Teraz jest wtorek, 7 kwietnia 2026, 11:54

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 3 września 2006, 20:15 
Offline
Starszy Sierżant Sztabowy
Starszy Sierżant Sztabowy

Dołączył(a): piątek, 2 stycznia 2004, 18:09
Posty: 96
Lokalizacja: Gdynia
może to nie zęby skoka.... ale też zbliżone do tematu. Takie "domino" które niemiaszki zbudowały po to, aby w razie niebezpieczeństwa zatarasować wjazd na teren Torpedo Waffen Platz Hexengrund (Gdynia - Babie Doły). Każdy z bloków stoi na czterech cieniutkich ceglanych klockach, które łatwo można zburzyć.
[ img ]
[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 4 września 2006, 15:53 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 2 września 2006, 14:00
Posty: 5
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Argo,wielkie dzięki za informację:).
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 4 września 2006, 19:36 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): czwartek, 10 października 2002, 00:00
Posty: 31
Argo: Czy mógłbyś odebrać prywatne wiadomości, bo pisałem do Ciebie już dwa razy, ale ich nie odczytałeś.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 6 września 2006, 21:56 
Offline
Szeregowy
Szeregowy

Dołączył(a): sobota, 2 września 2006, 14:00
Posty: 5
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Przedstawiam kilka zdjęć z Gdańska-Stogów zrobionych tego lata.

[ img ]

[ img ]

[ img ]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Ząb smoka_Hel
PostNapisane: niedziela, 24 września 2006, 00:55 
Offline
Kapral
Kapral

Dołączył(a): środa, 7 czerwca 2006, 23:26
Posty: 25
Lokalizacja: tama na Rotte
Witam Koleżeństwo,
niedopatrzenie, mam jeszcze dwa z Helu.
PS: w ramach rebusu motoryzacyjnego – dla chętnych – kto zgadnie po lusterku jakie to auto??

Pozdrawiam
Uppermc


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 18 marca 2007, 16:11 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): niedziela, 29 czerwca 2003, 00:00
Posty: 180
Lokalizacja: Kraków
Odnalazłem żeby smoka pod Krakowem...

tutaj fotki: http://rawelin.com/forum/viewtopic.php?t=949 ;)

pozdr


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 20 marca 2007, 01:54 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2002, 00:00
Posty: 2064
Lokalizacja: Gliwice
Prześledzilem cały wątek o zębach pod Krakowem. Oto kilka cytatów:
Korbol napisał:
witam
nigdy zebów smoka w małopolsce nie widziałem.. jeśli byłby taki odcinek to na pewno pewniej czy później ktoś by o tym wspomniał?
...... wątpie żeby w małopolsce, coś takiego było, to nie mru... ale obym się mylił...
...całe szczęście że rozmawiamy o faktach a nie o wierze;) w każdym razie Panowie będzie mi głupio jak się okaże że te zęby naprawdę istnieją...
....zachęcam do szukania małopolskich zębów smoka, bo trzeba obalić kolejną legende...


Jankos napisał:
Grzebiuszka, tak mi sie cos wydaje ze Cie kolega robi w bambuko...
Popytalem troche po ludziach, pogrzebalem w literaturze i...NIC! W "Dziejach Krakowa" tom 6 podane jest ze w Krakowie i okolicach bylo lacznie 240 betonowych obiektow obronnych (w tym zapor przeciwczolgowych) wiec ciezko mi wyobrazic sobie kilkasetmetrowy odcinek "zebow smoka". Najsilniejsze fortyfikacje niemcy budowali na wschod od Krakowa, tam na 1000% nic takiego nie ma!
Tak jak napisalem, pewnie Cie Twoj koles robi w balona...

Brawo Korbol. Po powyższych wypowiedziach cieszę się, że to właśnie Ty znalazleś te zęby.;) To teraz podaj nam lokalizację ;) .Grzebiuszka


Ostatnio edytowano sobota, 8 grudnia 2007, 02:04 przez Grzebiuszka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 11 kwietnia 2007, 01:11 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2002, 00:00
Posty: 2064
Lokalizacja: Gliwice
Artykuł Korbola o zębach smoka jest w kwietniowym numerze Odkrywcy. "Krakowskie" zęby to miejscowość STRYSZÓW niedaleko Kalwari Zebrzydowskiej. Grzebiuszka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Pytanie do marcinl(zęby smoka),:)
PostNapisane: piątek, 13 kwietnia 2007, 15:13 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2007, 13:47
Posty: 110
Lokalizacja: Miasto Wielkiego Smoka Wawelskiego
Gryzley napisał(a):
WITAJ!
Chciałbym się dowiedzieć,gdzie dokładnie(miasto,wioska,przysiółek) znajdują sie te "zęby smoka" w Beskidzie Żywieckim?
Znam te tereny bardzo dobrze,zaglądam tam (B.Ż) co 2 miesiące,lecz oprócz "kochbunkrów"(Zwardoń)lub schronów polowych(W.Górka,Przyborów,Krzyżowa) nic innego nie znalazłem.
Jeżeli jesteś w posiadaniu dokładnych lub szczątkowych namiarów na te zapory,to prosze o wiadomość:).
Pozdrawiam.
Gryzley.


Laliki --> budowa drogi S69 Żywiec-Zwardoń

Linki do ząbków
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=146835&page=40
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=146835&page=36

kochbunkry - węzeł Żywiec-Browar
Po lewej stronie drogi (jadąc od Żywca w stronę Milówki) na wprost domku na zdjęciu wydobyliśmy koparką 2-a kochbunkry, które znalazły się w ciągu budowanej drogi. Na Prawo od w/w domu znajduje się łąka, gdzie znajdują się wkopane po kopuły kochbunkry. Można urwać miskę.
Nie robiłem im zdjęć ponieważ zajmowała mnie praca i to co się dzieje na budowie.

Poniemieckie zapory przeciwczołgowe zostaną zniszczone
Gazeta Wyborcza - Katowice
Ewa Furtak

Kamienne zęby miały bronić Niemców przed radzieckimi czołgami. Niedługo fortyfikacje przestaną istnieć.
Zęby smoka w Piekiełku - przysiółku Lalik na Żywiecczyźnie - powstały w latach 1944-45. Niemiecka zapora przeciwczołgowa to 16 rzędów kamiennych, ostro zakończonych zębów. Nieopodal jest inna pamiątka z czasów II wojny światowej - rów przeciwczołgowy. Zapory to pozostałość niemieckiej linii obronnej przebiegającej m.in. przez Dąbrowę Górniczą, Oświęcim, Bielsko-Białą i Zwardoń. Dla pasjonatów historii miejsce to jest bardzo cenne.
- Najbliższe zęby smoka są dopiero koło Krakowa, takich obiektów w Polsce w ogóle jest niewiele. Poza tym, te akurat zapory są wyjątkowo malowniczo usytuowane, w lesie, przebiegają też przez koryto rzeki - tłumaczy Dominik Kasprzak z Grupy Operacyjnej Bielsko-Biała zrzeszającej pasjonatów bunkrów, schronów i innych fortyfikacji.
Dlatego turyści z całej Polski przez lata przyjeżdżali do Lalik, żeby oglądać i fotografować pozostałości po II wojny światowej. Niestety, to już najprawdopodobniej ostatnie miesiące, kiedy można będzie zobaczyć zęby smoka. Fortyfikacje leżą na trasie budowanej drogi ekspresowej do granicy. Podczas budowy odcinka Laliki - Zwardoń zostaną zniszczone.
- Próbowaliśmy bronić tego miejsca, ale zupełnie bez efektu. Zęby smoka nie są wpisane do rejestru zabytków, nikt nie był zainteresowany tym, żeby zostały - martwi się Kasprzak.
Teraz na ewentualną walkę o zmianę przebiegu drogi jest już za późno. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła już przetarg na budowę 1,7-kilometrowego odcinka Laliki - Zwardoń. To odcinek z 200-metrową estakadą nad szlakami migracji dzikich zwierząt, która powstanie właśnie w pobliżu zębów smoka. Zgodnie z dokumentacją przetargową poniemieckie fortyfikacje mają zostać wysadzone. Najprawdopodobniej nic z nich nie zostanie. Prace mają się rozpocząć od czerwca, budowa tego odcinka drogi potrwa półtora roku.
- To już ostatnie miesiące, kiedy można jeszcze zobaczyć tę historyczną ciekawostkę - zaprasza do Lalik Kasprzak.
Także góralom szkoda jest zębów smoka. Zastanawiają się, czy nie da ocalić choć fragmentu fortyfikacji.
- Może uda nam się choć kilka zębów przenieść w inne miejsce? - zastanawia się Dariusz Kocierz, sołtys Lalik. - Nam też ich bardzo żal, to przecież pamiątka dawnych czasów - dodaje


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 9 maja 2007, 12:19 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2007, 13:47
Posty: 110
Lokalizacja: Miasto Wielkiego Smoka Wawelskiego
Artykuł "Zęby smoka na przemiał?"
fragment artykułu ... "Zęby smoka" zostały zbudowane w latach 1944-1945, gdy trwały niemieckie przygotowania do obrony przed ofensywą radziecką. Zapory postawiono na jednej z wielu niemieckich linii obronnych, zwanej B-2, przebiegającej m.in. przez Dąbrowę Górniczą, Oświęcim, Bielsko-Białą, Żywiec i Zwardoń. Na kilku zębach, gdy zdrapać mech, widać napis "Adolf". Żelbetowe stanowiska bojowe, zwane "kochbunkrami", stanowią najliczniej zachowaną grupę niemieckich fortyfikacji polowych, budowanych w Polsce w drugiej połowie 1944 r. ...

http://bielskobiala.naszemiasto.pl/wydarzenia/727619.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2007, 00:11 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2002, 00:00
Posty: 2064
Lokalizacja: Gliwice
Wielki napisał(a):
Na kilku zębach, gdy zdrapać mech, widać napis "Adolf".

Czy może to ktoś potwierdzić??może jakieś zdjęcie? Grzebiuszka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 maja 2007, 13:51 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): piątek, 13 kwietnia 2007, 13:47
Posty: 110
Lokalizacja: Miasto Wielkiego Smoka Wawelskiego
Grzebiuszka napisał(a):
Czy może to ktoś potwierdzić??może jakieś zdjęcie? Grzebiuszka
To był cytat z artykułu aby zachęcić do przeczytania całego :) http://bielskobiala.naszemiasto.pl/wydarzenia/727619.html

Wiem, ze to był cytat, przeczytałem artykuł, ale nie za bardzo uwierzyłem w te napisy. Dlatego pytam o zdjęcia dla uwiarygodnienia.Grzebiuszka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 12:36 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 22 marca 2007, 17:11
Posty: 186
Lokalizacja: Katowice
To chyba ta sama linia
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8086835.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 16:31 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5165
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
550 tys ...... no to widze ze ktos zrobil całkiem niezły wałek ... pewnie wrzucili tam w koszty wszelkie straty na odcinku :666, sam bunkier byl wart ratowania bowiem wedle naszych ustalen była to stosunkowo rzadka wersja przeznaczona pod wieżę z KW 1.
P.S. jak bede w gorach to zrobie fotki, bo ze zebow smoka spod Zwardonia, jak mi doniesiono, cos jednak pozostało.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 1 lipca 2010, 23:58 
Offline
Chorąży Sztabowy
Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): czwartek, 22 marca 2007, 17:11
Posty: 186
Lokalizacja: Katowice
Jak rozumiem, po wzmiankowanej wieży z KW1 nie ma śladu...
W sumie fajnie wyglądałby ten bunkier z wieżą :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL