Historia tego odkrycia już znana. Potrzeba jednak dalszych badań . Niestety brak pieniędzy. Z jednej strony cel,szlachetny i dość kreatywny pomysł. Z drugiej strony szokuje i przeraża brak zainteresowania i środków ze strony ministerstwa,które tak chętnie deklaruje troskę o dziedzictwo narodowe,najchętniej jednak cudzymi rękami.
https://m.facebook.com/groups/168800289 ... ef=m_notifŹródło:
https://zrzutka.pl/v85zumCytuj:
Potrzebujemy pozyskać fundusze na dalsze badania i konserwacje tak wspaniałych zabytków archeologicznych jak i zakupić sprzęt do prac: łopaty, szpadle, itp. oraz zakup posiłków i noclegów dla przyjezdnych Wolontariuszy biorących udział w pracach poszukiwawczych i archeologicznych na cmentarzysku wojów z pierwszych wieków naszej ery.
Prace wznowimy w 2019 roku.
Zakres cmentarzyska i ilość artefaktów zaskoczyła nas wszystkich (pozytywnie).
Może ktoś z Was nas wesprze?
Wspomnieć należy, że ponad trzydzieści osób, które pracowało na w/w stanowisku archeologicznym, to wolontariusze (poszukiwacze i detektoryści). Ludzie Ci pracowali nieodpłatnie, pomagając odkryć miejscową historię. Gdyby nie wolontariusze, nie byłoby szansy zbadania tak dokładnie tego miejsca. Byli to Członkowie Stowarzyszeń: Sulęcińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Historii "Denar", Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Szaniec 1863, Łobeska Grupa Historyczna, Stowarzyszenie Radomsk, Izba Pamięci Regionu i Oręża Polskiego - Jasień Żarski, Stowarzyszenie Wielkopolska Grupa Eksploracyjno - Historyczna "Gniazdo", Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno - Kulturalne i nasi niezrzeszeni przyjaciele.
Bardzo wszystkim dziękujemy w imieniu organizatorów S.H.K. "Tempelburg", Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach i Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
O naszych odkryciach z pierwszego tygodnia prac będziecie mogli przeczytać w miesięczniku "Odkrywca" w styczniu 2019 r. Zapraszamy do lektury.