WSTĘP


Zbiór poniższych materiałów ma charakter wyłącznie edukacyjny. To zestawienie jest zbiorem zdjęć monet, które zostały współcześnie wykonane na podobieństwo autentycznych monet z epoki. To jest pierwsza cecha, która charakteryzuje te monety. Pozostałe wspólne cechy to: Zestawienie powyższe nie jest pełne, obejmuje zdjęcia monet sprzedawanych na allegro, wystawianych do identyfikacji na różnych forach etc. Zakładam, że wiele osób nie życzyłoby sobie, aby te zdjęcia tu wisiały, jednak będą one wisieć dla dobra kolekcjonerów - aby nie dali się omamić oszustom, aby nie wierzyli "okazjom".

Monety powyższe możemy też podzielić w zasadzie na trzy grupy: Dla każdej z powyższych grup niżej przykłady wraz z opisami co mniej więcej dane monety próbują udawać.

Uwaga: silnie rekomenduję "zapamiętać" sobie poniższe materiały. Każdy kolekcjoner musi sam rozwijać i systematyzować swoją wiedzę, w szczególności wiedzę o fałszerstwach, bo ta boli najbardziej finansowo. Obecnie strona istnieje, bo ją czytasz czytelniku, ale w każdej chwili może zniknąć - wiadomo, że godzi w interesy fałszerzy i jakkolwiek szczytna jest idea jej powstania, to może być ciężko utrzymać tą stronę. Zapisać również proponuje materiały, do których zamieszczone tu są linki (teksty z for internetowych)

Zdjęcia monet autentycznych pochodzą najczęściej z publikowanych w internecie katalogów aukcyjnych polskich domów aukcyjnych (WCN - Warszawskie Centrum Numizmatyczne, PGN - Podlaski Gabinet Numizmatyczny, Pomorski DA - Pomorski Dom Aukcyjny etc.). Cel tego opracowania jest niekomercyjny, mam nadzieję, że użycie tych zdjęć zostanie mi wybaczone (przy każdym zaznaczyłem skąd pochodzi). Zdobycie własnego zdjęcia takiej monety graniczy z cudem - skoro są one tak rzadkie, to gdzie zrobić zdjęcie?

Z uwagi na to, iż coraz częściej na aukcjach pokazują się lewizny (przez co rozwija się ta strona) uruchamiam od 10 marca sekcję z zaznaczeniem informacji o modyfikacjach strony.

2009.07.08 - Fałszywy denar kaliski Kazimierza Wielkiego.
2007.09.24 - Fałszywy denar PRINCES POLONIE oraz wybór bardzo ładnych oficjalnych kopii monet.
2007.01.19 - Drobne poprawki i miejscami wymiana zdjęć oryginalnych monet.
2007.01.04 - Tym razem sam Łokietek - fałszywy denar kujawski.
2006.12.30 - Większa aktualizacja: kolejny przykład półgrosza MK Kazimierza Jagiellończyka oraz puła ruskie Kazimierza Wielkiego i Ludwika Jagiellończyka.
2006.06.26 - Następny przykład kowalskiego wyrobu ćwierćgrosza Kazimierza Wielkiego.
2006.06.14 - Kolejna próba sfałszowania monety wartej kilkadziesiąt tysięcy - grosz krakowski Kazimierza Wielkiego.
2006.06.02 - Fałszywe denary biskupa kamieńskiego Zygryda
2006.05.29 - Kolejny przykład lewego kwartnika ruskiego Ludwika Węgierskiego, a także bardzo niebezpieczne fałszerstwo półgrosza Jana Olbrachta.
2006.05.04 - Dosyć niebezpieczne fałszerstwa monet Kazimierza Jagiellończyka szeląg toruński i półgrosz z literami MK.
2006.04.12 - Kolejny "denarek wschowski"..., a w kopiach odpustowych piękny przykład denara "Princes Polonie".
2006.03.21 - Ciekawa hybryda monety - z jednej strony półgrosz, z jednej... - zobaczcie sami
2006.03.14 - Grupa lewych denarków wśród denarków jagiellońskich sprzedawana w zestawie. M.in. denarki wschowskie, być może również XIV-wieczne Kazimierza Wielkiego i Jadwigi.
2006.03.10 - Kilka lewych sztuk: denarek kujawski (2 sztuki), denarek wschowski, denarek i półgrosz Kazimierza Wielkiego. Sprzedawane już jako falsy, ale nie wszystkie!

Robi