Kilkaset denarów krzyżowych z początków XII w. odkryli kaliscy archeolodzy w Słuszkowie (gm. Mycielin, pow. kaliski). Odkrycie może mieć związek z ujawnionym w 1935 r. tzw. skarbem ze Słuszkowa. Aby tego dowieść, potrzebne będą dalsze badania.
Jak powiedział nam dr Adam Kędzierski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, swoje ponowne zainteresowanie Słuszkowem badacze zawdzięczają jednemu z miejscowych rolników, który poinformował ich o swoich podejrzeniach. Konsekwencją były badania powierzchniowe z użyciem wykrywacza metali. Przyniosły one zaskakujący rezultat.
- Na razie zrobiliśmy tylko mały wykop sondażowy. Odkryliśmy górną część garnka i kilkaset monet. Są to głównie denary krzyżowe pochodzące z pierwszych lat XII wieku i związane z palatynem Sieciechem i księciem Zbigniewem. Nie wiemy, ile w sumie ten skarb może liczyć monet. W przyszłym roku potrzebne będą duże badania archeologiczne tego terenu. Wiemy, że kiedyś istniała tam wczesnośredniowieczna osada, ale czy ten skarb wiąże się z osadą? Być może był to skarbiec samego księcia albo któregoś ze związanych z nim możnowładców? - zastanawia się A. Kędzierski.
Archeolodzy szacują, że w słuszkowskiej ziemi może jeszcze kryć się nawet kilka tysięcy starych monet. Jednocześnie podkreślają życzliwość i zaangażowanie wójta Rafała Szelągowskiego, sołtysa Zbigniewa Brajera, strażaków z OSP Słuszków i samych mieszkańców, których pomoc okazała się nieodzowna w trakcie prowadzonych badań i zapewne będzie jeszcze potrzebna.
(kord)
Zdj. ze zbiorów Adama Kędzierskiego
https://zyciekalisza.pl/artykul/kaliscy ... li/1109496