Teraz jest środa, 24 czerwca 2026, 01:12

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bunkry polskie z '39-Nowogród (zdjęcia)
PostNapisane: sobota, 21 sierpnia 2004, 19:45 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): sobota, 19 czerwca 2004, 18:15
Posty: 727
Lokalizacja: Mazowsze
Załączam kilka zdjęć bunkrów na linii obrony Narwi w '39. Znajdują się one między miejscowościami Nowogród-Szablak. W 1939 był to jeden z odcinków obrony Łomży. Schrony i bunkry stoją zaniedbane, a złomiarze powoli się do niech dobierają (niestety... :( :cry: ). Teren jest przekopany i przeryty przez miejscowych, ale można coś znaleźć, szczególnie koło bunkrów (miejscowi mówią, że ludzie wyciągają z ziemi Mauserki, łuski, granaty, czasem zdarz się hełm). Ogólnie teren ciekawy, zresztą cieszyłbym się gdyby jakaś grupa zainteresowałaby się tym miejscem (wtedy byłaby iskierka nadziei na uratowanie linii).
Łącznie w okolicy 12 schronów (jednego nie odnalazłem) w tym 5-6 wysadzonych przez zwiewających w '44 niemców.
Więcej informacji o bunkrach z '39 w Łomży i okolicach możecie dowiedzieć się z linku:
www.schrony.prv.pl

Pozdrawiam M40

I obiecane zdjęcia:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 21 sierpnia 2004, 19:50 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): sobota, 19 czerwca 2004, 18:15
Posty: 727
Lokalizacja: Mazowsze
następne zdjęcie...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 21 sierpnia 2004, 19:57 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): sobota, 19 czerwca 2004, 18:15
Posty: 727
Lokalizacja: Mazowsze
następne zdjęcie...


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 21 sierpnia 2004, 20:02 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): sobota, 19 czerwca 2004, 18:15
Posty: 727
Lokalizacja: Mazowsze
następne (ostatnie) zdjęcie... ...Coś na deser- rumer seryjny (?? niee jestem do końca pewny czy to numer seryjny, w karzdym razie to jakieś sygnatury??) na kopule (dokładnie w otworze strzelniczym).


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 6 października 2004, 00:18 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): środa, 19 czerwca 2002, 00:00
Posty: 2064
Lokalizacja: Gliwice
witam serdecznie. Bardzo ciekawe zdjęcia. Mam do Ciebie prośbę. Czy możesz powiedzieć ile jest wszystkich kopuł na tych obiektach? A jeżeli mógłbyś odpisac i wrzucić tu ich sygnatury ,to by było super.Sygnatury umieszczone są najczęściej między strzelnicami wewnątrz kopuły. Sa dwa ich rodzaje: jedne wykonane w Zakladach Ostrowieckich w Ostrowcu świetokrzyskim,drugie w Hucie Witkowice.Sygnatury wygladaja mniej wiecej tak:
WI-1938
113
___
29
tak znaczyły Witkowice, a tak Ostrowiec

ZO 1937
27

Oczywiscie rok produkcji i numer podałem przypadkowy.
Może znajdziesz i uda Ci się je przepisać. Pozdrawiam ,Grzebiuszka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 6 października 2004, 16:35 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): sobota, 19 czerwca 2004, 18:15
Posty: 727
Lokalizacja: Mazowsze
Wszystkich bunkrów jest 16 (zachowanych ok. 7-8), kopuł łącznie jest ok. 5 (jeszcze rok temu było 6, a 2 kopuły należą do bardzo ciekawego "podwójny" pisze się przez "ó" - błąd ortograficzny!!! schronu). Gdzieś widzałem artykuł, gdzie napisano zkąd konkretnie sprowadzono kopuły. Ciekawy jest także obiekt-schron, wysadzony przez niemców.
pozdrawaim M40


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 października 2004, 12:43 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): niedziela, 4 stycznia 2004, 17:48
Posty: 148
Lokalizacja: Festung Krakau
Kilka ciekawych fotek Nowogrodu jest tu http://149.156.142.12/fotki/nowogrod/g25.htm

A i sygnatura ciekawa:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 8 października 2004, 20:16 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): sobota, 19 czerwca 2004, 18:15
Posty: 727
Lokalizacja: Mazowsze
Jakby ktoś chciał, to mogę przekazać więcej informacji, bo na tych bunkrach się w końcu wychowałem :)
Moge dać jeszcze jakieś ujęcia.
pozdrawiam M40


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL