psy i Wojny - Prawdziwe opowieści o psach - żołnierzach " Przytoczę opis zawarty na końcu książki, dla zobrazowania tego o czym jest ta wyjątkowa pozycja.

... Książka Psy i wojny to zbiór niezwykłych opowieści, sławiących czyny zapomnianych psich bohaterów, takich jak francuski pudel imieniem Moustache, który podczas wojen napoleońskich otrzymał srebrny medal za działalność, suczka rasy bull terier, Sallie która czuwała przy umierających żołnierzach, nowofundland Gander, który ratował kanadyjskich żołnierzy od wybuchających granatów, czy owczarek niemiecki Clipper, który w Wietnamie przeprowadził pluton żołnierzy przez pole minowe. Wśród opisanych tu bohaterskich czynów znajdują się takie, jak na przykład samobójcze ataki psów należących do Armii Czerwonej, dzięki którym niszczono hitlerowskie czołgi, skoki spadochronowe ( podczas II wojny światowej angielski mieszaniec imieniem Rob dwadzieścia razy skakał na terytorium nieprzyjaciela ), a także ocalenie dziesięciu tysięcy żołnierzy przez amerykańskie psy wojskowe ( które następnie, kiedy wojsko amerykańskie wycofało się z Wietnamu, pozostawiono samym sobie !!! ).
Znajdziemy tu również historie o psach szkolonych do tropienia wroga, wynoszenia rannych spod ostrzału czy wykrywania cienkich jak włos drutów detonujących miny...
Prawdziwe, wstrząsające opowieści o psiej lojalności, inteligencji i odwadze w ogniu walki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 31 lipca 2008, 10:40 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): sobota, 7 maja 2005, 20:04
Posty: 125
Lokalizacja: Malbork
Dodam jeszcze że powstał film fabularny, o opisanym w w/w książce, owczarku Clipperze, pod takim właśnie tytułem. Film przedstawia losy bohaterskiego psiaka i jego opiekuna, od początku poprzez ich służbę w Wietnamie. W miarę możliwości warto go zobaczyć. Jak wiadomo to życie pisze najlepsze scenariusze, szkoda tylko że większość z nich, nie kończy się niestety - Happy End-em...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 10 października 2008, 16:25 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): wtorek, 3 sierpnia 2004, 15:43
Posty: 266
Lokalizacja: Kreis Allenstein
Odświeżam, bo akurat wpadły mi dzisiaj w ręce stare kalendarze z lat 20 XX wieku. Między nimi np. o pieskach.

[ img ]
[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 11 października 2008, 14:36 
Offline
Starszy Sierżant Sztabowy
Starszy Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 2 marca 2006, 15:05
Posty: 98
Lokalizacja: Z nienacka
Nie zapominajmy również o Baśce :) szkoda, że tak skończyła..
Baśka Murmańska


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL