Cytuj:
Garniec z pełen XVII-wiecznych monet znalazł w polu rolnik z okolic podlubartowskiego Rokitna. Skarb przekazał Muzeum Lubelskiemu.
Gliniany garnek wypełniony 11 tysiącami monet rolnik znalazł podczas prac polowych. Ważący 12,5 kg skarb jesienią przekazał muzeum.
– To jedno z największych odkryć tego typu w Polsce w ostatnich latach – podkreślał na dzisiejszej konferencji prasowej Zygmunt Nasalski, dyrektor Muzeum Lubelskiego. – Mam nadzieję, że dostanie dużą nagrodę od ministra kultury. Co ciekawe, dziadek tego rolnika, na tym samym polu, 30 lat temu też znalazł monety, 3,5 tys. sztuk. I też obdarował nimi muzeum – dodaje.
Znalezione w Rokitnie monety to głównie „boratynki" – popularne miedziane szelągi litewskie i koronne z lat 1659 - 1695, głównie z czasów panowania Jana Kazimierza. Dziś na popularnym internetowym serwisie aukcyjnym boratynka kosztuje od 5 do 20 zł.
– Znalezisko ma przede wszystkim wartość historyczną. Rzadko znajdowanych jest tak dużo monet o których wiemy gdzie zostały znalezione i w jakim naczyniu były przechowywane – mówi Tomasz Markiewicz z gabinetu numizmatycznego muzeum. I dodaje: – Szacujemy, że w XVII wieku niewykwalifikowany robotnik na taką sumę musiałby pracować przez rok.
– Wiele z nich jest fałszywych. Choć nie była to wartościowa moneta to opłacało się ją fałszować – dodaje dyr. Nasalski.
Część monet nigdy nie była używana. Prawdopodobnie prosto z mennicy trafiły bezpośrednio do człowieka, który je zakopał. Co ciekawe, w miejscu znalezienia skarbu nie ma stanowiska archeologicznego.
Źródło:
http://www.mmlubartow.pl/artykul/rokitn ... z-monetami
Drugi skarb z tego pola,to gdzie te pole :666