Głęboko zakopane puszki aluminiowe i zasada 3SZgnieciona puszka może na 25-30 cm dawać sygnał o VDI podobnym do quarter’a, ale zastosowanie zasady 3S pozwoli właściwie zidentyfikować cel. Zasada 3S to: dźwięk, kształt i rozmiar. Dźwięk w trybie Motion Mode generowany przez opcję Tone ID = ON. Kształt i rozmiar, tę informację wygeneruje nam tryb Pinpoint. Po prostu, jak poruszasz cewką wokół sygnału i kształt docelowy nie jest okrągły, lub rozmiar docelowy jest większy niż 3,8cm średnicy (Silver Dollar) to cel nie jest monetą. Podobnie można podnieść cewkę kilka centymetrów nad ziemię, i jeśli nie ma wyraźnej zmiany odczytu głębokości, to wtedy wiesz że cel ma "dużą masę". I w końcu dominującą częstotliwością jest 2,5 kHz, oznaczające trafienie srebrnej monety.
Dlaczego nie złoto i aluminium ?Gdyby tylko życie było łatwe .... Czyste złoto jest zbyt miękkie aby wyrabiać z niego biżuterię, więc jest ono w celu utwardzenia mieszane z innymi metalami i czasami zmienia kolor. Kombinacja tego stopu określa typ złota (żółte, białe, czerwone itp.) Określeniem zawartości złota w stopie jest „karat” a oznacza ile części z 24, zawiera złoto.
24 karat = 24/24części = Czyste złoto.
14 Kt zawiera 14 części złota i 10 części innych metali i jest w 58% czyste .
10 Kt zawiera 10 części złota i jest w około 42% procentach czyste .
Żółte złoto jest często mieszane z miedzią. Miedź ma tendencję do podbijania VDI celu. Białe złoto jest często mieszane z platyną lub powleczone rodem i ma tendencję do obniżania VDI. Jakby tego było mało, aby zmylić użytkownika i detektor, to rozmiar i grubość również mają decydującą rolę.
Wystarczy nadmienić, że złoto zwróci nam VDI w zakresie od -6 dla małego łańcuszka do około +55 dla dużego pierścienia. Niestety, na obecnym poziomie techniki, nie istnieje pewny sposób identyfikacji złota z wystarczającą dokładnością, aby wyeliminować pulltabs i małe skrawki aluminium.
PodsumowanieJak widać z powyższego, V3i zapewnia użytkownikowi pewną liczbę cech i funkcji, które pojedynczo i łącznie mogą ogromnie pomóc w identyfikacji niepożądanych celów, co natomiast znacznie zwiększa współczynnik wykopywania celów które są dobre..
Indywidualne testy w różnych warunkach wykazały, że możliwe jest dla 100 celów, uzyskanie tylko 10% wykopanych śmieci. Jeśli szukasz złota na śmietnisku pulltabsów, wówczas liczba złych celów wzrośnie. Jeśli szukasz na mniej zaśmieconym terenie, to można powiedzieć, że przeważającym typem śmieci będą pulltabsy. W miarę pogłębiania doświadczenia z V3i liczba wykopanych śmieci będzie się zmniejszać.
Nawet jeśli masz jakiś swój ulubiony program, warto go przejrzeć i zobaczyć, czy nie można któregoś z ustawień poprawić w celu lepszej eliminacji wykrywanych śmieci.
A mianowicie:
- optymalizację maski VDI dla konkretnego zadania
- ustawienie właściwych Tone/VDI aby zwiększyć identyfikację celu i cicho odrzucić reject VDI
- dodanie odrobiny BCR aby wspomóc eliminację żelaza
- szukać w trybie Correlate Mode co zmniejszy odpowiedź od celów żelaznych
- ustaw Consistency and Fade Rate a pomoże to wykrywać małe cienkie sreberka
- używaj trybu Polar Plot do analizy
- praktykuj i ucz się zasady 3S
- znajdź najlepsze ustawienia dla terenów na których szukasz
Załącznik:
Polar Plot Picture-Resizer-800.jpg
Uwaga:
1. Proste linie reprezentują dobrze zachowane cele, a mianowicie jednorodne cele (złoto, srebro, miedź, aluminium, brąz, ołów).
2. Linie w prawej górnej ćwiartce charakteryzują materiały niemagnetyczne (złoto, srebro, miedź, aluminium, brąz, ołów)
3. Linie w lewej górnej ćwiartce charakteryzują ferromagnetyki (wysoka zawartość żelaza)
4. Kąt między osią a linią prostą charakteryzuje kąt fazowy sygnału od celów dla poszczególnych częstotliwości.
5. W przeciwieństwie do SpectraGraf, wykresy PolarPlot są nienormalizowane, jeśli by tak nie było, linie zawsze by się znajdowały jedna na drugiej.
6. Normalizacja fazy jest użyta do kalkulacji numeru VDI, tak że możliwe jest aby bardzo różne wykresy dały jedno spójne VDI
7. Długość linii prostej reprezentuje pik siły sygnału od celu dla poszczególnych częstotliwości.
8. Najsilniejszy sygnał wśród tych trzech częstotliwości, jest reprezentowany przez najdłuższą linię.
9. Duże pętle, szczególnie po lewej górnej stronie układu współrzędnych, sygnalizują cele ferromagnetyczne. Odpowiedzi mogą się różnić w zależności czy pracujemy sondami DD czy też koncetrycznymi.
10. Czasami folie mogą dawać nam dziwaczne wykresy w formie zygzaków, prawdopodobnie jest to rezultat pola wirowego
11. Jak każde narzędzie do dyskryminacji, PolarPlot traci dokładność wraz ze wzrostem głębokości i zależy od mineralizacji. Najbardziej rzetelne wskazania są do 14-16cm
12. Nawet dobre cele będą pokazywały pętle przy większych głębokościach.
13. Znacznik (Marker) pokazuje najsilniejszy punkt według którego obliczono VDI
14. Znacznik (Marker) może nie odpowiadać graficznie najsilniejszemu punktowi krzywej, szczególnie dla słabo zachowanych celów
15. Kolory linii reprezentują poszczególne częstotliwości ( 2,5kHz zielony, 7,5kHz czerwony, 22,5kHz niebieski)
I złota myśl :)
Przede wszystkim praktyka, praktyka, praktyka. „Im więcej ćwiczysz tym więcej masz szczęścia” jest to dobrze powiedziane i prawdziwe w stosunku do naszego hobby.
Post scriptum do PolarPlot
Istnieje tak wiele kombinacji i permutacji wykresów, że byłoby niemożliwe omówienie wszystkich przykładów. Prosta zmiana cewki z DD na koncentryczną zmienia kompletnie wykres.
Sugeruję na etapie uczenia, analizę każdego ekranu. Będzie to kolejna cegiełka do doświadczenia, które wraz z informacjami takimi jak VDI, głębokość, wielkość, kształt i dźwięk, pozwolą podejmować decyzję czy kopać czy też nie kopać za celem. Należy starać się zawsze stosować zasadę 3S.
Jeśli widzę VDI=12 i rozmiar monety czy też obrączki, nie zastanawiam się nigdy czy kopać.
PinPoint pokazuje które z częstotliwości reagują najsilniej, i to jest zwykle wisienką na torcie do eliminacji złego celu. Dobry cel (srebrny lub posrebrzany) będzie najlepiej pokazywany za pomocą 2,5kHz a polmosy dadzą najlepszą odpowiedź za pomocą częstotliwości 22,5kHz.
V3i dostarcza bardzo wiele danych o celu ale też jest wiele czynników wpływających na sposób ich wyświetlenia. Wierzę że każdy użytkownik na podstawie tych danych, jest w stanie znaleźć swój sposób na ich zestawienie i interpretacje, a wykazując się analitycznym myśleniem dowie się wszystkiego na temat konfiguracji tej maszyny. Najbardziej zrozumiałe i łatwe w użyciu, są dane prezentowane w wybranej formie.
Kilka przykładowych screenów z PolarPlot wraz z interpretacją.Należy pamiętać że żelazo może dać ładne proste linie, takie jak poniżej, jednak VDI na minusie.
Załącznik:
1.gif
Tutaj stalowy US penny
Załącznik:
2.gif
Polmos i uzyskany wykres dla cewki koncentrycznej
Załącznik:
3.gif
Jednak ten sam polmos dla cewki DD daje poniższy wykres.
Należy zauważyć małe wykresy pętli. VDI sygnalizuje quarter jednak wszystkie częstotliwości mają podobne kąty fazowe, a jak pamiętasz odpowiedź na quarter jest bardziej rozstrzelona fazowo między częstotliwościami (większe kąty) więc można uznać że coś z tym celem jest nie tak.
Załącznik:
4.gif
Tutaj natomiast prawidłowy wykres obrazujący quarter.
Załącznik:
5.gif
A tutaj ten magiczny quoter:
Załącznik:
quarter.jpg