Tajemnice Pomorza - Półwysep Helski


          Wprawdzie okres wakacyjnych wyjazdów już się kończy ale może jeszcze w miarę możliwości pojechać w ciekawy zakątek naszego kraju, mam tu na myśli półwysep helski. Jeżeli chodzi o militarne relikty ostatniej oraz "zimnej" wojny, jest jednym z ciekawszych miejsc w Polsce. Przez długie lata był to teren prawie kompletnie odcięty od reszty świata, z ograniczeniami ruchu mieszkańców, nie mówiąc już o turystach. Wiazdu na teren strzegły posterunki, które skrupulatnie sprawdzały kto, do kogo i w jakim celu. W kolejnych latach rygory stopniowo zmniejszano, aż doczekaliśmy czasów gdy bez najmniejszych problemów można nie dość, że wjechać to jeszcze bez większych przeszkód penetrować większość miejsc, a jest co penetrować.

Wszystkie pozostałości fortyfikacyjne można podzielić na trzy okresy.

          Oczywiście nie jest to ścisły podział, fortyfikacje przechodząc z rąk do rąk były modernizowane i uzupełniane, podział taki wynika jedynie z konieczności dostosowania do prezentacji na stronie.

Bardziej szczegółowa lokalizacja poszczególnych elementów znajduje się na zamieszczonym poniżej rysunku.

          Przejdźmy jednak do szczegółów opisu fortyfikacji, poniżej znajdują się odnośniki do poszczególnych pozycji zgodnie z wcześniej zrobionym podziałem.
K(?)