Teraz jest sobota, 19 lipca 2025, 13:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 690 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 46  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 00:19 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 7 marca 2011, 00:08
Posty: 101
Taktyk napisał(a):
Witam,

Trzeba by było napisać cały elaborat, żeby porównać dokonania White's :) Spectra jest ulepszonym DFX, z kolorowym LCD - co zresztą uważam za wadę i zły kierunek. Znam DFX i Spectra.

Przejrzałem pobieżnie wątek i stwierdzam, że zawarto tutaj wiele nieprawdziwych tez i hipotez, co do działania detektorów multifrequency, z prądowym pobudzeniem cewki nadawczej TX. Nie może być różnicy przy korzystaniu z 3f i 1f - Jest takie samo, odczuwalne różnice są raczej spowodowane samym oprogramowaniem, realizacją pewnym funkcji w programie, jeśli chodzi o analizę sygnału zwrotnego z sondy RX. Ważne są pewne niuansy, np. że kolejne harmoniczne częstotliwości niosą za sobą różne "porcje energii", i dlatego np. w DFX tory odbiorcze dla 3 i 15kHz posiadają wzmocnienie korygowane na opamp (każdy tor inaczej), przez co wzmacniany jest nie tylko sygnał użyteczny ale także zakłócenia. Poziom zakłóceń jest więc inny dla każdego toru 3 i 15kHz, i ma to swoje konsekwencje.... I tak dalej.

Z sondami jest tak, że rozstrajają się w pewnym zakresie. Zmienia się nie tylko amplituda ale także faza sygnału, i nie ma żadnego sposobu na przeciwdziałanie. Przeciętny użytkownik nie ma raczej na to wpływu. Generalnie podatność sondy na rozstrojenie zależy od jej budowy. W przypadku White's są to sondy lekkie, weź np. sondę Eclipse. Uzwojenie jest wklejone w krążek z polistyrenu - nie jest specjalnie zabezpieczone przed dryftem temperatury. W przypadku takich "lekkich sond" należałoby zastosować kompensacje na drodze elektronicznej.

Jedyną radą jest okresowe sprawdzanie i kalibracja sondy w serwisie. Można także ocenić podatność i zakres zmian sygnału w różnych temperaturach - wiedza ta może być pomocna w terenie, pomoże także zmniejszyć poziom frustracji użytkownika :)

Pozdrawiam
TAKTYK


Witam,
Dzięki Taktyk za Twój post, ale szczerze jak na Ciebie to spodziewałem się czegoś bardziej konkretnego zarówno merytorycznie jak i gramatycznie.

Pisząc, że nie może być różnicy przy korzystaniu z 3f względem 1f podważasz sens stworzenia Spectry i innych prawdziwych detektorów wieloczęstotliwościowych. Zdaniem Whites'a właśnie 3 dobrane częstotliwości mają zapewnić lepszą wykrywalność przedmiotów w szerszym zakresie VDI a wynika to przecież z właściwości fizycznych czyli "predyspozycji" przedmiotów z pewnych przedziałów VDI do lepszej wykrywalności w pewnych zakresach częstotliwości. Nie bez powodu stare jednoczęstotliwościowe ale uniwersalne detektory chodziły na częstotliwości około 7 kHz i nie bez powodu Spectra chodzi na częstotliwości 2,5; 7,5 i 22,5kHz. Bynajmniej przeprowadzając próby ze Spectrą widać wyraźną i silną zależność między VDI i częstotliwością którą przedmiot o danym VDI "najbardziel lubi". I w konsekwencji na grube srebro i duże przedmioty najlepiej działa 2,5 kHz, uniwersalne zastosowania i typowe monety - 7,5 kHz, mikro drobnica 22,5 kHz. Spectrę najbardziej lubię w trybie 3f (najwięcej informacji o przedmiocie) i 1f 7,5 khz (dobre osiągi dla uniwersalnych zastosowań i wartościowego koloru ale nie w wydaniu mikro).

Takie są moje wnioski z prób ze Spectrą oraz detektorem jednoczęstotliwościowym (głównie White's 5900 Di pro sl który do dnia dzisiejszego również posiadam).

Zaznaczam, że nie jestem z wykształcenia elektronikiem. Mam podstawowe pojęcie w tych sprawach, powiedzmy podstawy które jeśli potrzebuje to sobie rozszerzam.

Każdy z nas ma chyba raczej świadomość, że sporo wpisów w tym wątku mija się z prawdą. Pisane są w większości przez użytkowników czyli ludzi bez odpowiedniego przygotowania. Lepiej byłoby cytować konkretne wypowiedzi i komentować. Wtedy konkretnie byłoby wiadomo do czego się odnosimy.

Wracając do tematu multi f lub 1f, z tego co piszesz, wynika iż nie ma sensu aby detektor pracował jednocześnie na kilku f z jednej chociażby prostej przyczyny, bo skoro nie daje to korzyści to po co tracić niepotrzebnie energię? Używając Spectrę głównie w trybie 3f widzę przydatność tego trybu przy rozpoznawaniu przedmiotów których nie warto kopać. Praktycznie zawsze jeśli Vdi nie zgadza się z wskazaniem pinpointa, t.j. sygnał od przedmiotu o tym VDI nie jest najsilniejszy dla częstotliwości dla której teoretycznie powinien być (zgodnie z zasadą którą wcześniej opisałem), to pod cewką zazwyczaj nie jest moneta ani inny wartościowy przedmiot o regularnych kształtach np pierścionek. Przykładowo przedmiot o VDI około +90 (VDI jak dla masywnej srebrnej monety) który daje najsilniejszy sygnał dla częstotliwości 22,5 khz na pewno nie jest srebrną monetą ani żadną inną (np miedzianą) tylko zazwyczaj jest to kawał mocno skorodowanej blachy. Aby ten przedmiot był wart uwagi powinien dawać najsilniejszy sygnał dla częstotliwości 2,5 kHz. Z takiego doświadczenia wynika, iż w Spectrze pomiar siły sygnału dla 3 częstotliwości (w trybie statycznym) nie ma nic wspólnego z wyliczaniem Vdi (w trybie dynamicznym) i oprogramowanie na pewno nie potrafi i nawet nie próbuje relacji pomiędzy siłą sygnału z każdej częstotliwości wyliczać na podstawie VDI dynamicznego bo to jest niemożliwe w tak prostym urządzeniu które nie wie nawet gdzie i kiedy sonda się znajduje i z jaką prędkością się porusza. VDI i pomiar siły sygnału dla każdej z 3f przynajmniej w tym detektorze są wynikiem dwóch odrębnych operacji a korelowanie ich ze sobą jest źródłem kolejnej wartościowej informacji przydatnej do odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytanie: "Kopać czy nie?". Z prób ze Spectrą wynika, że 3 f dają jednak przewagę nad 1f i różnica istotna, zwłaszcza w zakresie identyfikacji oraz odporności detektora na przedmioty udające kolor.

Uważasz, że np porządnie przykładając się do jednej częstotliwości da się zrealizować tę samą jakość identyfikacji oraz osiągi dla przedmiotów z tak samo szerokiego spectrum VDI jak w przypadku prawdziwego detektora multi f?


Jeśli chodzi o sondy to jedna moja nowiutka rozjechała się w trakcie upału na strychu (tak podejrzewam i wątpię aby był to zbieg okoliczności). Nie miałem pojęcia, że coś takiego może się wydarzyć. Prawdopodobnie podobny los spotka sondę zostawioną w samochodzie w słoneczny dzień.


Taktyk a jak to jest z tą kalibracją (mam na myśli równowagę indukcyjną) sond wieloczęstotliwościowych (nierezonansowych)? Czy stroiłeś już sondy do Spectry? Dla której częstotliwości najłatwiej uzyskać najmniejsze napięcie na cewce odbiorczej w trakcie strojenia? Czy operacja jest dużo bardziej skomplikowana od procesu zerowania sondy jednoczęstotliwościowej?

Jeśli chodzi o kolorowe wyświetlacze, to jak dla mnie nie jest absolutną koniecznością ich stosowanie, chyba, że pozwala to na osiągnięcie pewnych korzyści. W przypadku Spectry VDI mam podzielone na zakresy zgodnie z zależnością: odpowiedni zakres VDI na Spectragrafie i odpowiednia częstotliwość w trybie pinpoint mają ten sam kolor. Ułatwia mi to bardzo wyłapywanie pewnych korelacji przydatnych przy identyfikowaniu celu. Dlatego mimo zużycia prądu nie chciałbym rezygnować z kolorowego LCD bo nie wiem jak inaczej równie przejrzyście zaprezentować te informacje. W xlt było jednak prościej bo częstotliwość była jedna a w DFX użytkownik nie miał dostępu do informacji płynącej z poszczególnych częstotliwości. Na ekranie był tylko klasyczny pojedynczy Spectragraph - detektor więcej robił sam. Czy to było lepsze - nie wiem, ale bynajmniej nie wymagało konieczności angażowania kolorowego LCD. Podobnie zresztą jak w Minelabie CTX 3030 w którym do tej pory zastanawiam się po co jest ten kolorowy wyświetlacz...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: poniedziałek, 23 czerwca 2014, 22:27 
Offline
Użytkownik zbanowany
Użytkownik zbanowany

Dołączył(a): niedziela, 23 września 2007, 12:36
Posty: 403
Lokalizacja: Garrett 250 > Minelab Safari > Whites V3i > Deus XP
Taktyk napisał(a):
Spectra jest ulepszonym DFX, z kolorowym LCD - co zresztą uważam za wadę i zły kierunek.


W takim razie jak wyobrażasz sobie wyświetlenie 3 różnych częstotliwości?
Za pomocą kreskowania, a może wykropkowania?

Dziwne podejście, zwłaszcza, że jest to rozwiązanie bardzo dobre jak nie jedyne przy pokazaniu 3 częstotliwości. Chyba nie muszę tłumaczyć jak to wygląda np.: na wykresie analizy.

Druga sprawa: w dzisiejszych czasach kolorowy wyświetlacz nie jest niczym niezwykłym, więc dlaczego miałoby to nie zostać wykorzystane? Mogę tylko nadmienić, że kolorowy wyświetlacz w przeciwieństwie do monochromatycznego da się przyciemniać, a nie tylko zmieniać kontrast. A w Spectrze potrafiłem zmienić wszystko na czarne tło i czerwone cyfry. Wiesz jak taki wyświetlacz pasuje w nocy? Porównaj sobie np.: z Deusem, gdzie takiej możliwości nie ma i kombinują z filtrami fotograficznymi. O przyciszaniu panelu nie wspomnę - bo go nie ma w Deusie :n


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: wtorek, 24 czerwca 2014, 12:57 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
Obi nie będę dyskutował z nikogo preferencjami, ja mam inne.

Informacje z 3f można przedstawić na LCD monochromatycznym na 101 sposobów :)

Moje preferencje to: to duży i czytelny wyświetlacz graficzny monochromatyczny (czytelny w oświetleniu słonecznym!) i energooszczędny, dodatkowo z regulowanym w kilku stopniach podświetleniem, także z możliwością inwersji.

Dodatkowo taki, w którym pamięć można szybko wymienić, pozbawiony takich bolączek jak migotanie przy odświeżaniu, koniec i kropka.

:)

TAKTYK


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: wtorek, 24 czerwca 2014, 13:07 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
Lechowiec, nie wiem czy tym razem sprostam gramatycznie ale ja nie pisałem o różnicach między detektorami 1f a 3f. Pisałem o użyciu 1f i 3f w jednym i tym samym detektorze. Może być do wyboru Spectra lub DFX (tutaj będzie 2f).

Generalnie nie da się tak łatwo generalizować w tym temacie, bo w dużym stopniu właściwości detekcyjne zależą od budowy(sic!) detektora, nie tylko od możliwości emisji takiej a nie innej f, ale także od konkretnej realizacji układowej, i od oprogramowania.

To, o czym napisałeś, można znaleźć w instrukcji obsługi. Temat jest zbyt rozległy, żeby w kilku słowach opisać na forum.

Nie wiem skąd przeświadczenie, że sondę do XLT stroi się gorzej niż do V3i? Zasada jest taka sama, należy poziom sygnału RX "sprowadzić" do dopuszczalnego i możliwego minimum. Jak masz problemy z obserwacją przebiegu na preamp, możesz go obserwować na poszczególnych torach za filtrami pasmowymi.

TAKTYK


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: wtorek, 24 czerwca 2014, 20:49 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 19 kwietnia 2012, 12:27
Posty: 1038
Taktyk napisał(a):
Informacje z 3f można przedstawić na LCD monochromatycznym na 101 sposobów :)

Pewnie, że można, ale można też wykorzystać to, co w takim przypadku bardzo dobrze się nadaje do wykonania prostego i intuicyjnego interfejsu GRAFICZNEGO, czyli kolorowego LCD. Na miejscu producenta Spectry zrobiłbym dokładnie tak samo.

A co do prądożerności - no, jest duży pobór, ale co z tego. To jest świadomy wybór producenta i użytkownika. Niestety, jak to w życiu - coś za coś - tu, możliwości sprzętu w kontekście poboru prądu (3f, kolorowy LCD i pewnie szybki procek). Znowu powtórzę - na miejscu producenta też szedłbym podobną drogą.

Ja mam jeden sprzęt pracujący jedynie 5 godzin na pakiecie aku i pomimo tego jestem bardzo zadowolony, choć muszę tachać ze sobą zawsze zapasowy pakiet. A z drugim mogę chodzić dla odmiany chyba ze 150 godzin. Mój świadomy wybór.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: wtorek, 24 czerwca 2014, 22:15 
Offline
Starszy Kapral
Starszy Kapral

Dołączył(a): niedziela, 8 kwietnia 2012, 21:00
Posty: 32
Lokalizacja: Lubelskie
Długość pracy spectry jak dla mnie jest wystarczająca ,zapas zawsze w kieszeni i nigdy nie wracałem z wykopków z powodu rozładowania baterii natomiast z deusem kilka razy to mi się zdarzyłoale , ale nie mowię że deus z tego powodu jest kiepski . Kolorowy wyświetlacz to świetna sprawa mógłby być tylko lepszej jakości choć nie ma tragedji . Nie rozumie co to komu może przeszkadzać dla mnie to jak chwalenie czarno białego telewizora albo telefonu z mono wyświetlaczem oczywiście można takie lubić ale nie mówmy że są lepsze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: wtorek, 24 czerwca 2014, 22:47 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 7 marca 2011, 00:08
Posty: 101
Taktyk napisał(a):
Lechowiec, nie wiem czy tym razem sprostam gramatycznie ale ja nie pisałem o różnicach między detektorami 1f a 3f. Pisałem o użyciu 1f i 3f w jednym i tym samym detektorze. Może być do wyboru Spectra lub DFX (tutaj będzie 2f).

Generalnie nie da się tak łatwo generalizować w tym temacie, bo w dużym stopniu właściwości detekcyjne zależą od budowy(sic!) detektora, nie tylko od możliwości emisji takiej a nie innej f, ale także od konkretnej realizacji układowej, i od oprogramowania.

To, o czym napisałeś, można znaleźć w instrukcji obsługi. Temat jest zbyt rozległy, żeby w kilku słowach opisać na forum.

Nie wiem skąd przeświadczenie, że sondę do XLT stroi się gorzej niż do V3i? Zasada jest taka sama, należy poziom sygnału RX "sprowadzić" do dopuszczalnego i możliwego minimum. Jak masz problemy z obserwacją przebiegu na preamp, możesz go obserwować na poszczególnych torach za filtrami pasmowymi.

TAKTYK


Z całym szacunkiem gramatycznie teraz jest ok. Tamten wpis aż źle się czytało, serio.

Z moich prób ze Spectrą też wynika , że oprócz tego co piszesz również geometria sondy ma wpływ.

Jeśli chodzi o strojenie sondy to jest w sieci jakiś dokument z którego wynika iż sonda spectry strojona jest nieco inaczej, bynajmniej proces jest bardziej skomplikowany bo rozpatrywany w zakresie każdej f z osobna. Zresztą Spectra także pokazuje z osobna co się dzieje na każdej z częstotliwości w menu Ground Probe. Sygnał resztkowy sondy w powietrzu u mnie jest inny dla każdej z częstotliwości, zazwyczaj procenciki na 22,5 kHz wskazują najwięcej.

Taktyk jeśli pisałeś o użyciu 1 f lub 3 f w jednym detektorze to co to zmienia w sprawie? Detektor, przynajmniej Spectra ustawiona na 3 f działa trochę inaczej niż na pojedynczych f (bynajmniej użytkownik może to zauważyć). Włączając pojedynczą f dostajesz większy zasięg dla odpowiednich przedmiotów i jak wynika to z instrukcji jest to spowodowane wpompowaniem całej energii nadajnika w jeden przebieg (częstotliwość).

Zakres częstotliwości ma moim zdaniem wielki wpływ na wykrywalność obiektów metalowych biorąc pod uwagę ich właściwości. Weź np masywną monetę polską Marceli Nowotko i trochę większą srebrną 200 zł XXX Lat PRL. Spectra na częstotliwości 7,5 kHz wykrywa Nowotko z bardzo dużej odległości podczas gdy srebrne 200 zł wypada sporo słabiej. Włączam następnie 2,5 kHz i zasięg na 200 zł rośnie znacząco podczas gdy na Marceli Nowotko lekko spada.Wspomnieć można także, że obie monety, zwłaszcza Srebrna mniej lubią częstotliwość 22,5 i zasięg zwłaszcza dla srebrnej spada oraz występują duże przekłamania w identyfikacji w kierunku końca skali dodatniej Spectragraphu oraz zawijanie na minus. Częstotliwość 22,5 najbardziej lubi np moneta 1 zł współczesne (id około +21) dla której jej wykrywalność jest najlepsza i analogicznie dla 2,5 kHz najgorsza. Na standardowej sondzie działa to bardzo dobrze. Różne przedmioty "lubią różne częstotliwości" i dlatego uważam, że w zależności od częstotliwości mamy detektor o innych właściwościach czy to będzie jeden i ten sam detektor czy nie ze względu na same tylko właściwości fizyczne przedmiotów.

Tak samo stary analogowy 5900 Di pro sl faworyzuje kolorki w zakresie środkowego zakresu dodatniej skali identyfikacji przyjętej przez White'sa (np znowu moneta Marceli Nowotko) i tym samym bardzo dobrze sprawuje się na masywniejszych często spotykanych monetach oraz biżuterii jak np pierścionki, obrączki złote (jak na sprzęt uniwersalny przystało). Niestety gorzej jest przy masywnych monetach srebrnych i mikrodrobnicy. Owszem rozwiązania układowe mają znaczenie ale częstotliwość również i to bardzo dużą. Bynajmniej tak uważam po obserwacjach W5900 działającego na 6,5 kHz i Spectry w trybie 3f oraz pojedyńczych dostępnych w niej f.

Wiem, że może robię wrażenie, że jestem jednym z wyznawców Spectry :lol:. Należę do grona tych zadowolonych z jej użytkowania i tyle :luv. Nie widzę lepszego detektora na rynku t.j. lepiej trafiającego w moje potrzeby.

Tak na marginesie dlaczego wycofałeś się z produkcji? Wasze pulsiaki robiły wrażenie porządnie zrobionych (widziałem niestety jedynie zdjęcia i filmy) a planowany VLF mógł się spotkać z większym zainteresowaniem.

Jeśli chodzi o czas pracy na bateriach to jest akceptowalny. Jak dla mnie to mogliby zastosować nowoczesne akumulatory litowe i byłoby jeszcze lepiej i lżej. Dzisiaj zwiększony pobór energii to nie problem. Akumulatory litowe są rewelacyjne w porównaniu z starymi technologiami. Elektronarzędzia bateryjne praktycznie dorównują urządzeniom sieciowym. Używając oczywiście amatorsko w domu wiertarko wkrętarki Festool PDC 18 spokojnie mogę pozbyć się wszystkich niewygodnych wiertarek przewodowych. Dojeżdżając do pracy rowerem wspomaganym elektrycznie bez ładowania akumulatorów mogę zrobić ponad 100 km. Dzisiaj zasilanie bateryjne to bajka. Trzeba tylko użyć odpowiednich ogniw.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: środa, 25 czerwca 2014, 18:30 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
Lechowiec napisał(a):

Jeśli chodzi o strojenie sondy to jest w sieci jakiś dokument z którego wynika iż sonda spectry strojona jest nieco inaczej, bynajmniej proces jest bardziej skomplikowany bo rozpatrywany w zakresie każdej f z osobna. Zresztą Spectra także pokazuje z osobna co się dzieje na każdej z częstotliwości w menu Ground Probe. Sygnał resztkowy sondy w powietrzu u mnie jest inny dla każdej z częstotliwości, zazwyczaj procenciki na 22,5 kHz wskazują najwięcej.


Co to za dokument? Przy takim rozrzucie produkcyjnym tak szczegółowe strojenie nie jest możliwe.

Cytuj:
Taktyk jeśli pisałeś o użyciu 1 f lub 3 f w jednym detektorze to co to zmienia w sprawie? Detektor, przynajmniej Spectra ustawiona na 3 f działa trochę inaczej niż na pojedynczych f (bynajmniej użytkownik może to zauważyć). Włączając pojedynczą f dostajesz większy zasięg dla odpowiednich przedmiotów i jak wynika to z instrukcji jest to spowodowane wpompowaniem całej energii nadajnika w jeden przebieg (częstotliwość).


Wystarczy sprawdzić analizatorem widma.

Cytuj:
Tak na marginesie dlaczego wycofałeś się z produkcji? Wasze pulsiaki robiły wrażenie porządnie zrobionych (widziałem niestety jedynie zdjęcia i filmy) a planowany VLF mógł się spotkać z większym zainteresowaniem


Teraz będzie coś bardzo cyfrowego, szczegóły na naszym forum lub na www.

Sorry za lakoniczną odpowiedź, jak znajdę więcej czasu to więcej napiszę.... :)

TAKTYK


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: środa, 25 czerwca 2014, 22:59 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): sobota, 11 lutego 2012, 13:12
Posty: 101
TAKTYK
Jestem ceikawy nowego produktu TAKTYK II PRO.
Krzysztofie trzymam za ciebie kciuki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: czwartek, 26 czerwca 2014, 12:59 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 19 kwietnia 2012, 12:27
Posty: 1038
Lechowiec napisał(a):
Wiem, że może robię wrażenie, że jestem jednym z wyznawców Spectry :lol:. Należę do grona tych zadowolonych z jej użytkowania i tyle :luv. Nie widzę lepszego detektora na rynku t.j. lepiej trafiającego w moje potrzeby.

Każdy użytkownik danego sprzętu staje się mimowolnie jego wyznawcą... ;)

Jest oczywiste, patrząc po sposobie ustawiania Spectry, że Whites bardzo dużą uwagę położył na maksymalizację zasięgów sprzętu, czyli jak najlepsze ustawienie jej parametrów w odniesieniu do danych warunków otoczenia (grunt, zakłócenia, szumy, etc). Celem, tak jak ja to widzę, było jak największe zbliżenie się z zasięgami w 3f do klasycznych jednoczestotliwościowców. Umożliwiają, dzięki ustawieniom, wyciskanie z elektroniki przysłowiowych 'ostatnich potów'.

Z drugiej strony muszą mieć bardzo stromo i precyzyjnie strojone cewki, dużo, dużo bardziej precyzyjnie niż w jednoczęstotliwościowcach, bo walczą o każdy dB sygnału, a właściwie to o jak największy S/N. A czym bardziej precyzyjne strojenie mamy, tym cewka będzie miała większą tendencję od odstrajania się, choćby z przyczyn naturalnych, jak temperatura.

Nieprzypadkowo dobrane są też częstotliwości - podstawowa 2,5kHz oraz kolejne: 7,5kHz (3-cia harmoniczna) i 22,5kHz (9-ta harmoniczna), co umożliwia zapewne takie śrubowanie parametrów sprzętu.

Spectra w mojej ocenie to naprawdę sprzęt dopracowany w szczegółach i detalach...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: czwartek, 26 czerwca 2014, 15:52 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): poniedziałek, 18 lipca 2005, 23:16
Posty: 772
Oprócz jednego, czyli ergonomii.
Nie zgadzam się z Taktykiem że jest ona wymuszona elektroniką i zasilaniem. (to samo zasilanie można zrobić na LiPo 3s o dużo mniejszych gabarytach, niż nie zmieniający się od dziesięcioleci pojemnik na paluszki)
Reasumując.
Nic nie uzasadnia używania archaicznej puszki - gdzie przez każdą dziurę dostaje się pył, piasek, błoto, woda a i nie ma takiego pokrowca który by to w 100% wyeliminował,
z resztą dlaczego, za takie pieniądze nie mam produktu "kompletnego" tylko muszę "w garażu" go doprowadzać do wszechstronnej użyteczności.
W Stanach panowie starsi, ci po 70' , otrzymali pierwszego whites'a na komunię świętą, i chodzą z wykrywkami tej firmy, po trawnikach parkowych w białych mokasynach, to wtedy im nie przeszkadza że przez pudło widać całą elektronikę :)
Im pewnie byłoby trudno "przestawić" się na inny, nowocześniejszy wygląd urządzenia.
Jedyne wytłumaczenie jest takie, że cała siła decyzyjna Whites'a to koledzy z klubu geriatrycznego powyższych, albo też pełne magazyny tych puszek zalegające od dziesięcioleci :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: środa, 2 lipca 2014, 00:23 
Offline
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 7 marca 2011, 00:08
Posty: 101
Taktyk napisał(a):
Lechowiec napisał(a):

Jeśli chodzi o strojenie sondy to jest w sieci jakiś dokument z którego wynika iż sonda spectry strojona jest nieco inaczej, bynajmniej proces jest bardziej skomplikowany bo rozpatrywany w zakresie każdej f z osobna. Zresztą Spectra także pokazuje z osobna co się dzieje na każdej z częstotliwości w menu Ground Probe. Sygnał resztkowy sondy w powietrzu u mnie jest inny dla każdej z częstotliwości, zazwyczaj procenciki na 22,5 kHz wskazują najwięcej.


Co to za dokument? Przy takim rozrzucie produkcyjnym tak szczegółowe strojenie nie jest możliwe.

TAKTYK


Dawno to było i nie mogłem sobie przypomnieć gdzie czytałem o strojeniu tych sond. Na komputerze mam ten plik: http://www.readbag.com/whiteselectronic ... ry-booklet

W tabelce na stronie nr 21 jest przedstawiona procedura w której mamy rozróżnione 3 "zera". To chyba to. Nie jest dokładnie jak pisałem, ale temat zdaje się być bardziej rozbudowany.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: środa, 2 lipca 2014, 19:23 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
To jest procedura? :P Raczej opis dla laika, z którego nic nie wynika.

TAKTYK


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: środa, 2 lipca 2014, 21:59 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): czwartek, 19 kwietnia 2012, 12:27
Posty: 1038
Lechowiec napisał(a):
Na komputerze mam ten plik: http://www.readbag.com/whiteselectronic ... ry-booklet

Bardzo ciekawy dokument.

Co do akapitu odnoszącego się do cewek - trudno, żeby w dokumencie dla przeciętnego użytkownika detektora (dowolnego detektora, niekoniecznie Spectry) opisywano dokładnie całą procedurę strojeniową, bo to w końcu po primo tajemnicą firmową jest { ;) }, a po secundo przeciętny użytkownik nic by z tej czarnej magii i tak nie skumał, ale wskazuje precyzyjnie krytyczne momenty w strojeniu cewek 3f, tak jak to widzi producent, a ów przeciętny użytkownik ma szansę zrozumieć.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Whites Spectra V3i V3 VX3 - porady
PostNapisane: środa, 2 lipca 2014, 23:29 
Offline
Kwatermistrz
Kwatermistrz

Dołączył(a): piątek, 21 maja 2010, 19:27
Posty: 99
Lokalizacja: Polska
W którym miejscu wskazuje krytyczne momenty "strojenia"?

Weźcie pod uwagę fakt, że sondy od Spectra pracują z DFX i jedno częstotliwościowym MXT.

TAKTYK


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 690 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 46  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL