Teraz jest środa, 23 lipca 2025, 16:50

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odkrycie na słowiańskim cmentarzu
PostNapisane: wtorek, 28 lutego 2012, 09:58 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 28 sierpnia 2008, 15:25
Posty: 570
Witam,
link

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/niesamo ... omosc.html
Tekst
Niesamowite odkrycie na słowiańskim cmentarzu dzisiaj, 00:12
KDP / PAP
Archeolodzy, w czasie badań cmentarzyska kurhanowego w Chodliku (woj. lubelskie), odkryli wczesnośredniowieczny pochówek wraz z całym spalonym koniem oraz brązowymi elementami uprzęży końskiej. O sukcesie poinformował Łukasz Miechowicz, kierownik badań archeologicznych. Odkrycie całego spopielonego zwierzęcia, zapewne spalonego na stosie razem ze zmarłym, jest ewenementem.

Groby z pochówkami zwierzęco-ludzkimi są u Słowian bardzo rzadko spotykane, przy czym kości zwierzęce stanowią z reguły jedynie niewielką domieszkę.

Analizy antropologiczne i archeozoologiczne wykazały, że na prawie 4 tys. odkrytych fragmentów słabo przepalonych kości tylko kilka jest ludzkich - najprawdopodobniej należą do mężczyzny zmarłego w wieku 30-40 lat. Reszta została określona jako szczątki konia, którego wiek udało się określić na nie więcej więcej niż 3,5 roku. Grób pochodzi z VIII-IX wieku.


- Wczesnośredniowieczne pochówki ciałopalne koni są bardzo rzadkie i zupełnie nietypowe dla Słowian. Spotykamy je praktycznie wyłącznie w północno-wschodniej Rusi, na obszarze objętym osadnictwem skandynawskim oraz ugrofińskim. Nieliczne pochówki datowane na VIII-IX w. zanotowano także nad środkową Dźwiną, na obszarze dzisiejszej Białorusi gdzie osadnictwo słowiańskie spotykało się z kulturą ludów bałtyckich – informuje Miechowicz.

- Być może udało nam się uchwycić nieznany element zwyczajów pogrzebowych na kształt znanej z okresów wcześniejszych, ale także z XIX-wiecznych badań etnograficznych, praktyki ponownego otwierania grobów jakiś czas po pogrzebie i dokonywania powtórnego pochówku – przypuszcza badacz.

W maju archeolodzy zamierzają kontynuować badania cmentarzyska.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Odkrycie na słowiańskim cmentarzu
PostNapisane: czwartek, 8 marca 2012, 13:18 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 28 sierpnia 2008, 15:25
Posty: 570
To pewnie w ramach oficjalnego bądź już nie Święta Kobiet :-)

Archeolodzy, badając rolniczą osadę pod Krakowem, natrafili na unikatowe znalezisko - glinianą figurkę kobiety. Nie wiadomo, czy był to kultowy wizerunek bogini płodności, czy może zwykła zabawka. Pewne jest, że odkryto najstarszy portret kobiety w Polsce.
Sukcesy polskich archeologów w 2011 roku (30-12-11, 11:43) Skarbonka średniowiecznych przodków centusiów (04-11-11, 10:00) Badania archeologiczne z pokładu samolotu (22-08-11, 09:00) Odkopana tajemnica placu Dominikańskiego (08-08-11, 01:00) Co odkryli archeolodzy z UJ na Cyprze (01-08-11, 08:00) Figurka została znaleziona w Modlnicy podczas badań archeologicznych związanych z budową północnej obwodnicy Krakowa. Wykopaliska, którymi kierował Krakowski Zespół do Badań Autostrad, były prowadzone na terenie osady, którą założyli ludzie zaliczani przez badaczy do kultury ceramiki wstęgowej rytej. Przybyli zza Karpat 7,5 tys. lat temu. To oni wprowadzili na ziemiach polskich rolnictwo, hodowlę zwierząt, trwałą architekturę drewnianą oraz umiejętność lepienia glinianych naczyń.

Na statuetkę archeolodzy natrafili, badając jedną z jam spichlerzowych, w których mieszkańcy przechowywali pożywienie. Rzeźba kobiety jest niewielka, mierzy zaledwie 10 cm wysokości. Jej twórca nie przedstawił rąk i szyi, ale za to zadbał o ukazanie cech płciowych oraz rysów twarzy.
Wyobrażenia kobiety w neolicie stanowiły temat dominujący w ówczesnej plastyce. Wspólną cechą przedstawień jest podkreślenie cech płciowych. Jak się uważa, mogło to być związane z kultem bogini-matki. Kobiety, wydając na świat potomstwo, gwarantowały przetrwanie całej grupy. Dlatego też niektóre z przedstawień mają wyraźnie podkreślone piersi, pośladki bądź brzuch. Nasza figurka jest wykonana raczej w konwencji dzisiejszej urody kobiecej. Jest szczupła. Mogła być kultowym posążkiem, ale równie dobrze dziecięcą zabawką, przykładem prehistorycznego aktu kobiecego bądź po prostu portretem konkretnej osoby, np. tej najważniejszej w swej społeczności. Neolityczne społeczeństwa miały swoich przywódców i nie zawsze byli nimi mężczyźni - mówi Albert Zastawny z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Uwagę zwracają linie wyryte na tylnej części statuetki. Mogą przedstawiać tatuaż lub malunek ukazujący linię kręgosłupa i żeber. Niewykluczone, że zdobienie to było wyznacznikiem przynależności do danej grupy.

Wśród podobnych znalezisk z terenu Europy jest to jedno z najbardziej realistycznych przedstawień postaci kobiecej. Nie jest to jednak najstarsza figurka płci pięknej, którą odkryto w Polsce. Paleolityczna figurka z Dzierżysławia na Górnym Śląsku wykonana z płytki hematytowej datowana jest na 13,5-13,2 tys. lat temu. Jest to bardzo schematyczne przedstawienie postaci bez głowy, nóg i rąk, ale za to z biustem.

Obecnie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie w cyklu "Zabytek miesiąca" wystawiona jest kopia figurki z Modlnicy. Oryginał wyruszył w tournée po Polsce razem z innymi zabytkami pochodzącymi z badań archeologicznych poprzedzających budowę autostrady A-4 Kraków - Tarnów. Do końca kwietnia będą one prezentowane na wystawie "Archeologiczna autostrada" w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, a następnie wyruszą do Głogowa, Warszawy i Poznania.
Link a w nim zdjęcie figurki
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... __lat.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Odkrycie na słowiańskim cmentarzu
PostNapisane: piątek, 23 marca 2012, 15:07 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 28 sierpnia 2008, 15:25
Posty: 570
Nie wiem, na ile aktualna jest ta informacja.
Tak na wszelki wypadek :-)

Bath: znaleźli 30 tys. rzymskich monet. Jedno z największych takich odkryć w historii.

Ponad 30 tys. rzymskich monet znaleziono na placu budowy nowego hotelu w Wielkiej Brytanii. Srebrne monety mają pochodzić z ok. 270 roku i są prawdopodobnie piątym największym tego rodzaju znaleziskiem w historii - podało BBC.
Monety zostały już wysłane do British Museum w Londynie. Konserwatorzy będą mieli przynajmniej rok, aby je zbadać.


Chcą odkupić monety i zrobić ich wystawę

Tymczasem grupa pasjonatów z dawnego rzymskiego uzdrowiska już rozpoczęła akcję, aby zebrać ponad 150 tys. funtów na odkupienie monet i zorganizowanie ich wystawy. Do inicjatywy przyłączył się właściciel łaźni, który znalezisko określił mianem "skarbu". - Już wystosowaliśmy prośbę o zrobienie wyceny monet z nadzieją, że będziemy mogli je wykupić i zorganizować ich wystawę w łaźniach - oświadczył rzecznik przybytku Stephen Clews.

Według rzecznika nie jest dziwne, że monety zostały ukryte. - W tamtych czasach Cesarstwem Rzymskim targały liczne niepokoje. To więc normalne, że ktoś chciał ukryć taki skarb - wyjaśnił.

To bardzo znaczące odkrycie, choć nie największe. Według szacunków to pewnie piąte największe takie znalezisko w historii. Zaledwie w 2010 roku Brytyjczyk ze zwykłym wykrywaczem metalu odkrył ponad 53 tys. starodawnych monet niedaleko Frome - również w Somerset.

Link
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... szych.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Odkrycie na słowiańskim cmentarzu
PostNapisane: środa, 4 kwietnia 2012, 11:08 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 28 sierpnia 2008, 15:25
Posty: 570
Odkrycie świątyni Trygława tuż. "Trzeba kopać głębiej"
Archeolodzy pracujący na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich odkryli fundamenty XII-wiecznych budowli. Część to prawdopodobnie "ślady" po kościele św. Wojciecha, który powstał w miejscu świątyni Trygława

Na zamkowym dziedzińcu archeolodzy odkopali kamienne fundamenty budowli, prawdopodobnie z XII w. Wykopy na zamkowym dziedzińcu związane są z remontem Opery, a konkretnie - budową nowego zbiornika przeciwpożarowego. Żelbetowa konstrukcja mieszcząca ok. 260 m sześc. wody będzie "schowana" pod ziemią. Zanim jednak budowlańcy rozpoczną pracę, teren opanowali archeolodzy. W każdej kolejnej warstwie przekopywanej przez nich ziemi są coraz cenniejsze znaleziska. Jesienią ubiegłego roku odkryli szesnastowieczny mur. Teraz odsłonili kamienne fundamenty budowli, prawdopodobnie z XII w.

- Kamienie są wciśnięte w glinianą ławę. Na tym znajdowała się konstrukcja drewniana - tłumaczy Marek Dworaczyk, z Instytut Archeologii i Etnologii PAN, kierujący pracami wykopaliskowymi na zamku. - Murek ma pół metra szerokości i 9 m długości. To może być pozostałość po siedzibie kasztelana szczecińskiego albo księcia Warcisława.

W tym samym miejscu archeolodzy (m.in. studenci US) odkryli ślady po innej budowli. To mogą być fundamenty kościoła św. Wojciecha, który ufundował św. Otton (z misją chrystianizacyjną na Pomorze, m.in. do Szczecina, przybył w 1124 r.). Jak to potwierdzić? Trzeba kopać głębiej.

- Kościół św. Wojciecha powstał w miejscu pogańskiej świątyni Trzygława. Gdybyśmy znaleźli coś niżej, to byłaby wielka gratka dla mediewistów z całej Europy - mówi Dworaczyk.

Trzygłów (Trzygław, Trygław) to bóstwo słowiańskie, czczone m.in. na wyspie Wolin i w Szczecinie. Tu znajdowała się główna świątynia, z posągiem o trzech głowach. Po zajęciu Szczecina przez Bolesława Krzywoustego miejsce jego kultu zniszczono.

Potwierdzenie, iż świątynia Trygława znajdowała się właśnie pod dzisiejszym zamkowym dziedzińcem planów inwestycyjno-budowlanych nie zmieni. Zbiornik przeciwpożarowy powstanie, tylko może kilka miesięcy później. - Eksplorację prowadzimy centymetr po centymetrze. Wszystkie znaleziska są myte, opisywane i przekazywane do konserwacji, do badań - opowiada Dworaczyk. - Świątynia? Taki obiekt możemy zrekonstruować. Podczas prac sporządza się bardzo szczegółową dokumentację.

Dworaczyk podkreśla, że wykopaliska na zamku potwierdzają, iż zagospodarowanie tego terenu przed wiekami "było bardzo dynamiczne". W miejscu zniszczonych budowli (np. w wyniku pożaru) natychmiast powstawało coś nowego.

Najciekawsze znaleziska?

- Miedziana kłódka, z XII wieku. To znaczy fragmenty kłódki. Wtedy też strzeżono swojego dobytku. Znajdujemy monety, grzebienie, części naczyń, noże, odważniki. I oczywiście dużo kości, łusek, np. jesiotra.

Link
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... biej_.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL