Teraz jest niedziela, 28 czerwca 2026, 04:01

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 10 marca 2003, 11:01 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 24 stycznia 2003, 01:00
Posty: 527
Cześć to stary post ale dodam coś od siebie. Jako mały chłopiec błąd ortograficzny!!! już penetrować podziemia(zreszta jak pół będzina od 40 lat:) ) Na ten temat nie da się wiele powiedzieć "oprócz" pisze się przez "ó" - błąd ortograficzny!!! tego, że chodniki są w coraz to gorszym stanie. Ale co do chłodni to musiały być dość duże. Jakieś 2 lata temu na zboczu góry, kilkanaście metrów nad pierwszym (od strony ronda) wejściem znalazłem coś podobnego do szybiku wentylacyjnego. Dość spora rura wchodzi wgłąb góry. na gł. ok 1m jest już zasypana liśćmi i innym badziewiem. Człowiek tam się niestety nie zmieści. Z tego co wiem już po niej nie ma śladu. W 1945 roku Niemcy wykorzystywali każdą kubaturę podziemną na składowiska materiałów mniej czy bardziej cennych a wejścia do chłodni wydają się być odstrzelone... Jeszcze parę lat temu prawie nie było w nich śmieci i można było obejrzeć sobie to miejsce dokładniej. Ciekawy schron przeciwlotniczy jest pod domem parafialnym na szczycie góry.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 10 marca 2003, 14:28 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2002, 01:00
Posty: 3389
Lokalizacja: Bytom
"Dość spora rura wchodzi wgłąb góry. na gł. ok 1m jest już zasypana liśćmi i innym badziewiem. Człowiek tam się niestety nie zmieści. Z tego co wiem już po niej nie ma śladu" <BR> <BR>Mazna by pomyslec nad odkopaniem tego-co sadzicie? <BR>


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 10 marca 2003, 16:37 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 24 stycznia 2003, 01:00
Posty: 527
Spora rura to jakieś 20-25 cm szerokości <IMG SRC="/Forum/phpBB/images/smiles/icon_smile.gif"> tak było 2 lata temu. Była tak mocno skorodowana że jak ją dotknęłem to się kruszyła przy dotyku. Wystawała tylko 10 cm nad powierzchnię ziemi. Poza tym jest ona położona dość wysoko nad wejściem i w sporej odległości od niego. Dlatego napisałem że te pomieszczenia musiały być spore. <BR> <BR>Górka Zamkowa jest podziurawiona jak ser szwajcarski. Moja rodzina z tamtąd pochodzi. Jeszcze wiele lat temu jak babcia opowiada zasypiałeś jednego dnia, a gdy się budziłeś przed domem była dziura wielkości małego fiata <IMG SRC="/Forum/phpBB/images/smiles/icon_biggrin.gif"> Takich sytuacji było bardzo dużo...Czasami dziury były mniejsze czasami większe. Co ciekawe niedawno zauważyłem jak sypnął się w ogóle nie znany mi wcześniej chodnik....powstało spore zapadnięcie terenu. Ślad wychodzi spod betonowych garaży(te co są na scanie w artykule kilka postów powyżej) może łączy się ze schronem w piwnicach Domu Parafialnego?. Trzeba to zobaczyć bo trudno to opisać. Górka Zamkowa od czasów średniowiecza była używana jako wielki spichleż. Ludzie chowali w nich kosztowności i składowali towary. Przechowywali żywność(chłodnie) Być może (aut. słownik - korzystać przez rz!) część podziemi i na ich podstawie wybudowano schrony? <BR> <BR>Co ciekawe na starych rycinach przedstawiających Górkę Zamkową i zamek widać wyraźnie wejście do podziemi!!!! Ostatni taki rysunek jast z początków XIX w. Oglądałem teren wiele razy ale bez georadaru nie ma szans nic znaleźć. Istnieje jeszcze chodnik łączący zamek z kościołem św. Trójcy Nigdy go nie widziałem na własne oczy ale księża mówili że istnieje. Wątpie żeby był drożny do dziś ale ciekawe na jakiej długości od kościoła się urywa. Wejście jest chyba na skarpie na której stoi zakrystia(tak to się pisze?) Byłem w piwnicach, są bardzo ciekawe i schodzą głęboko pod ziemię. Trzeba poważnie porozmawiać z proboszczem. Już od dawna się do tego szykowałem, ale praca, szkoła... i nic z tego nie wychodzi. A co by było gdyby był drożny na całej długości.... <IMG SRC="/Forum/phpBB/images/smiles/icon_biggrin.gif"> Wejścia są pozamykane (jeżeli to te) Kiedyś słyszałem że chodnik zaczyna się pod kościołem w jego kryptach (wejście na prawo od ołtarza w pomieszczeniu gdzie ksiądz przygotowywuje się do mszy) Możemy kiedyś się umówić i wszystko dokładnie pooglądać tym bardziej że teraz nie ma zieleni i wszystko widać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 10 marca 2003, 21:29 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2002, 01:00
Posty: 304
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Witam <BR>Kilka lat temu rozmawiałem z emerytowanym nauczycielem z tamtych okolic. Twierdził, że w przy samym zamku od strony obecnego targu znajdowala sie jaskinia. Niestety przed wojną wejście do niej zostało zasypane. Może to jest to widoczne na rycinach wejście do podziemi? <BR>Jako ciekawostkę dodam, że kilka lat temu w czasie umacniania wzgórza zamkowego - robili to za pomocą betonowych plomb - w czasie wierceń natrafiono na pustkę - niestety nikt nie sprawdził, gdzie się dowiercono. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że w to miejsce wlano zdecydowanie więcej betonu niż powinno się zmieścić - pustka musiała być naprawdę duża - możliwe, że trafiono na tę jaskinię. <BR> <BR>pozdro <BR>Muzzy


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 11 marca 2003, 10:22 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 24 stycznia 2003, 01:00
Posty: 527
Jeżeli by tak było jest to wielka strata. Nie tylko była by to ciekawostka speleologiczna ale także historyczna. Jaskinia taka musiała być wykorzystywana już za czasów osadnictwa łużyckiego na Górze Zamkowej. Wielka szkoda. Mam nadzieję że to nie było to miejsce. Na rycinach widnieje wejście obudowane od strony dzisiejszego wejścia do zamku. W miejscu gdzie wycieli ostatnio drzewa. Nie jest to bezpośrednio od strony targu. Ale z przez niektórych mogło być tak postrzegane. Mnie osobiście nie wydaję się żeby to było to miejsce, raczej to mogła być stromizna od ulicy podwale. Może to na podstawie jaskini wybudowano jedną z chłodni??? myślę że to możliwe. <BR> <BR>Dziękuję muzzy interesuję się Górką Zamkową ale pierwszy raz słyszę o jaskini. Pytanie przed którą wojną??? na zdjęciach z 20 lecia międzywojennego nic nie widać. I czemu ostatnia rycina przedstawiająca zamek z wejściem pod ziemię u jego podnuża to początek XIXw???? <BR> <BR>


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 12 marca 2003, 22:02 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2002, 01:00
Posty: 304
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Niestety nie wiem przed którą wojną to było. Człowiek, który mi to powiedział przygotowywał mnie dawno temu do egzaminów, ale od tego czasu minęło naprawde sporo lat <IMG SRC="/Forum/phpBB/images/smiles/icon_smile.gif">. Człowiek był emerytowanym nauczycielem, bardzo interesował się historią mojej okolicy - min. dał mi kilka ciekawych informacji dotyczących mojego rodzinnego miasta. Niestety już nie żyje, wiec nie dowiem się nic więcej w tej sprawie. Może ktoś na zamku wiedziałby coś więcej? To chyba jedyna szansa, chyba że uda ci się dostaćo archiwum będzińskiego, niestety dokumenty z interesującego nas okresu zostały chyba wywiezione do Warszawy. <BR> <BR>pozdro <BR>Muzzy


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 13 marca 2003, 02:06 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2002, 01:00
Posty: 3389
Lokalizacja: Bytom
A kol.z Zaglebia-powwiedzcie mi co slyszeliscie o fortach w waszym rejonie-pisalo kiedys o tym bodajze O?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 13 marca 2003, 16:24 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 24 stycznia 2003, 01:00
Posty: 527
Można by poszukać dokumentów w muzeum Będzińskim. Historyk powinien mieć dostęp do wszystkich dokumentów. <BR> <BR>JMS- kiedyś czytałem,ale teraz teren bardzo się zmienił powstały małe chałdy jeżeli coś jest to będzie to cholernie trudno to znaleźć. Do tego dochodzą domy i inne zabudowania.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 13 marca 2003, 17:02 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2002, 01:00
Posty: 304
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
JMS - z tego co się orientuję to w tamtym artykule pojawiły się chyba tylko plotki nie mające żadnego poparcia w rzeczywistości, a szkoda - zawsze byłoby coś ciekawego niedaleko domu <IMG SRC="/Forum/phpBB/images/smiles/icon_biggrin.gif"> <BR> <BR>pozdro <BR>Muzzy


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 10 stycznia 2004, 20:08 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
Byłem i widziałem, ale jazda....
Fotki :o :o :o :o http://149.156.142.12/fotki/bendzin/g13.htm


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2004, 09:22 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 24 stycznia 2003, 01:00
Posty: 527
No proszę!!! NARESZCIE! zdjęcia z dobrym oświetleniem!!! Chwała Ci za to dobry człowieku!!!!! :1 :1 :1 :1 :1 :1 :1 :1 :1


Ps. Niestety muszę zmartwić chętnych do zwiedzania kompleksu. Około 2 miesięcy temu UM Będzin zasypał ostatnie drożne wejście do kompleksu. Istnieje możliwość przekopania się od strony ul. Kołłątaja. Tam warstwa ziemi jest znacznie mniejsza (wydaje mi się że ostatnio chyba się już ktoś przebijał...)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2004, 23:48 
Offline
Porucznik
Porucznik

Dołączył(a): piątek, 15 lutego 2002, 01:00
Posty: 304
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
cobr67 - to było trochę więcej czasu - już w czasie zlotu we wrześniu zobaczyliśmy tylko ładnie wyrównaną ziemię :(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 stycznia 2004, 17:37 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): sobota, 16 lutego 2002, 01:00
Posty: 3389
Lokalizacja: Bytom
o ile/na 95% /pamietam drugie wejscie bylo zastawione plytami betonowymi/cienkimi/ i tylko mala szczelinka.Tak ze na samo kopanie nie liczcie-chyba ze da sie odkopac cala plyte.

A fotki fakt niezle.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL