Teraz jest niedziela, 27 lipca 2025, 06:07

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: kolejny sukces policji
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 19:43 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): piątek, 21 czerwca 2002, 00:00
Posty: 5162
Lokalizacja: północne rubieże Austro-Węgier ( Galicja)
p4w3l napisał(a):
Nie rozumiem czemu "środowisko naukowe" nie dąży do nawiązania współpracy z rozrastającym się w szybkim tempie środowiskiem poszukiwaczy. Zamiast tego ludzi, którzy za własne pieniądze, wykorzystując swój wolny czas ratują przed zgniciem w ziemi świadectwa historii nazywa się oszustami i przestępcami.

Poszukiwacze "zepsuli" archeologom rynek artefaktów, wczesniej ci ostatni mieli bardzo wygodny monopol na handelek roznymi fibulami, grocikami i innymi rzymkami, bo poza nimi nikt tego nie szarpał z gleby w ilosciach hurtowych ( a ktore znikały znikaja i znikac na wykopkach będą ;) ) i mozna bylo za nie dyktowac zbieraczom ceny dowolne .... czyli zwyczajnie kasa i nic ponadto, a juz na pewno nie dobro nauki dla ktorego ta kolejna fibula, czy kolejna moneta z ornego pola, czy zwałowiska po archeologach, czyli pozbawiona kontekstu nie ma podobno żadnej wartości.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: kolejny sukces policji
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 19:57 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): piątek, 25 lutego 2011, 12:06
Posty: 247
Czyli jak nie wiadomo o co chodzi..... ;) no szkoda ale ja jestem dobrej myśli. Bo jest nas coraz więcej i może w końcu się doczekamy :h


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: kolejny sukces policji
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 20:02 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): wtorek, 7 października 2003, 11:34
Posty: 3471
Lokalizacja: Lublin
arturborat napisał(a):
GROSSVS napisał(a):
W swietle noweli ustawy akurat te monety nie są uznawane za zabytki o czym pisze też oficjalnie policja na stronach miesięcznika "policja". Nie pamiętam w którym poście ale chyba kilka poniżej jest link do artykułu


Masz pewnie na myśli nowelę z czerwca ubiegłego roku?

http://www.nadodrzanski.strazgraniczna. ... ytkow.html

Ona nie ma nic wspólnego z definicją zabytku i w żaden sposób nie określa co jest, a co nie jest zabytkiem. To są przepisy dotyczące wywozu zabytków za granicę a nie definiujące zabytki jako takie.

Definicja zabytku jest jedna, określa ją art. 3 ustawy. W uproszczeniu przedmiot,aby mógł być uznany za zabytek musi spełniać dwa warunki łącznie:

1. Jego zachowanie musi leżeć w interesie społecznym
2. Musi posiadać którąkolwiek z wartości: artystyczną, historyczną lub naukową.

Zabytkiem może być równie dobrze moneta sprzed dwóch lat, jak i zabytkiem nie musi być moneta sprzed dwóch tysięcy lat.

Definicja zabytku nie zawiera żadnej cezury wiekowej!!!

Akurat monety - bohaterki newsa nie wydają się spełniać żadnych ustawowych przesłanek zabytku. Bo to że są jakimś tam świadectwem historii to nie znaczy jeszcze, że posiadają wartość historyczną, bo wszystko jest świadectwem jakiejś epoki czy zdarzenia, co nie znaczy, że posiada wartość historyczną i jest zabytkiem. O wartości naukowej lub artystycznej nie ma co nawet w ich przypadku wspominać. Ale przede wszystkim - gromadzenie wszelkich moniaków jaki interes społeczny miałoby zaspokajać?

Swoją drogą aż niesamowite, ile szkód narobiło odczytywanie przepisów dotyczących wywozu zabytków za granicę w zastępstwie definicji zabytku. Poprzednio każdy zabytek (podkreślam: każdy zabytek, a nie każdy przedmiot!!!) liczący sobie ponad 55 lat wymagał zgody na wywóz. I ile to było newsów o zatrzymanych guzikach, odznaczeniach, czy filiżankach?!!! A przecież z ustawy wcale nie wynikało, że każda filiżanka w wieku powyżej 55 lat, czy szerzej każdy przedmiot powyżej powyżej 55 lat, wymagał zgody na wywóz. Definicja zabytku przed nowelą dotyczącą wywozu była taka sama jak teraz. Wśród ponad 55-letnich filiżanek na pewno znajdą się jakieś, które zabytkami są. I tylko na nie trzeba było mieć zezwolenie. Na pozostałe nie. Jednak w praktyce bywało tak, że służby celne prawie każdy przedmiot powyżej 55 lat cofały z granicy. Cóż, celnicy nie są zabytkoznawcami i nawet trochę trudno im się dziwić. Zwykle po okazaniu zakwestionowanych przedmiotów rzeczoznawcom, kłopotów z wywozem już nie było. Zajmowało to jednak sporo czasu i nerwów. Tym niemniej w ogóle nieuprawnione było (i jest nadal) lansowane w mediach twierdzenie,że każda filiżanka (szerzej:każdy przedmiot) powyżej 55 lat wymagała zezwolenia, bo tylko dlatego że te 55 lat przekroczyła stawała się zabytkiem. A taką metodę myślenia podchwytywali glinierze, dla których też zabytkiem było wszystko co sprzed wojny. Ba, nawet na forach dyskusyjnych archeologów można znaleźć wypowiedzi, w których autorzy, zabytkowość sprowadzają do przekroczenia granicy 1945 roku, lub (liberałowie jacyś) wieku 100 lat.

Nie mogę znaleźć artykułu w "Policji", o którym wspominasz, ale obawiam się, że jak zwykle będzie tam pomieszanie z poplątaniem.
Artur

A znalazłem
Cytuj:
KLASYFIKACJA ZABYTKÓW RUCHOMYCH

Przedmiotem poszukiwań są najczęściej zabytki ruchome. O tym, czy znaleziona rzecz jest zabytkiem ruchomym, decyduje biegły z dziedziny historii, bronioznawstwa, numizmatyki lub archeologii. Nie ma dokładnie sprecyzowanych grup przedmiotów, które, ze względu na wartość historyczną, są zabytkami ruchomymi. Policjanci, zabezpieczając dowody związane z zarzutem niszczenia stanowisk archeologicznych i przywłaszczenia przedmiotów pochodzących z nielegalnych wykopalisk, zabierają zwykle wszystko, co związane jest z historią i wygląda na stare. Należałoby spróbować uściślić grupy przedmiotów, co do których mielibyśmy pewność, że są zabytkami ruchomymi. Najbardziej odpowiedni wydaje się podział z uwagi na stan zachowania przedmiotu.

Można tu wyróżnić:
1. Przedmioty, które bez względu na stan zachowania są zabytkami ruchomymi w myśl art. 3 ust. 3 ustawy o zabytkach.
2. Przedmioty, które tylko w dobrym lub bardzo dobrym stanie zachowania można uznać za zabytki ruchome.
3. Przedmioty, które nawet w dobrym i bardzo dobrym stanie zachowania nie mają żadnej albo prawie żadnej wartości historycznej i nie mogą być uznane za zabytki ruchome.

Pierwsza grupa obejmuje broń białą (poza bagnetami), większą część numizmatów: monety greckie, celtyckie, rzymskie i średniowieczne, skarby monet (w tym nowożytne), srebrne i złote monety do początku XX w., nieśmiertelniki (ważne ze względu na niezakończone poszukiwania zaginionych żołnierzy z czasów wojen światowych), elementy zastawy stołowej wykonanej ze szlachetnych metali: kubki, kielichy, talerze, sztućce – obejmujące okres do początku XX w., części uzbrojenia ochronnego rycerzy (hełmy, pancerze, naręczaki, nagolenniki, rękawice) i kunsztowne elementy uprzęży końskiej (wędzidła, uzdy).

Druga grupa powinna obejmować: bagnety (znajdowane w ziemi często są silnie skorodowane i pozbawione okładzin), broń palną (skorodowane części oraz destrukty broni palnej nie mogą zostać wpisane do zbiorów muzealnych), części umundurowania i wyposażenia żołnierskiego (orzełki i insygnia od czapek – do II wojny światowej włącznie), manierki, kociołki, sprzączki do pasów, biżuterię patriotyczną oraz medale i ordery (często wykonywane z miedzi, mosiądzu, żelaza lub cynku, które wskutek długiego przebywania w ziemi ulegają korozji i zniszczeniu).

Do trzeciej grupy można zaliczyć przedmioty codziennego użytku wykonane z nieszlachetnych metali, części nowożytnej uprzęży końskiej, elementy służące do budowy domów (gwoździe, ćwieki, okucia, skoble), powszechnie występujące numizmaty, miedziane monety ostatnich królów Polski, z czasów zaborów i z okresu II RP i PRL, guziki cywilne, urzędnicze i wojskowe (mają wartość historyczną wtedy, gdy stanowią wyposażenie zmarłego).
a pochodzi stąd:http://gazeta.policja.pl/portal/997/1007/52929/Jak_kopac_legalnie__nr_51_062009.html?search=183227


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: kolejny sukces policji
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 20:56 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): sobota, 17 maja 2008, 12:59
Posty: 699
Lokalizacja: Mazury
superstefan napisał(a):
Witki mi opadly, nawet nie wiem co powiedziec .....
Koles przesral tylko ze sie przynal do szukania, jak go za lape nie zlapali to trzeba bylo Niemaca udawac do konca... wiem ze to oszustwo, ale jak 2 strona gra nie fer to czemu nie klamac.


Tylko wymyśl szybko gadkę :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: kolejny sukces policji
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 22:14 
Offline
Pułkownik
Pułkownik

Dołączył(a): środa, 3 sierpnia 2005, 20:59
Posty: 515
Lokalizacja: Giżycko
hehehe,ale numer,ja osobiscie znam :cop co to z piszczałka łazi po polach i lasach i jakoś nikomu to nie przeszkadza,no ale w naszym pieknym kraju docelowo może raptem wejść w życie ustawa, o tym iz posiadanie detektora metali jest przestepstwem :666


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: kolejny sukces policji
PostNapisane: środa, 13 kwietnia 2011, 05:06 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 22 lutego 2006, 21:56
Posty: 3277
Lokalizacja: Dolny Śląsk
p4w3l napisał(a):
Definicja zabytku jest jedna, określa ją art. 3 ustawy. W uproszczeniu przedmiot,aby mógł być uznany za zabytek musi spełniać dwa warunki łącznie:

1. Jego zachowanie musi leżeć w interesie społecznym
2. Musi posiadać którąkolwiek z wartości: artystyczną, historyczną lub naukową.
1. kto definiuje i jaka jest definicja interesu społecznego? 2. Kto definiuje i jaka jest definicja wartości art, hist, nauk? Gumowe paragrafy?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: kolejny sukces policji
PostNapisane: środa, 13 kwietnia 2011, 08:18 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 13:31
Posty: 582
@ Ryjec:
Cytuj:
1. kto definiuje i jaka jest definicja interesu społecznego? 2. Kto definiuje i jaka jest definicja wartości art, hist, nauk? Gumowe paragrafy?


Nie ma istotnie żadnego doprecyzowanie pojęć: interes społeczny oraz wartość, historyczna naukowa i artystyczna. One odwołują się do pewnej wiedzy specjalistycznej. A to oznacza też, że nie należy bezkrytycznie przyjmować czyichś twierdzeń, że coś jest zabytkiem,tylko żądać wykazania ustawowych wartości i tego, że te wartości są na tyle istotne, że zachowanie przedmiotu leży w interesie społecznym. W praktyce poszukiwawczej,w razie kłopotów, jak te kolegi w newsie, powinno się to sprowadzać do żądania opinii biegłego i ewentualnego podważania jej kontropinią. Należy pamiętać też, że dowód z biegłego to coś innego niż oględziny, do których często w postępowaniach policja się ogranicza. Oględziny,sporządzane zwykle przez jakieś muzeum to tylko prosta identyfikacja przedmiotowa, np. opisanie monetki w stylu: "moneta miedziana, 10 pfennigów 1918 r., średnica. 20 mm". W żaden sposób oględziny nie mogą zastąpić dowodu z biegłego, bo nie wykazują ani czy przedmiot posiada ww wartości, ani czy jego zachowanie leży w interesie społecznym- czyli nie rozstrzygają w ogóle, że przedmiot jest zabytkiem. O tym mogą rozstrzygać tylko ludzie mający naprawdę wiedzę bardzo głęboką, a nie pierwszy lepszy historyk, muzealnik czy archeolog. A i tak zwykle takie opinie pozostawiają niedosyt i można w nich szukać dziury, powierzchowności, oględności czy zwykłego naciągactwa.

@ Grossus:
Cytuj:
a pochodzi stąd:http://gazeta.policja.pl/portal/997/1007/52929/Jak_kopac_legalnie__nr_51_062009.html?search=183227


A to znam. Artykuł sprzed dwóch lat. Z żadną nowelizacją ustawy nie miał nic wspólnego. Radosna twórczość jakiegoś archeologa. O ile pamiętam, na jakimś forum eksploracyjnym tłumaczył nawet, że ogólnie poszukiwaczom sprzyja i chciał pomóc. Osobiście wolę, żeby jak najdalej ode mnie trzymali się tacy sprzymierzeńcy... On tam po prostu plecie bez sensu to co mu wygodne. Pisze np., że zabytkami są:

Cytuj:
Pierwsza grupa obejmuje broń białą (poza bagnetami), większą część numizmatów: monety greckie, celtyckie, rzymskie i średniowieczne, skarby monet (w tym nowożytne), srebrne i złote monety do początku XX w., nieśmiertelniki (ważne ze względu na niezakończone poszukiwania zaginionych żołnierzy z czasów wojen światowych), elementy zastawy stołowej wykonanej ze szlachetnych metali: kubki, kielichy, talerze, sztućce – obejmujące okres do początku XX w., części uzbrojenia ochronnego rycerzy (hełmy, pancerze, naręczaki, nagolenniki, rękawice) i kunsztowne elementy uprzęży końskiej (wędzidła, uzdy).


Ale niby dlaczego? Nie mogę się dopatrzeć jakiejkolwiek analizy wykazującej, że np.srebrny element zastawy stołowej do początku XX ma jakąkolwiek z wartości: artystyczną, naukową lub historyczną i że jego zachowanie leży w interesie społecznym. To samo np. ze złotymi monetami.

Nie jest możliwe w ogóle uznanie wszystkich przedmiotów z jakiejś klasy za zabytki, bo cechy ustawowe muszą być wykazywane w stosunku do każdego z nich osobno. Po raz wtóry przytoczę fragment artykułu prof. Michała Witwickiego, nieżyjącego już wybitnego zabytkoznawcy z „Ochrona zabytków" nr 1 /2007, który to artykuł dotyczy co prawda zabytków architektury, ale tok myślenia ma zastosowanie uniwersalne do wszelkich zabytków - ruchomych i nieruchomych, bo definicja zabytku jest przecież wspólna i dla monety, i dla budynku, a poniższy fragment dość dobrze wskazuje, jak należy ustalać czy przedmiot posiada wartości pozwalające nazwać go zabytkiem, czy nie:

Cytuj:
„Podstawą ustalenia wartości musi być analiza porównawcza, powołująca inne obiekty, wydarzenia, zjawiska, mogące mieć wpływ na ocenę badanego obiektu. Dopiero na tym tle można umieścić go we właściwym miejscu w hierarchii wartości obiektów historycznych. Ocena wartości zabytkowej wymaga pogłębionej wiedzy, a przynajmniej orientacji w różnych dziedzinach wiedzy historycznej. Z pewnością nie jest to zadanie dla laika, a nawet dla fachowca o wąskiej specjalizacji. Niekiedy wymaga współdziałania specjalistów z kilku dziedzin nauki historii. Zabytkoznawstwo jest wiec bogatą dziedziną wiedzy, służącą do precyzyjnego ustalenia wartości lub ich braku, niezależnie od wieku obiektu. To stwierdzenie jest ważne, nie wszystko bowiem co stare, nie wszystko co się może komuś podobać jako obiekt dawny, a nawet nie wszystko co może być przedmiotem prac naukowych można uznać za zabytek, podlegający ochronie prawnej. „


Artykuł w "Policji", jak przypuszczam, autor oparł w głównej mierze na naciąganym rozumieniu egzemplifikacji z art. 6 ustawy, gdzie podane są pewne kategorie zabytków, które podlegają ochronie i opiece prawnej. Podkreślam: zabytków, a nie wszystkich przedmiotów!!!!
Dla przykładu i podsumowania: Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 lit "c" ustawy o zabytkach ochronie i opiece podlegają w szczególnosci zabytki będące numizmatami. Numizmaty to ogólnie środki pieniężne nie będące już w obiegu. Są nimi i starożytne monety celtyckie, i przedwojenne niemieckie fenigi, i marki byłej NRD, i monety z PRL ,i monety sprzed denominacji w 1995 r. Z przed chwilą cytowanego przepisu nie wynika jednak, że wszystkie numizmaty podlegają ochronie i opiece. Ochronie i opiece podlegają tylko te numizmaty, które są zabytkami, czyli spełniają wymogi definicji z art. 3 ustawy o zabytkach, to jest: "ich zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość naukową, historyczną lub artystyczną". Definicja zabytku nie zawiera żadnej cezury wiekowej, określa jedynie wartości, jakimi cechować musi się przedmiot, aby mógł być uznany za zabytek i zaznacza, że te wartości muszą być na tyle znaczące, iz zachowanie przedmiotu leży w interesie społecznym. W stosunku do każdego przedmiotu indywidualnie te wartości muszą być wykazane, aby można mu było przypisać miano zabytku.

I analogicznie dla podkreślenia i zarysowanie istoty sprawy: zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit "c" ustawy o zabytkach ochronie i opiece podlegają w szczególnosci zabytki będące dziełami budownictwa i architektury. W Polsce jest np. mnóstwo starych poniemieckich domów i innych budynków. Przecież z tego powodu, że są stare i są dziełami budownictwa nie wszystkie są zabytkami. Niektóre z nich tak, ale to ułamek wszystkich. Inne są po prostu budynkami, tyle że starymi. Ponieważ definicja zabytku nie zawiera żadnej cezury czasowej, wiek przedmiotu nie jest w ogóle żadną przesłanką do przypisania mu miana zabytku. I stosunkowo młode budynki mogą być przecież zabytkami. Konserwator Zabytków w Szczecinie uznała np za zabytek i wpisała do rejestru kino Kosmos wybudowane w 1958 r. Ale przecież z tego nie wynika że wszystkie bloki na osiedlach mieszkaniowych w Szczecinie z tego okresu, czy wszystkie kina wybudowane w Polsce za PRL też są zabytkami.
Artur


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: kolejny sukces policji
PostNapisane: sobota, 16 kwietnia 2011, 08:22 
Offline
Starszy Chorąży
Starszy Chorąży

Dołączył(a): poniedziałek, 15 marca 2010, 15:43
Posty: 156
Lokalizacja: mazowieckie
Według mnie taki podział przypomina "listę zakupów" :666 dawnych brygad trofiejnych :666 i według niego to nawet ukochanego :roll: polmosa nie mogę do domu zabrać z miejscówki :x tylko do odpowiednich ludzi zanieść :D ale to są tylko moje odczucia :ang takie czasy i cóż nam pozostaje? dobry kamuflaż i fart pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: kolejny sukces policji
PostNapisane: wtorek, 19 kwietnia 2011, 19:16 
Offline
Starszy Chorąży Sztabowy
Starszy Chorąży Sztabowy

Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2009, 17:39
Posty: 230
Lokalizacja: Gdańsk
Ja tam zawsze kluczy szukam, które wczoraj zgubiłem.
Cała ekipa zresztą też .
A swoją drogą to najlepiej nie dać się nakryć, i unikać spotkania z OBCYMI!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL