Teraz jest sobota, 5 lipca 2025, 18:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 13:43 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 13:31
Posty: 582
NiD, KOBiDZ-u już nie ma. Teoretycznie tak, WKZ-ety zobligowane są do przekazywania kart do NiD-u. Ale trudno powiedzieć, gdzie panuje większy bałagan, w WKZ-etach, czy w NiD-zie....:))

A niżej wklejam odpowiedź dla Konewy. Po odpowiedniej modyfikacji, wstawieniu właściwych danych, może służyć każdemu, gdy urząd żąda wykazania interesu publicznego.

Pismo trzeba wysłać pocztą listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Cytuj:
Miejscowość, data

Imię i nazwisko
Adres

sygnatura sprawy

Wojewódzki Konserwator Zabytków
w............


W związku z pismem z dnia.............wzywającym do wykazania interesu publicznego w sprawie udzielenia informacji żądanej informacji publicznej, wykazuję, co poniżej.


Art. 61 Konstytucji RP z 1997 r. stanowi, że obywatel ma prawo dostępu do wiedzy o działalności władz publicznych. Działalność władz publicznych prowadzona jest w oparciu o art. 7 Konstytucji, który stanowi, że organy władzy publicznej działają na podstawie w i granicach przepisów prawa. Oznacza to, że każdy organ, w zakresie swoich kompetencji wykonuje zadania publiczne w oparciu o konkretne przepisy powszechnie obowiązującego prawa. Potwierdza to również treść art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (dalej: u.d.i.p. ), który stanowi, że informację publiczną stanowi każda informacja o sprawach publicznych. Szeroką interpretację tego przepisu wyłożył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 października 2002 roku,wskazując, iż informację publiczną stanowią informacje wytworzone przez władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne oraz inne podmioty, które wykonują funkcje publiczne lub gospodarują mieniem publicznym (komunalnym lub Skarbu Państwa), jak również informacje odnoszące się do wspomnianych władz, osób i innych podmiotów, niezależnie od tego, przez kogo zostały wytworzone” (II SA 181/02)


Art. 6 pkt. 3 „f” u.d.i.p. bezpośrednio obliguje wszelkie organy do udzielania informacji o prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach oraz o sposobach i
zasadach udostępniania danych w nich zawartych. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jak też akty wykonawcze do niej w żaden sposób nie określają sposobu i zasad udostępniania informacji z ewidencji i rejestru zabytków. Nie zawierają też delegacji dla WKZ, która pozwalałby domniemywać, iż informacje te mają być udostępniane na jakichś szczególnych zasadach i że udostępnianie ich podlega jakimkolwiek ograniczeniom. Wynika z tego, że winny być udostępniane w trybie przewidzianym w ustawie o dostępie do informacji publicznej, w tym w formie określonej we wniosku. A zatem na podstawie art. 61 ust 4. Konstytucji RP właściwą ustawą określającą tryb dostępu do żądanych przeze mnie w treści wniosku informacji jest ustawa z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej. A skoro ustawodawca wprost uznał, iż udostępnianiu podlega w szczególności informacja o rejestrach, ewidencjach i archiwach, żądanie wykazanie dla takiej informacji interesu publicznego jest nadużyciem.


Art 6 ust. 1 Konstytucji mówi, iż „Rzeczpospolita Polska każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej stwarza warunki upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury, będącej źródłem tożsamości narodu polskiego, jego trwania i rozwoju”. Zabytki archeologiczne bez wątpienia zaliczają się do kategorii dóbr kultury, a nie można mówić o upowszechnianiu i zapewnieniu równego dostępu bez udostępniania podstawowych informacji o tych dobrach, jak dane umożliwiające określenie ich miejsce położenia oraz określenie wartości kulturowych.


Ustawa o zabytkach w art. 108, 111, 117, 118 penalizuje szereg czynów w stosunku do zabytków, w tym archeologicznych, które są tylko podkategorią zabytku w ogóle. Czyny te mogą być nieświadomie popełnione nie tylko przez właściciela zabytku. Nieudostępnianie informacji o tych zabytkach naraża zatem w sposób niedopuszczalny obywateli na odpowiedzialność karną.

Niezależnie od powyższego bezzasadny jest sam pogląd organu, iż żądana informacja jest informacją przetworzoną. Sporządzenie żądanych kserokopii nie wiąże z jakąkolwiek analizą czy selekcją, wykraczającą poza proste czynności techniczne i pozwalającą na uznanie żądanej informacji za informację przetworzoną. Ani zaczernienie, ani selekcja czy analiza nie jest przetworzeniem informacji,co potwierdza ugruntowane orzecznictwo sądów administracyjnych. Warto tutaj przywołać fragment wyroku II SA/Wa 1474/09 z dnia 2010-02-04    „Zdaniem Sądu, takie czynności organu, jak selekcja dokumentów, decyzji i protokołów, ich analiza pod względem treści, są zwykłymi czynnościami, które nie mają wpływu i nie dają podstaw do zakwalifikowania żądanych dokumentów, jako informacji publicznej przetworzonej. Żądane przez skarżącą informacje nie wymagały zaangażowania intelektualnego, sporządzenia wykazów, czy zestawień. Dodać należy, że nawet gdyby żądane przez wnioskodawcę decyzje lub protokoły wymagałyby tzw. anonimizacji, polegającej na wykreśleniu z niej elementów formalnych, dotyczących danych osobowych, to i tak przygotowane do ujawnienia, również należałoby zakwalifikować jako informacje proste, czyli nieprzetworzone – bowiem czynności takie nie wymagają intelektualnych zabiegów i zestawień, a sprowadzają się do prostych czynności technicznych. (...) Pogląd, że organ ma prawo streścić, wybrać fragmenty dokumentów i udzielić skrótowej informacji o informacji publicznej wypacza sens, konstytucyjnie chronionego, prawa do informacji publicznej, wyrażonego w art. 61 Konstytucji RP. „


Imię i nazwisko
Popis


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 11:28 
Offline
Sierżant
Sierżant

Dołączył(a): środa, 13 kwietnia 2011, 13:45
Posty: 65
wszystko zrobione zgodnie z instrukcja, list wysłany za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, teraz czekam na odpowiedz.
arturborat dziękuje za pomoc :1 pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 16:09 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 13:31
Posty: 582
W ciągu 14 dni od otrzymania twojego pisma powinni zareagować. Znając lubuski WKZ spodziewam się raczej decyzji odmownej, co oznacza, że trzeba będzie składać odwołanie do ministra. Daj znać, odwołanie też, jak będzie trzeba, wkleję na forum.
Artur


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 18:27 
Offline
Generał Brygady
Generał Brygady

Dołączył(a): czwartek, 2 sierpnia 2007, 18:54
Posty: 776
Lokalizacja: Podziemie
arturborat napisał(a):
W ciągu 14 dni od otrzymania twojego pisma powinni zareagować. Znając lubuski WKZ spodziewam się raczej decyzji odmownej, co oznacza, że trzeba będzie składać odwołanie do ministra. Daj znać, odwołanie też, jak będzie trzeba, wkleję na forum.
Artur

Dokładnie rok temu miałem również problem do dostepu do informacji publicznej, oczywiście chodziło o inną instytucję, ale jestem pewien, że ścieżka postepowania jest dokladnie taka sama. Różnica polegała natym , że ja nie wysyłałem pisma tylko osobiście poszedłem do urzędu i zarządałem udostępnienia na miejscu stosownych dokumentów. Najpierw mi natychmiast odmówiono. Powiedziałem więc, że zgodnie z obowiązującymi przepisami udam sie do prokuratury i złożę natychmiast doniesienie o popełnieniu przestepstawa na podstawie:
Art. 23. Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Z ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2001 nr 112 poz. 1198)
Już po kilku minutach radca prawny instytucji o ktorej piszę natychmiast mnie przyjął i nakazał wydanie mi kopii interesującego mnie dokumentu z zamazaniem tak zwanych danych wrażliwych.. To wszystko. Nie żaden Sąd Administracyjny tylko prokuratura i doniesienie o popełnieniu przestepstwa to jedynie przekonuje opornych urzędników do własciwego postępowania.
Nie czytałem wcześniejszych postów i jeśli się powtarzam proszę o wykasawanie posta. A tu link do ustawy tam jest wszystko opisane.
http://www.bip.gov.pl/articles/view/41


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 20:30 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 13:31
Posty: 582
To nie całkiem tak. Sankcja za nieudostępnianie informacji owszem jest, całkiem sroga, to przestępstwo. Ale najpierw, żeby stwierdzić, że urząd jej nie udostępnia, trzeba wyczerpać drogę administracyjną, czyli wnieść wniosek, odwołać się od ewentualnej decyzji odmownej, zaskarżyć ewentualne podtrzymanie decyzji przez organ wyższego stopnia i dopiero po wyroku sądu administracyjnego, nakazującego udostępnienie żądanej informacji, o ile urząd dalej leci w kulki, po wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa i ponownej skardze do sądu administracyjnego o wymierzenie grzywny za niewykonanie wyroku jest podstawa do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Inaczej można śmiało założyć, że prokuratura postępowanie umorzy, a informacji dalej nie będzie. Oczywiście przypomnieć urzędowi, że ostatecznie grozi mu prokuratura nigdy nie zaszkodzi, czasem to działa, ale jak będą szli w zaparte licząc, że petent wymięknie i da sobie spokój, to i tak bez drogi administracyjnej się nie obędzie.
Artur


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 08:03 
Offline
Sierżant
Sierżant

Dołączył(a): środa, 13 kwietnia 2011, 13:45
Posty: 65
Witam wszystkich ponownie
a oto odpowiedz jaką uzyskałem
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 08:57 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): środa, 20 lipca 2005, 19:50
Posty: 4663
Lokalizacja: Gútþiuda
Masakra...

Lubuskiemu WKZ wydaje się chyba, że jest Sztabem Generalnym NATO, a jego zakichane mapki archeologiczne objęte są klauzulą "ściśle tajne" :666

Chyba nie będzie problemu z podważeniem tego idiotycznego uzasadnienia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 09:57 
Offline
Złosliwy Nieludzki Doktor

Dołączył(a): piątek, 15 marca 2002, 01:00
Posty: 2242
Ja bym się odwoływał szczebel wyżej jak sugeruje WKZ w piśmie, nie powinno być problemów z obaleniem tej decyzji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 10:18 
Offline
Złosliwy Nieludzki Doktor

Dołączył(a): piątek, 15 marca 2002, 01:00
Posty: 2242
Już nie zdążyłem powtórnie wyedytować postu, mam taka ciekawostkę - proszę nie traktować tego jako podpowiedź :D

Zwrócę się do ogółu, a co by było gdyby poszukiwacz meteorytów zwrócił się do WKZ u z prośbą o nieudostępnienie danych o stanowiskach archeologicznych ze względu na chęć poszukiwań meteorytów>???? Nie mogli by chyba odmówić, a uzasadnić taki wniosek jest łatwo, pragnąc zachować stanowiska archeologiczne nietknięte. Gdybym jako członek jakiegoś towarzystwa poszukiwaczy meteorytów wystąpił oficjalnie o to ciekawe jaka byłaby reakcja......oczywiście |WKZ u..trochę to brzmi przewrotnie, ale czy ktoś w tych WKZ ach zrozumie że nie chodzi o plądrowanie tylko właśnie omijanie tych stanowisk??? jeżeli by ktoś chciał plądrować to z pewnością nie występowałby na drogę oficjalną tylko wyciągnął informacje w inny sposób.
Cel uświęca środki, w tej sprawie na zachowaniu nienaruszalności stanowisk paradoksalnie chodzi chyba bardziej poszukiwaczom niż konserwatorowi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2011, 15:55 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 13:31
Posty: 582
Można się było spodziewać. Typowy biurokratyczny bełkot. Zielonogórski WKZ to bastion archeo-betonu. Alina Jaszewska ze SNAP (sąsiedni wątek) stamtąd się wywodzi:)))

PREM - nie ma sensu z tymi meteorytami. Zgodnie z art. 2 ust 2 u.d.i.p.:

Cytuj:
Od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania
interesu prawnego lub faktycznego


czyli nie musisz się tłumaczyć po co Ci potrzebna dana informacja.

Konewa, wklejam odwołanie. Sformatuj, powstawiaj odpowiednie dane w zaznaczonych wytłuszczeniem miejscach i wyślij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres WKZ w Zielonej Górze.


Cytuj:
miejscowość, data

imię i nazwisko
adres pocztowy



Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

za pośrednictwem

Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w.....

Odwołanie

Na podstawie art. 127 § 1 kpa. składam odwołanie od decyzji WKZ w... z dnia .......(sygnatura:.....) w sprawie odmowy udostępnienia informacji publicznej i wnoszę o jej uchylenie w całości

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia ....... zwróciłem się do WKZ w ..... o udostępnienie informacji publicznej w przedmiocie:

1. Tu wpisać, co było przedmiotem wniosku


Pismem z dnia..... WKZ wezwał mnie do wykazania, iż informacja jest istotna dla interesu publicznego. Odpowiedziałem pismem z dnia...

Decyzją z dnia..... WKZ odmówił udostępnienia żądanej informacji. WKZ powołuje się w niej między innymi na ustawę o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, twierdząc, że żądana informacja zalicza się do kategorii materiałów archiwalnych i nie podlega ustawie o dostępie do informacji publicznej. Twierdzenie to jest pozbawione podstaw. Art. 61 Konstytucji RP z 1997 r. stanowi, że obywatel ma prawo dostępu do wiedzy o działalności władz publicznych. Działalność władz publicznych prowadzona jest w oparciu o art. 7 Konstytucji, który stanowi, że organy władzy publicznej działają na podstawie w i granicach przepisów prawa. Oznacza to, że każdy organ, w zakresie swoich kompetencji wykonuje zadania publiczne w oparciu o konkretne przepisy powszechnie obowiązującego prawa. Potwierdza to również treść art. 1 ust. 1 u.d.i.p. , który stanowi, że informację publiczną stanowi każda informacja o sprawach publicznych. Szeroką interpretację tego przepisu wyłożył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 października 2002 roku,wskazując, iż informację publiczną stanowią informacje wytworzone przez władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne oraz inne podmioty, które wykonują funkcje publiczne lub gospodarują mieniem publicznym (komunalnym lub Skarbu Państwa), jak również informacje odnoszące się do wspomnianych władz, osób i innych podmiotów, niezależnie od tego, przez kogo zostały wytworzone” (II SA 181/02). Żądane przeze mnie informacje nie mają wartości archiwalnej lecz wiążą się bezpośrednio z wykonywaniem przez urząd narzuconym mu ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zadań. Do prowadzenia rejestru i ewidencji zobowiązuje go ustawa. Informacje te nie maja waloru archiwalnego lecz są w codziennej praktyce funkcjonowania Państwa niezbędne do uzgadniania z gminami projektów studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy i lokalizacji celu publicznego, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, o gminnych ewidencjach zabytków nie wspominając!
Nawet gdyby zgodzić się, iż żądane informacje mają jedynie walor archiwalny, to mylny jest pogląd urzędu, iż nie podlegają udostępnianiu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Warto tutaj przytoczyć fragment wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2003-06-11 (sygn. akt: II SA/Kr 552/03 )

„Podkreśla się w piśmiennictwie, iż informację publiczną (tj. dotyczącą spraw publicznych) stanowi każda informacja o tym charakterze, niezależnie od daty jej wytworzenia, a jej nośnikiem mogą być także materiały archiwalne, na co wskazuje przepis art. 6 ust. 3 lit. "f, wskazujący iż udostępnieniu podlega informacja o sposobach i zasadach udostępniania danych zawartych w prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach (Por. Małgorzata Jaśkowska, - dostęp do informacji publicznych - materiał na konferencję sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, W-wa 2002 str. 14). Z tego względu przepis art. 3 ust. 2 ustawy stanowiący, iż prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania informacji publicznej zawierającej "aktualną wiedzę" o sprawach publicznych, nie może być wykładany jako regulacja ograniczająca prawo obywatela do żądania tylko informacji publicznej o aktualnych (bieżących) zdarzeniach, w relacji do czasu udzielania informacji. Jest to skierowany do organu posiadającego informację i zobowiązanego do udzielenia informacji nakaz, by udzielał jej niezwłocznie, a zatem aktualnie w relacji do złożonego wniosku”

Absurdalny jest argument organu, iż odmowa udostępnienia żądanej informacji podyktowana jest troską o ochronę dziedzictwa archeologicznego. Odmowa taka, godząc w podstawowe prawa obywatelskie, naraża bowiem obywateli na konsekwencje karne. Art. 108 ust. 1 ustawy o zabytkach mówi: „Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Trudno sobie wyobrazić, jak obywatele mają unikać przypadkowego zniszczenia zabytku, zwłaszcza zabytku archeologicznego, który ze swej natury jest praktycznie niewidoczny i nierozpoznawalny dla laika, w sytuacji, gdy organ zobowiązany do prowadzeni rejestru i ewidencji tych zabytków odmawia informacji o ich lokalizacji? Informacje te nie należą to kategorii tajnych czy poufnych. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jak też akty wykonawcze do niej w żaden sposób nie określają sposobu i zasad udostępniania informacji z ewidencji i rejestru zabytków. Nie zawierają też delegacji dla WKZ, która pozwalałby domniemywać, iż informacje te mają być udostępniane na jakichś szczególnych zasadach i że udostępnianie ich podlega jakimkolwiek ograniczeniom. Wynika z tego, że winny być udostępniane w trybie przewidzianym w ustawie o dostępie do informacji publicznej, w tym w formie określonej we wniosku. A zatem na podstawie art. 61 ust 4. Konstytucji RP właściwą ustawą określającą tryb dostępu do żądanych przeze mnie w treści wniosku informacji jest ustawa z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej.

Bezzasadny jest też pogląd organu, iż żądana informacja jest informacją przetworzoną. Wnosiłem o sporządzenie kserokopii konkretnych kart rejestru zabytków , co nie wiąże z jakąkolwiek analizą czy selekcją, wykraczającą poza proste czynności techniczne i pozwalającą na uznanie żądanej informacji za informację przetworzoną. Ani zaczernienie, ani selekcja czy analiza nie jest przetworzeniem informacji. Warto tutaj przywołać fragment wyroku II SA/Wa 1474/09 z dnia 2010-02-04    „Zdaniem Sądu, takie czynności organu, jak selekcja dokumentów, decyzji i protokołów, ich analiza pod względem treści, są zwykłymi czynnościami, które nie mają wpływu i nie dają podstaw do zakwalifikowania żądanych dokumentów, jako informacji publicznej przetworzonej. Żądane przez skarżącą informacje nie wymagały zaangażowania intelektualnego, sporządzenia wykazów, czy zestawień. Dodać należy, że nawet gdyby żądane przez wnioskodawcę decyzje lub protokoły wymagałyby tzw. anonimizacji, polegającej na wykreśleniu z niej elementów formalnych, dotyczących danych osobowych, to i tak przygotowane do ujawnienia, również należałoby zakwalifikować jako informacje proste, czyli nieprzetworzone – bowiem czynności takie nie wymagają intelektualnych zabiegów i zestawień, a sprowadzają się do prostych czynności technicznych. (...) Pogląd, że organ ma prawo streścić, wybrać fragmenty dokumentów i udzielić skrótowej informacji o informacji publicznej wypacza sens, konstytucyjnie chronionego, prawa do informacji publicznej, wyrażonego w art. 61 Konstytucji RP. „


Bezzasadny jest w związku z powyższym pogląd organu, iż przyczyną odmowy udostępnienia żądanej informacji jest niewykazanie przez mnie interesu publicznego. Równocześnie organ nie odniósł się do argumentów, które wykazałem w odpowiedzi na wezwanie z dnia..... Według stanowiska doktryny obywatel nie ma obowiązku uzasadniania, że dostęp do informacji, o który się zwraca leży w interesie publicznym. Jest akurat odwrotnie: to urząd musi wykazać, że ta informacja nie jest istotna dla ogółu obywateli ( por. T.R.AIeksandrowicz - Komentarz do ustawy o dostępie do informacji publicznej wyd. 2 warszawa 2004, s. 103). Z kolei Irena Kamińska i Mirosława Rozbicka-Ostrowska podnoszą, że z przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej wynika jednoznacznie, że wnioskodawca nie musi wykazywać powodów, dla których spełnienie jego żądania będzie szczególnie istotne dla interesu publicznego. Natomiast podmiot zobowiązany do udostępniania informacji publicznej musi wykazać brak istnienia przesłanki ustawowej wskazanej w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy (Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Komentarz praktyczny Warszawa 2008, s. 27, tak też WSA w Warszawie z dnia 20 czerwca 2005 r., II SA/WA 795/05, wyrok WSA we Wrocławiu z 25 stycznia 2006 r., IV SAB/Wr 40/05), czego nie uczynił.

Zważywszy wszystko co powyżej wnoszę jak na wstępie.


imię i nazwisko
podpis


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: środa, 20 lipca 2011, 10:49 
Offline
Sierżant
Sierżant

Dołączył(a): środa, 13 kwietnia 2011, 13:45
Posty: 65
w poniedziałek dostałem odpowiedz
[ img ]

Uploaded with ImageShack.us


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: środa, 20 lipca 2011, 20:48 
Offline
Specjalista
Specjalista

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 13:31
Posty: 582
Zrobili, co nakazuje kpa. Konewa złożył za ich pośrednictwem odwołanie do organu wyższego stopnia i przekazali akta sprawy do Ministra, a Konewę o tym poinformowali.

Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji rozpoznanie przez Ministra odwołanie w tej sprawie powinno nastąpić w ciągu 14 dni od otrzymania akt. Ale równocześnie kpa, w szczególnie trudnych sprawach, daje możliwość przedłużenia tego terminu do 2 miesięcy, o czym trzeba powiadomić strony.

Ja mam w ministerstwie już 3 swoje odwołania, leżą ponad 3 miesiące, tylko w jednym przypadku zostałem powiadomiony o przedłużeniu (pod idiotycznym pretekstem) i ten termin i tak już minął. Na początku sierpnia wzywam do usunięcia naruszenia prawa i wyjścia przez ministra z bezczynności, czyli rozpatrzenia odwołań. Jeśli będzie dalej ściemniał, to skarga na bezczynność w sądzie administrtacyjnym będzie łatwa do wygrania. I sąd wyznaczy termin rozpatrzenia (zwykle te 2 tygodnie). Ostatecznie zatem tak czy owak odwołanie zostanie rozpatrzone. Jeśli na plus to OK. Jeśli podtrzyma odmowę WKZ, to trzeba dalej składać skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego i ewentulanie jeszcze do NSA. Trzeba starać się wyrobić orzecznictwo w podobnych sprawach, bo potem już będzie duuużo łatwiej - urzędy przestaną fikać. A może dojdą do rozsądnego wniosku, że lepiej udostępnić wszystkie dane w necie i mieć spokój z rozpatrywaniem wniosków w tej sprawie.
Artur


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: środa, 26 października 2011, 10:10 
Offline
Chorąży
Chorąży

Dołączył(a): wtorek, 21 lipca 2009, 22:34
Posty: 126
Czy jest coś nowego w tej sprawie ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: sobota, 29 października 2011, 11:56 
Offline
Sierżant
Sierżant

Dołączył(a): środa, 13 kwietnia 2011, 13:45
Posty: 65
niestety u mnie nic, nawet nie zostałem powiadomiony o przedłożeniu terminu.
moja babcia zawsze mówiła nie ma kary nie ma miary, wiec dopóki urzędy nie będą pociągane do odpowiedzialności za swoje czyny, nie będziemy mieli lepiej :n a moje pismo jeżeli dotarło to prawdopodobnie i tak wylądowało w koszu
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Jak dowiedzieć się, gdzie znajdują się stanowiska archeo
PostNapisane: sobota, 29 października 2011, 13:05 
Offline
Generał Broni
Generał Broni

Dołączył(a): poniedziałek, 9 października 2006, 10:53
Posty: 1489
Lokalizacja: Błękitna Planeta
Skoro ten ciekawy temat jest już ruszony, to wydaje mi się, że warto go drążyć dalej. Na oficjalne pismo urzędy muszą w końcu dać ostateczną odpowiedź i wyrobić się przy tym we wspomnianym 14 dniowym terminie, bo "spychologia stosowana" musi wreszcie mieć swój koniec... ;) Uzasadnienia urzędników muszą też mieć odzwierciedlenie w przepisach prawa, a nie tylko w tym co im się wydaje i jest dla nich w danej sytuacji wygodne.

Pozdrawiam,

Krzychu_


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 129 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL